Frezarka do aluminium 800x500x150

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
tomal4321
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 16
Posty: 74
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:33
Lokalizacja: rogi

Frezarka do aluminium 800x500x150

#1

Post napisał: tomal4321 » 29 mar 2016, 20:00

Witam
Zwracam się z prośbą o ocenę projektu frezarki o polu roboczym 800x500x150. Ma ona służyć głównie do pracy w aluminium. Konstrukcja z ruchomą bramą
Konstrukcja z profili aluminiowych:
-boki 160x80 rexroth
-podstawa 80x80 rexroth
-brama 160x40 item
Blat aluminiowy 10mm grubości,
Wzmocnienia 10mm alu,

Prowadnice:
X- system rolowy firmy ITEM z regulacją luzu + 15 Hiwin
Y- szyny 20-stki firmy INA
Z- szyny 20-stki Rexroth

Napęd:
Serwa MOOG - 0.95kW na wszystkich osiach,
-na osi Y z przekładnią planetarną 1:50 + dwie śruby kulowe 32x10, napęd paskiem pomiędzy śrubami.
-oś X śruba kulowa rexroth z lekkim napięciem wstępnym 1605
-oś Z śruba kulowa 1605.

Wszystkie wymienione podzespoły udało mi się zgromadzić i chcę zbudować na ich podstawie maszynę.
Proszę o rady co mogę jeszcze zmienić, co ulepszyć, na co zwrócić uwagę.
Załączniki
1.png
2.png
3.png
4.png



Tagi:

Awatar użytkownika

crooveck
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 25
Rejestracja: 22 mar 2012, 11:46
Lokalizacja: Konstancin

#2

Post napisał: crooveck » 29 mar 2016, 20:57

Co tu dużo pisać, pomysł wydaje się być ciekawy. Z pewnością nie jest "budżetowy", wybrane elementy raczej solidne.
Swoją drogą zastanawiam się tylko nad tym czy skręcane łączenia tych profili rexroth zapewnią wystarczającą sztywność maszynie podczas obróbki aluminium? Jaka jest wartość momentu obrotowego tych serw?

Skoro już wszystko masz, to nie pozostaje nic innego jak tylko składać wszystko do kupy i chwalić się
Powodzenia ;)


Autor tematu
tomal4321
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 16
Posty: 74
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:33
Lokalizacja: rogi

#3

Post napisał: tomal4321 » 29 mar 2016, 21:41

Serwa maja po 1,65 Nm. Zastanawiam się nad zastosowaniem dodatkowych wzmocnień, ale to po pierwszych testach.
Glównie chodzi mi o prowadnice osi X ( rolkowe ITEM i HIWIN) co myslicie o takim kombo? :)


segment
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:39
Lokalizacja: że znowu

#4

Post napisał: segment » 29 mar 2016, 21:51

A ja dałbym prowadnice X nie z boku a z góry. Skróciło by to kolumny i zarazem belkę Y. Zwiększając trochę sztywność. Dałbym tez coś pod stół bo 10 mm to trochę mało na takim polu roboczym (dla mojego widzi mi sie) bo frezowanie aluminium można rozumieć na wiele sposobów. Wzmocnilbym tez belkę od Y dokładając od tyłu jeden lub dwa profile aluminiowe.


Autor tematu
tomal4321
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 16
Posty: 74
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:33
Lokalizacja: rogi

#5

Post napisał: tomal4321 » 29 mar 2016, 22:24

Do belki planuje dodac z tyłu ceownik albo profil stalowy i na nim zamontowac przy okacji prowadnice kablowe. A z montazem prowadnic od góry dobry pomysl, jednak montaz z boku jest prostszy moim zdaniem przy profilavh alu tego typu.


segment
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:39
Lokalizacja: że znowu

