FREZARKA CNC- PROBLEM Z PUNKTAMI SKRAJNYMI

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
przemeek94
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 17
Rejestracja: 16 kwie 2013, 20:39
Lokalizacja: Świebodzin

FREZARKA CNC- PROBLEM Z PUNKTAMI SKRAJNYMI

#1

Post napisał: przemeek94 » 16 kwie 2013, 21:01

Witam wszystkich forumowiczów. Zarejestrowałem się na tym forum, aby uzyskać od Was pomoc. Przeszukałem już "cały internet" wzdłuż i wszerz i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
Tak więc, jestem uczniem szkoły zawodowej, mój profil to operator obrabiarek skrawających. Mamy na warsztacie obrabiarki konwencjonalne jak i CNC, które zafundowała nam Unia Europejska. Nasz nauczyciel, który w swoim zawodzie pracował ponad 30 lat i ma praktykę przy starych obrabiarkach szkoleniowych, dzięki którym może nas nauczyć pisania programów i programowania maszyn CNC, ponieważ uczy tego od ponad 10 lat. Ale niestety maszyny, które są u nas od 3 lat, a w szczególności jedna z nich- niemiecka frezarka, wyprodukowana w chinach, niestety nazwy jej nie pamiętam, ale jutro edytuję post, mam jedynie system operacyjny i model tego urządzenia- stwarza problemy. Zasila ją system FANUC Series oi Mate-MC, a model jej to XD-40A.
Problemem,który stwarza ta maszyna są punkty skrajne, tzn. zakres ruchów w osiach XYZ, zmniejszył, że po przejechaniu ~50mm włącza się alarm, że zakres ruchu się skończył. Wcześniej nie było tego problemu i normalnie mogliśmy operować tą obrabiarką. Dodatkowo też, instrukcje pod tą maszynę nie są aż tak szczegółowo opisane, a książka od oprogramowania jest napisana w języku angielskim i wertując ją tak nic nie znalazłem o tym, w jaki sposób zwiększyć zakres ruchu w osiach.

Jeżeli ktoś byłby w stanie mi pomóc to proszę o jak najszybszą odpowiedź tutaj, lub pod e-mail. Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.


Witam, miałem mały problem z dostępem do internetu i nie miałem kiedy edytować postu. W każdym bądź razie nadal nie rozwiązałem problemu z "krańcówkami". Ostatnio czytając wszystkie instrukcje dołączone do maszyny, znalazłem tekst "wyłącz zabezpieczenie punktów krańcowych", niestety był podany tylko taki o to tekst, a żadnego rysunku, bądź opisu jak to wyłączyć nie znalazłem..
Byłbym wdzięczny gdyby mi ktoś pomógł dojść do tego, aby można było normalnie operować tą maszyną. Poniżej załączam zdjęcie tej maszyny wraz z nazwą i modelem, oraz zdjęcie panelu sterowniczego, bo tzn. instrukcja nie opisuje wszystkich jego klawiszy, większość jest mi znana, gorzej tylko z przyciskami "F-1-2-3" itp.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 maja 2013, 22:48 przez przemeek94, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 17 kwie 2013, 10:14

Maszyna posiada wyłączniki krańcowe?
Może ktoś programowo ograniczył pole pracy.


Autor tematu
przemeek94
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 17
Rejestracja: 16 kwie 2013, 20:39
Lokalizacja: Świebodzin

#3

Post napisał: przemeek94 » 17 kwie 2013, 10:51

Właśnie z tego co wiemy z nauczycielem, to tylko w ten sposób możemy zmienić te o to punkty. Ale problem w tym, że nie posiadamy instrukcji gdzie trzeba wejść i co wpisać, aby zmienić to.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 17 kwie 2013, 12:48



artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#5

Post napisał: artur235 » 02 maja 2013, 20:40

Przydały by się numery alarmów jakie się pokazują oraz to co jest w historii alarmów.
Wiadomo co się działo z maszyną przed pojawieniem się problemu?
Da się bez problemu najechać na punkty referencyjne?
Kiedy dokładnie pojawia się alarm (praca z programem, w trybie Jog, itp)?

[ Dodano: 2013-05-02, 20:47 ]
Co to za przycisk (funkcja) nad przyciskiem F5?


