Frezarka CNC, pierwszy projekt, mnóstwo pytań

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
hawryszka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 22 mar 2011, 23:00
Lokalizacja: 3city

Frezarka CNC, pierwszy projekt, mnóstwo pytań

#1

Post napisał: hawryszka » 20 sie 2012, 20:30

Witam Kolegów konstruktorów :)
Już jakiś czas temu myślałem nad budową frezarki, ostatnimi czasy zacząłem przeglądanie, czytanie najróżniejszych tematów dotyczących budowy Waszych "zabawek" :)
Co do konkretnego projektu to niestety nie mam takiego, póki co poukładałem sobie w głowie a na papier będę przelewać rysunki podczas budowy.
Wstępnie wymyśliłem sobie że rama wykonana będzie z profili zamkniętych stalowych 40x40mm 2mm, wymiar ramy 1mx1m, moje 1.pytanie Jak zespawać taką ramę aby była prosta, wiadomo stal podczas spawania "ściągnie". Macie jakieś patenty na to ? W jakimś temacie napisane było żeby całość najpierw skręcić śrubami potem spawać.
Przeglądając wiele tematów doszedłem do wniosku że najlepszym rozwiązaniem będzie ruchoma powierzchnia robocza ( nie wiem czy fachowo to nazwałem). Całość miała by być oparta na dwóch prętach nierdzewnych Fi 12, stół podparty w 4 miejscach łożyskami liniowymi , lecz nie bezpośrednio na brzegach tylko kilka cm głębiej w przekątnej stołu aby w razie czego można by go wysunąć poza ramę. Oś środkową będzie stanowić śruba trapezowa, moje 2. pytanie brzmi : Jaką śrubę wybrać Tr 12x3 czy śrubę o większym skoku ?
Idąc dalej: moje 2 pytanie wiąże się z doborem silników i sterowników. Szybko mówię (piszę) silniki jakie zostaną użyte to E174-1 1,8deg/step 5V 1A, sterownik oparty o układ TB6560 (W ramach pracy inżynierskiej wykonywałem sterownik na TA8435H) wybór uzasadniam tym iż TB6560 jest tańszy, dostępny, i można ustawić większy podział kroku niż przy aplikacjach na TA8435H.
Kolejne pytanie brzmi czy da się frezarką sterować w taki sposób aby "rysowała" nie linia po linii (jak drukarka) tylko np. całe okręgi lub jakieś zamknięte figury <- od czego zależy taki typ sterowania ?
Póki co mam mało pytań ale na pewno systematycznie będę uzupełniał temat kolejnymi pytaniami jaki zdjęciami z kolejnych etapów budowy.
Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałe wypowiedzi, wszelkie wskazówki mile widziane , za które z góry bardzo dziękuję.



Tagi:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#2

Post napisał: ursus_arctos » 20 sie 2012, 21:04

Rama z profili 40x40x2 to do plotera laserowego albo plazmowego, nie do frezarki. Do plotera frezującego o ramie metr na metr profile raczej 60x60x4; jak ma móc robić w metalu, to nawet 80x80x5.

Sterowanie - bardzo rzadko jest linia po linii. Sterowanie jest zależne od tego, z jakiego modelu, z jakimi parametrami i za pomocą jakiego oprogramowania wygenerowano ścieżkę narzędzia. Generowanie ścieżek narzędzia jest problemem trudnym i niema jednego dobrego rozwiązania. Wspominane ścieżki "linia po linii" generowane są zazwyczaj tylko do wykańczania powierzchni lub do płaskorzeźb.


Autor tematu
hawryszka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 22 mar 2011, 23:00
Lokalizacja: 3city

#3

Post napisał: hawryszka » 20 sie 2012, 21:25

Co do profili wymagane są aby zapewnić jak najlepsza sztywność konstrukcji ,tak ?
Najczęściej na forum przewija się hasło "Mach3" jako sterowanie obrabiarką. Jaki program sterujący pod względem szybkości nauki i łatwości obsługi i samej generacji kodu polecilibyście ?

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: sajgon » 20 sie 2012, 21:30

Bez urazy ale jak czytam o profilach 40x40x2 :roll: , ramie 1000x1000 :neutral: i wałkach fi12 :???: :shock: to proponuje więcej czasu poświęcić na czytanie forum (ze zrozumieniem)

na początek proponował bym pole robocze przez pół i MDF na konstrukcje.