#6

Post napisał: segment » 30 mar 2016, 01:21

Nie czekaj na testy ze wzmocnieniami. Przerabiać, poprawiać już gotową maszynę jest trudniej niż troche jeszcze poklikac przy projektowaniu. Sztywności nigdy za wiele. Nigdy nie dotykalem takich profili alu, wiec nie wiem w jaki sposób można zamontować prowadnice, ale wiem jedno ze maszynkę robisz raz i dobrze zrobić to odrazu jak najlepiej się da. Przy takiej wersji jak robisz (nie wiem czy to nie herezja, wiec jeśli wprowadzam Cię w błąd to proszę starszych kolegów o konstruktywną zje..ę) zrezygnował bym z kolumn umieszczając prowadnice na gorze a na wózku nakrętke śruby kulowej i najwyższej jakaś podkładkę gdyby było za nisko dla osi Z. I przesunąlbym stół względem całej maszynki tak by cały był użyteczny. Sam zrobiłem podobnie i uważam to za błąd a przynajmniej ze można trochę lepiej.


Autor tematu
tomal4321
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 16
Posty: 74
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:33
Lokalizacja: rogi

#7

Post napisał: tomal4321 » 30 mar 2016, 18:36

Segment, masz racje. W takiej konstrukcji jak najkrótsze kolumny tym lepiej. Jednak chce uzyskać w osi Z ponad 150 mm -200mm. Myślałem żeby w potrzebie większego prześwitu osi Z dorobić dodatkowe mocowanie na wrzeciono i ewentualnie przekręcać je wyżej. żeby całkowicie zrezygnować z kolumn musiał bym podnieść prowadnice o minimum 80mm, troche dużo.. W przypadku takich profili łączenie ich wzdłuż krawędzi jest utrudnione. Łatwiej jest je montować pod kątem prostym. Są do tego celu specjalne systemy montażowe. Tam gdzie będzie to możliwe dodam wzmocnienia z płyty aluminiowej. Prowadnice osi Y mam długości 700 mm tak więc i tak pokrywają zasięgiem cały stół, fakt że nie cały będzie wykorzystany.


segment
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 5
Posty: 49
Rejestracja: 15 lip 2013, 22:39
Lokalizacja: że znowu

#8

Post napisał: segment » 30 mar 2016, 19:48

Miałem na myśli coś takiego ze: prowadnica jest na gorze, na prowadnicy wózek, do wózka przymocowana płyta alu szersza bądź dłuższa od wózka o jakieś 15mm i grubości np 15mm. Następnie druga płyta przymocowana do nakrętki kulowej i te dwie płyty skręcone ze sobą. czyli prowadnica wózek płyta płyta nakrętka jeszcze raz płyta i belka Y. To zamiast kolumn. A jak za mało do Z-tki to dać grubsze płyty. Tak jak jest teraz tez będzie działać. Ale co do stołu to bym się zastanowił z tym ze cześć będzie nieuzytkowana. Bo po skreceniu maszynki dobrze by było splanowac stół. A po planowaniu zostanie schodek. A jak będziesz chciał np wyciąć jakiś element z płyty większej niż aktywne pole robocze to będziesz miał problemy. Bo albo trzeba będzie coś podkładać albo będzie krzywo a i tak nie będzie styczności ze stołem.


Autor tematu
tomal4321
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 16
Posty: 74
Rejestracja: 18 sty 2010, 18:33
Lokalizacja: rogi

#9

Post napisał: tomal4321 » 30 mar 2016, 20:49

Dając prowadnice od góry uzyskał bym parę centymetrów pola roboczego, ale dalej nie rozumiem jak proponujesz z tymi płytami i czy nie było by to bardziej wiotkie, przy tylu skręceniach niż obecne rozwiązanie. Z trasowaniem płyty dałeś mi do myślenia. Z obecną bramą musiał bym jakoś przerobić płytę mocującą łożyska prowadnicy żeby brama wyjeżdżała poza blat.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#10

Post napisał: steff.k » 30 mar 2016, 21:31

W osi X bym wywalił prowadnice rolkowe, zostawił same szyny i wózki które są w zupełności wystarczające. Zaoszczędzony w ten sposób prześwit bramy przeznaczyłbym na jej obniżenie.

W osi Y bym dał prowadnice na profilach od góry. W obecnej konfiguracji będzie ciężko ustawić geometrię. Wózki i belkę X łączyłbym formatkami alu. Coś jak poniżej:
Obrazek
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”