Autor tematu
przemeek94
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 17
Rejestracja: 16 kwie 2013, 20:39
Lokalizacja: Świebodzin

#6

Post napisał: przemeek94 » 02 maja 2013, 20:47

Niestety w danej chwili nie mogę podać numeru alarmu, ale w poniedziałek jak będę przy maszynie wszystko spiszę i tutaj podam.
Przed pojawieniem się problemu to bodajże z frezarką nic się nie działo, ale jeszcze podpytam nauczyciela i zdam tutaj wywiad./
Tak, na punkty referencyjne da się wjechać, lecz problem się pojawia gdy chce się przemieścić w trybie HANDLE, lub JOG na X- Y- Z+. Na X+ stół przemieszcza się do końca, zaś na X- przejedzie z 5mm od punktu referencyjnego i włącza się alarm, tak samo jest z osiami Y i Z. jak widać na zdjęciu, to stół ma jeszcze bardzo duży zakres do ruchu w w osi Y- , a mimo wszystko wyświetla się komunikat o punkcie krańcowym.
W instrukcji jest wspomniane o wyłącznikach krańcowych, lecz ta instrukcja jest tak uboga, że tak jak napisałem jest tylko wspomniane, a nie opisane, bądź pokazane na rysunku.


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#7

Post napisał: artur235 » 02 maja 2013, 20:58

Najazd na punkty referencyjne wykonywany jest w kierunku na plus dla wszystkich osi? Zapalają się kontrolki X Y Z HOME?

Na pulpicie jest kontrolka "O TRAVEL" zapala się?
Są schematy elektryczne do tej maszyny?
Czy przed najechaniem na punkty referencyjne można przejechać osiami więcej niż te 5mm?

[ Dodano: 2013-05-02, 21:03 ]
Wiadomo do czego służy przycisk "HOME START"?


Autor tematu
przemeek94
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 17
Rejestracja: 16 kwie 2013, 20:39
Lokalizacja: Świebodzin

#8

Post napisał: przemeek94 » 02 maja 2013, 21:04

artur235 pisze:Najazd na punkty referencyjne wykonywany jest w kierunku na plus dla wszystkich osi? Zapalają się kontrolki X Y Z HOME?

Na pulpicie jest kontrolka "O TRAVEL" zapala się?
Są schematy elektryczne do tej maszyny?
Czy przed najechaniem na punkty referencyjne można przejechać osiami więcej niż te 5mm?
O ile pamiętam, to tak, punkty referencyjne wykonuje się w kierunku plusowym dla wszystkich osi i zapalają kontrolki XYZ HOME. Kontrolka "O TRAVEL" zapala się na czerwono, gdy już wyjedzie się na punkt krańcowy i wtedy nie można ruszyć żadną z osi, jeżeli wcześniej nie przytrzyma się przycisku "1.TRAVEL RELECE" i przycisku osi którą chce się przemieścić.
Tak, są te schematy, ale też nie jestem pewien czy są one wszystkie, jakby trzeba było to mogę je zeskanować i podesłać tutaj.
Tak, można, ale jedynie w kierunku X+ Y+ Z-


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 15
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#9

Post napisał: artur235 » 02 maja 2013, 21:15

Kontrolka "O TRAVEL" zapala się na czerwono, gdy już wyjedzie się na punkt krańcowy
Po przejechaniu tych 5mm na minus?


Autor tematu
przemeek94
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 16
Posty: 17
Rejestracja: 16 kwie 2013, 20:39
Lokalizacja: Świebodzin

#10

Post napisał: przemeek94 » 02 maja 2013, 21:18

Przycisk nad F5 oznacza tzw. "wspomaganie" trybu JOG, jest na nim napisane ABS z narysowaną łapką, w instrukcji jest napisane, że ta funkcja musi być włączona aby przemieszczać stołem przy pomocy JOG. Przycisk "HOME START" jest potrzebny do najechania osi na punkt referencyjny.
Tak właśnie wtedy się zapala. A te 5mm to jest takie mniej więcej 5mm, w jednej osi jest to więcej niż 5, a w innej mniej, to jest tylko taki przykład tego małego zakresu ruchu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”