Frezarka do aluminium 650x450x230 - do oceny

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#31

Post napisał: gaspar » 06 lut 2012, 20:23

habit_m_ pisze: Pytam z ciekawości, aby naświetlić trochę temat pod tytułem czy warto inwestować we własne cnc (amatorskie), czy to tylko takie hobby? Powiedzmy amatorskie cnc z przedziału rozsądnej ceny 6 tysia do tych włożonych przez kolegę 13 tysia. I nie chodzi mi o opinię zawodowców co na swoich maszynach wypracowują spory zysk, tylko typowych amatorów.
Mam siebie za pół amatora i pół zawodowca, więc pozwolę sobie na głos w tej sprawie.

Z mojego doświadczenia da się zarobić pod warunkiem, że mamy produkt dla którego maszyna jest tylko narzędziem niezbędnym do jego wykonania. Sam osobiście znam zapaleńców co kupili/zrobili frezarkę a później próbowali coś wymyślić i ostatecznie sprzedawali za 1/2 jej ceny. Czyli same posiadanie lub robienie maszyny dla idei nie koniecznie jest rentowne ;)

Ja pracuję na co dzień na etacie w firmie X, wieczorami i w niektóre weekendy wykonuje pewne elementy dla firmy Y. Pozwala mi to wygenerować roczny zysk przekraczający trzykrotnie nakłady poniesione na budowę maszyny. Jednocześnie nie daje mi to na tyle odwagi by poświęcić się temu na 100% i zrezygnować z etatu.

Jeśli mówimy o cenach to moja pomarańczka kosztowała mnie 9 tyś nie wliczając w to roboty. (a większość elementów robiłem na mojej frezarce) Realny koszt za pole 300 x 250mm przekroczyłby spokojnie 11tyś. Mówimy o maszynie z chłodzeniem, sterowaniem, podbudową itp.

Co do maszyny kolegi to również chętnie bym ją pogłaskał, kawał dobrej roboty. Teraz tylko obudować, założyć mgłę olejową (dzisiaj na allegro widziałem urządzenie do mgły olejowej za 400zł! - sam wyłożyłem 3 miesiące temu 720 za takie same :/ ) i zarabiać :)


https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Tagi:

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#32

Post napisał: pascalPL » 07 lut 2012, 21:22

Janek99 pisze:2 miesiące minęły od oceny projektu i frezarka gotowa :) 1,5 miesiąca zbierania i kupowania części i 2 tygodnie składania wszystkiego do kupy, ale warto było !
Działa !
Janek99, mógłbyś pokazać jak rozwiązałeś montaż i przeniesienie napędu dla osi X?. Jakieś zdjęcie od tyłu maszyny w okolicach silnika i początku śruby napędowej.
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#33

Post napisał: gaspar » 07 lut 2012, 21:41

A mnie interesuje jakie tam są oprawy łożysk liniowych. Czy jest jakaś kasacja luzu?

Z tego co widzę na jednym zdjęciu (ale głowy sobie uciąć za to nie dam) to są chyba chińskie otwarte. Jeśli tak to cały krzyżak pod naciskiem ręki odegnie się spokojnie o milimetr w każdą stronę, dla tego ja byłem zmuszony po zastosowaniu tych obudów dorobić kasację luzu - doświadczyłem małego szoku gdy zobaczyłem jak pięknie można było odginać krzyżak. Po dorobieniu kasacji jest już znacznie lepiej, ale żeby było idealnie i tak wywalę te oprawy i wykonam krzyżak z jednego fortalu aluminium.

PS. Ramę robił Ci paulg?
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
Janek99
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:45
Lokalizacja: Poznań

#34

Post napisał: Janek99 » 08 lut 2012, 18:02

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj kilka zdjęć z "rewolucyjnymi" rozwiązaniami :) Oczywiście większość pomysłów "ukradzionych" od kolegów z forum - część chyba nawet bezpośrednio od gaspara :)
Ramę kupiłem gotową od jednego z forumowiczów. Niestety było trochę źle splanowana i cały dzień zszedł na szukanie błędu :(
Teraz się uczę obróbki i ostatni kwiatek jest tego przykładem.
Bardzo ładny dźwięk ma łamany frez - jak otwierana butelka z piwem :)
Próbuję teraz skonfigurować czujnik długości narzędzia, który mam poza stołem, na ramie frezarki. Próbowałem zastosować rozwiązanie forumowicza Piotrjub z wątku https://www.cnc.info.pl/topics45/konfig ... t22745.htm, ale coś się mach wiesza jak to podepnę pod M6End :( Może ktoś pomoże ?

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#35

Post napisał: gaspar » 08 lut 2012, 18:40

Tutaj masz fajne krańcówki indukcyjne za niecałe 30 zeta. (typ NPN i styko NO) Zapewnią Ci wysoką powtarzalność przy bazowaniu maszyny, a to niejako podstawa :)

[ Dodano: 2012-02-08, 18:43 ]
Janek99 pisze: część chyba nawet bezpośrednio od gaspara :)
Po to jest to forum, ale skopiuj ode mnie najważniejsze! czyli kasowanie luzu na tych cholernych obudowach łożysk... ;>
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
Janek99
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:45
Lokalizacja: Poznań

#36

Post napisał: Janek99 » 14 lut 2012, 21:42

Polecam wszystkim, którzy zbudowali frezarkę do jakiegoś typu materiału, spróbowanie frezowania "o półkę wyżej". Np. frezarka do drewna - wyfrezować aluminium, frezarka do aluminium - frezować stal. Pięknie wychodzą wszelkie kwiatki i niedoróbki.
Natomiast frezowanie w aluminium PA38... Jezu ! Jaka glina ! Okropnie się frezuje, ale w końcu się jakoś da - bardzo ostry frez, duże obroty i posuw.
Moja frezarka jak widać na załączonym filmie (porównanie frezowania aluminium i stali) też wzięła się za stal, ale nie przepada za tym :)

Ostatnio zmieniony 14 lut 2012, 22:15 przez Janek99, łącznie zmieniany 1 raz.


mocart4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 298
Rejestracja: 18 cze 2006, 15:44
Lokalizacja: polska
Kontakt:

#37

Post napisał: mocart4 » 14 lut 2012, 22:03

Link nie działa


Autor tematu
Janek99
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:45
Lokalizacja: Poznań

#38

Post napisał: Janek99 » 14 lut 2012, 22:16

Zabrakło jednej cyferki - już powinno być ok


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#39

Post napisał: oprawcafotografii » 15 lut 2012, 07:23

Janek99 pisze:Polecam wszystkim, którzy zbudowali frezarkę d...
Strasznie rezonuje...

Moglbys pokazac dobre zblizenia powierzchni pionowych po obrobce?

q


Autor tematu
Janek99
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 16
Posty: 36
Rejestracja: 27 gru 2010, 19:45
Lokalizacja: Poznań

#40

Post napisał: Janek99 » 15 lut 2012, 08:26

oprawcafotografii pisze: Strasznie rezonuje...
Moglbys pokazac dobre zblizenia powierzchni pionowych po obrobce?
q
Rezonuje. Tutaj wpływ ma niestety prowizoryczne posadowienie frezarki, zbyt duże obroty (7 tys. - jak ustawię mniej to dzieją się cuda) i nieodpowiedni frez. Na filmie frezuję zwykłą stal ST45 frezem do materiałów twardych.

W załączeniu powierzchnie. W przypadku aluminium nie było planowania tylko wybierałem kieszenie.

Aluminium
Obrazek

Stal
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”