[ Dodano: 2012-08-20, 21:32 ]
Jaki program sterujący pod względem szybkości nauki i łatwości obsługi i samej generacji kodu polecilibyście ?
Piko CNC :mrgreen:
Pozdrawiam , Michał. ;)


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#5

Post napisał: IMPULS3 » 20 sie 2012, 21:34

hawryszka, Jak można coś wiedzieć jeżeli na forum przez 1.5 roku spędzileś 7.5 godz. :idea: :?: :roll:


Autor tematu
hawryszka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 22 mar 2011, 23:00
Lokalizacja: 3city

#6

Post napisał: hawryszka » 20 sie 2012, 21:43

sajgon pisze:Bez urazy ale jak czytam o profilach 40x40x2 :roll: , ramie 1000x1000 :neutral: i wałkach fi12 :???: :shock: to proponuje więcej czasu poświęcić na czytanie forum (ze zrozumieniem)

na początek proponował bym pole robocze przez pół i MDF na konstrukcje.
Wałek przecież nie wisi w powietrzu, będzie podparty w co najmniej 4 miejscach na przy 1m długości to co 25 cm ...

Nie chcę robić konstrukcji drewnianej, uważam że szkoda na to czasu i pieniędzy chociaż części można użyć do budowy kolejnej ..

[ Dodano: 2012-08-20, 21:44 ]
IMPULS3 pisze:hawryszka, Jak można coś wiedzieć jeżeli na forum przez 1.5 roku spędzileś 7.5 godz. :idea: :?: :roll:
spostrzegawczy jesteś ale nie do końca, zalogowany jestem wtedy gdy chcę coś napisać + przeglądanie niektórych tematów, które są zablokowane, rozumiesz w czym rzecz ?

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#7

Post napisał: sajgon » 20 sie 2012, 21:56

hawryszka pisze:Wałek przecież nie wisi w powietrzu, będzie podparty w co najmniej 4 miejscach na przy 1m długości to co 25 cm ...

Nie chcę robić konstrukcji drewnianej, uważam że szkoda na to czasu i pieniędzy chociaż części można użyć do budowy kolejnej ..
skoro uważasz że wiesz lepiej to ok :twisted: powodzenia :lol: :cool:
Pozdrawiam , Michał. ;)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 20 sie 2012, 22:00

zbudowalem całą mase maszyn ze stali a ostatnio jedną maszynę z drewna i co ciekawe nie kosztowala mnie dużo a jednak pracuje prawie przemysłowo przy obróbce mdfu.
przepracowała już 90 godzin.
co fakt to fakt, profile 40x40 czy 60x60 sa troche za małe do wykonania frezareczki z polem 500x600 bo tyle wychodzi z powierzchni 1000x1000.
ja zazwyczaj daje albo 100x100 x5 albo 120x120x6, zaleznie od tego co mają na sklepie z żelastwem hehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#9

Post napisał: smouki » 20 sie 2012, 22:01

Więc jak wytłumaczysz próbę zrobienia frezarki z takich profili? Skoro czytałeś więcej jako "gość"? Podparcia nawet w sześciu miejscach ci nic nie dadzą jeśli będą stały na takim profilu. Wałek nie dość że będzie się musiał opierać siłom działającym od skrawania to jeszcze będzie musiał dźwigać ciężar profili na których to niby będzie podparty. Dla amatora (mnie też) polecam naprawdę zbudować pierwszą maszynę z szafy mamy, najlepiej jak ma ta szafa prowadnice szufladowe, silniki i elektronikę można kupić już do maszyny docelowej. zbić coś gwoździami "setkami" w garażu taty, uruchomić, pobawić się parę nocy i zobaczyć co się tam właściwie dzije, gdzie się ugina gdzie trzeszczy. Wtedy można zacząć planować i rysować swoją maszynę, przez duże "M". trzeba niejednym wiórem dostać w oko żeby zbudować porządną maszynę, z której będziemy zadowoleni.
...A nie się tak na głęboką od razu rzucać, a potem psioczyć na kolegów bo...
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


Autor tematu
hawryszka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 19
Rejestracja: 22 mar 2011, 23:00
Lokalizacja: 3city

#10

Post napisał: hawryszka » 20 sie 2012, 23:13

Nie chcę się wymądrzać ale czy stalowy profil chociażby 40x40 nie będzie bardziej sztywny i podatny na zginanie od "starej szafy mamy, sklepanej gwoździami taty" ? Rozumiem Wasze przesłanie i to co chcecie mi przekazać ale czy to forum nie jest po to aby pytać jak i poszukiwać informacji ,rozwiązań u bardziej doświadczonych osób ? Ale z drugiej strony " człowiek uczy się na błędach" :) Powoli zaczynam dostrzegać brak sensu budowy maszyny, a nawet jeśli bym takową wykonał i "pochwalił" na forum , temat byłby zawalony Waszą krytyką ( co niektórych) czyż nie ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”