Frezarka do metalu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Elkern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2011, 10:39
Lokalizacja: Tryzniec RC

Frezarka do metalu

#1

Post napisał: Elkern » 09 cze 2012, 18:54

Witam. Jestem z Czech i proszę by wybaczyć błędy gramatyczne o ile jakieś śię pojawią.
Poniżej jest obrazek frezarki którą chciałbym używać głównie do obróbki stali.
Co do konstrukcji to kolumna będzie z profilu spawanego 200x250x10, 600mm długa i będzie wylana polymerbetonem (nie wiem czy to poprawny polski wyraz), stół będzie miał wymiary 200x250mm. Mam w planu użyć wałki podparte fi30 mm i narazie śruby trapezowe 2004.
Kilka pytań:
- jakie silniki dostosowac do tej maszyny? Będą wystarczyc 200w serwa (i do osi Z)?
- Czy wałki podparte fi 30mm będą wystarczyć?
- Jakie wrzeciono dostosować?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 cze 2012, 23:11 przez Elkern, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 09 cze 2012, 19:10

zamiast wałków wsadź może lepiej prowadnice Hiwin 25 lub 35
serwa na przekładniach np 1/5, a wrzeciono ... 10 kW może, zależy co rozumiesz pod pojęciem obróbka stali
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Elkern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2011, 10:39
Lokalizacja: Tryzniec RC

#3

Post napisał: Elkern » 09 cze 2012, 19:45

Wiem że prowadnice byłyby lepsze, ale fundusze nie są nie ograniczone. Co do serw to mogę zastosować nie o wiele droższe 400w na paskach zębatych 1:2.
Wrzeciono miałem na myśli jakieś około 3kw.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#4

Post napisał: jacek-1210 » 10 cze 2012, 00:16

Nie jestem fachowcem w tym temacie, ale jeśli to do stali:

1. Przy takim małym polu obróbki zrezygnowałbym z serw na korzyść większych silników krokowych, a to co zostanie - o ile zostanie, przeznaczyłbym właśnie na prowadnice Hiwina lub podobne - przy tak małych długościach na allegro nieraz można coś w dobrej cenie i dobrym stanie trafić

2. Wrzeciono 3kW pewnie bez problemu do takiej małej maszynki wystarczy, byleby było wolnoobrotowe - jeśli myślisz o jakimś szybkoobrotowym wrzecionie typu Elte lub chińczyk, to chyba raczej nie tędy droga. Da się zapewne obrabiać ale "jako tako". Zwykły sinik "jamnik" 1.5kW pewnie będzie miał większy moment obrotowy niż 3kW chińczyk. Chyba że chcesz robić grawerkę w stali, to pewnie chińczyk nada się.
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
Elkern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2011, 10:39
Lokalizacja: Tryzniec RC

#5

Post napisał: Elkern » 10 cze 2012, 01:59

Doświadczenia z obróbki stali mam niemałe, więc wiem, że będę potrzebował małe obroty.
Może mi ktoś objaśnić oznaczenie jamnik? Wiem że to rasa psa, ale w związku z silnikami widzę tego pierwszy raz. :mrgreen: :mrgreen:
Jak wielkie krokówce bym potrzebował zamiast tych serw?
Co do prowadnic to i tak mam może w planu kupić jakieś z drugiej ręki tu na forum, lub na allegro przynajmiej do osi Z.


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#6

Post napisał: Mateusz-M » 10 cze 2012, 02:05

Witam.
Elkern pisze: Może mi ktoś objaśnić oznaczenie jamnik? Wiem że to rasa psa, ale w związku z silnikami widzę tego pierwszy raz. :mrgreen: :mrgreen:
http://allegro.pl/silnik-elektryczny-3f ... 20658.html
Elkern pisze:Jak wielkie krokówce bym potrzebował zamiast tych serw?
Co do prowadnic to i tak mam może w planu kupić jakieś z drugiej ręki tu na forum, lub na allegro przynajmiej do osi Z.
Od 4.5nm w górę myślę, u mnie 6.9 ładnie w stali pracują i mają zapas mocy, chociaż ja z parametrami nie szaleje bo mi się nigdzie nie śpieszy. Jak dla mnie również do stali krokowiec zamiast serwa.
Pozdrawiam


Autor tematu
Elkern
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 06 lis 2011, 10:39
Lokalizacja: Tryzniec RC

#7

Post napisał: Elkern » 10 cze 2012, 14:33

Nie Chodziło mi o napęd wrzeciona, ale o wrzeciono samotne.. Czy jest możliwe zrobić wrzeciono ze stokiem iso 30? Dostęp do rożnych maszyn mam. Widziałem tu gdzieś na forum plany na wrzeciono. Jak jest to trudne do zrobienia?

Jeżeli y tymi silnikami jest tak jak mówicie to w końcu zdecydowałem się, że dołożę jeszcze jakiś pieniądz, użyję śruby kulowe i poszukam jakichś tanich prowadnic liniowych.

Jeżeli mam zamiast serw dać na tę maszynę krokówce to wolę coś lepszego niż 6.9n.m, więc wybrałem te poniżej.
Czy będą lepsze jakieś inne?
Nema 34
Interesowałoby mnie, dlaczego na tą maszynę wystarczą krokówce kiedy prawie wszędzie na innych maszynach na tym forum mówią że serwa lepsze.

Dalsze pytanie będzie dotyczyło obróbki kolumny. Do kolumny będzie przyspawana płyta stalowa (30-40mm gruba) i to całe będzie przykręcone do płyty obrobionej która będzie z polimerobetonu.
Plan jest taki:
Płyta będzie szlifowana przed spawaniem. Po spawaniu dam całą kolumnę na stół frezarki i ustawię tak żeby plyta była prostopadła do osi Z maszyny na której będę obrabiał ją. Potem prze frezuję kolumnę i powinno byc OK? Chyba chodzi głownie o to aby nie pokręciło tą płytę szlifowaną.
Dziękuję za opinie i przepraszam za błędy. Po tych latach zaczyna mi pisanie po polsku robic problemy. :oops: :oops
Ostatnio zmieniony 10 cze 2012, 21:37 przez Elkern, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 10 cze 2012, 16:21

co o wrzeciona - kol. Kamar przerabiał jamniki na wrzeciona ze stożkiem ISO 40 bodajże,
co do krokowców i serw - zdania są podzielone
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 10 cze 2012, 16:44

bartuss1 pisze:co do krokowców i serw - zdania są podzielone
Podział jest taki - serwa są lepsze, krokowace tańsze :)
Do frezarki na umownych hiwinach i śrubach kulowych (bez alternatywy), 8Nm spokojnie wystarczy tylko na dobrych sterownikach. Serwa tylko podrożą zabawę a w zamian niewiele.
Lepiej zamienić serwa na krokowce niż hiwinki na wałki podparte. Szczególnie do stali.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”