Frezarka cnc 300x235x90

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mietek_5
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:06
Lokalizacja: internet

Frezarka cnc 300x235x90

#1

Post napisał: mietek_5 » 09 lip 2015, 16:50

Na początku chciałem serdecznie przywitać wszystkich entuzjastów maszyn cnc i nie tylko …

Jako że od pewnego czasu noszę się z zamiarem budowy własnej maszynki co za tym idzie chciałbym przedstawić projekt na którym chciałbym oprzeć nową maszynę.

Założenia:

Pole robocze: coś około A4, wyszło 235x300x90 mm

Obrabiany materiał: przede wszystkim tworzywa sztuczne, zapewne jak większość budujących nie pogardziłbym również aluminium.

Konstrukcja skręcana z blachy czarnej 10 mm. Blacha palona laserem. Wzorowane na konstrukcji kolegi piasek231, gmaro pewno jeszcze kilku by się znalazło

Maszyna będzie budowana wyłącznie do celów prywatnych.

Budżet: hmmm i tu jest problem, często się mówi na forum że bezpiecznie jest pomnożyć przez dwa zakładany budżet, spróbuje jeszcze zaczekać z tym mnożeniem :wink:

Elementy mechaniki jakie zamierzam użyć do budowy:

- Śruby kulowe w trzech osiach 1605 gotowe, obrobione z pojedynczą nakrętką sfu16
- Wałki podparte fi20
- Łożyska otwarte sma20 guu
- Bloki łożyskujące śruby: od strony napędowej Fk12, od strony podtrzymującej FF12
- Wrzeciono kress 1050 – pytanie czy mokry chińczyk nie byłby przerostem formy nad treścią przy tego typu konstrukcji?
- Sterowanie – nie mam bladego pojęcia – zelrp?
- Silniki: oczywiście krokowce, pewnie pasowałoby coś około 3Nm?

Plik z większością istotnych wymiarów oraz z rysunkami poglądowymi w pdf.

Wszelkie rady oraz uwagi bardzo mile widziane. Dziękuję.
Załączniki
cnc_blacha_z.PDF
(1.62 MiB) Pobrany 290 razy



Tagi:


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: G3d » 09 lip 2015, 18:18

Silniki 3Nm wystarczą spoko, sterowanie proponuje piko, a jak po taniosci to linuxcnc.

Jeżeli będzie kasa to chińczyk jest duże przyjemniejszy od Kressa - USZY :D
Mniej gadania - więcej robienia.


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 393
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Frezarka cnc 300x235x90

#3

Post napisał: NFZ » 09 lip 2015, 23:42

mietek_5 pisze:Konstrukcja skręcana z blachy czarnej 10 mm. Blacha palona laserem. Wzorowane na konstrukcji kolegi piasek231, gmaro pewno jeszcze kilku by się znalazło
Serdelecznie witamy ;)

Dobra kobra nie jest zła - nawet jeżeli "odrobinkę" przekombinowana jak ta, ale weź sobie do serca(o ile nie chcesz założonego budżetu mocno przekroczyć) co następuje:
gmaro pisze:maszyna będzie całkowicie z blachy (Domex 650MC)(...)Blacha grubości 10 mm , a blacha ta jest ciut droższa od st3 i ma jedną zaletę jest bardzo prosta i pozbawiana zendry itp. a to wszystko po to bo nie chciałem obrabiać tych blach .
ps. wytłuszczenia własne


Autor tematu
mietek_5
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:06
Lokalizacja: internet

#4

Post napisał: mietek_5 » 10 lip 2015, 11:39

NFZ pisze:Dobra kobra nie jest zła - nawet jeżeli "odrobinkę" przekombinowana jak ta
He he "kobra". Starałem się nie przekombinować ale jak widać czasami na prawdę jest ciężko walczyć z ułańską fantazją...

NFZ pisze: ale weź sobie do serca(o ile nie chcesz założonego budżetu mocno przekroczyć) co następuje:

gmaro napisał/a:
maszyna będzie całkowicie z blachy (Domex 650MC)(...)Blacha grubości 10 mm , a blacha ta jest ciut droższa od st3 i ma jedną zaletę jest bardzo prosta i pozbawiana zendry itp. a to wszystko po to bo nie chciałem obrabiać tych blach .


ps. wytłuszczenia własne
Co do blachy Domex 650 MC muszę złożyć zapytanie do firm gdzie będę wycinał detale. Mam nadzieję, że nie jest to jakiś egzotyczny gatunek stali i z dostępnością nie będzie problemów.]

G3d pisze:Silniki 3Nm wystarczą spoko, sterowanie proponuje piko, a jak po taniosci to linuxcnc.

Jeżeli będzie kasa to chińczyk jest duże przyjemniejszy od Kressa - USZY :D

Silniki, całe sterowanie, wrzeciono wydaje mi się, że dobrym pomysłem będzie zakupić wszystko na końcu. Jak konstrukcja będzie zadowalająca to na poważnie rozważę zakup mokrego chińczyka. Sterowanie pewnie będzie po taniości :grin:


Pytanie jeszcze do kolegów którzy palili blachy pod takie „cudo” jak moje. Jak to u Was było z dokładnością i jakością wycinanych blach. Niektóre firmy podają, że są w stanie utrzymać dokładność rzędu 0,05 mm. Jak jest w praktyce? Chodzi mi tutaj głownie o to czy warto rozrysowywać projekt na laser z dokładnością do tej 0,05 tyczy się to głownie otworów w których chce osadzić wałki. Jeśli dam otwór Fi 20 mm to czy ten wałek będzie wchodził luźno, ciasno czy w ogóle nie wejdzie? Czy może to wszystko są niuanse które powinienem ustalać z firma która to będzie wycinać?

A używał ktoś może waterjet do cięcia tego typu detali?


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: G3d » 10 lip 2015, 12:56

Dobre podejście.
Zrób najpierw mechanikę.
Elektro kupisz spoko w całości zestaw i złożysz w pół dnia.
Mniej gadania - więcej robienia.


ci3jk4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 125
Rejestracja: 12 paź 2012, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

#6

Post napisał: ci3jk4 » 10 lip 2015, 19:51

Przy waterjecie masz takie zjawisko że strumień rozprasza się w stali i o ile pierwsza połowa przebicia trzyma jeszcze dość ładnie wymiar to potem strumień traci moc i lekko gubi wymiar. Tam gdzie ja wycinam mówią na to jodełkowanie bo jest to trochę pofalowane.
Oczywiście można ciąć w najlepszej jakości i ten efekt prawie znika ale pewnie setki i tak uciekają.
Ze względu na powyższe wg mnie jet to tylko jak chcesz spawanie albo zgrubnie dość dokładnie wyciąć i potem obszlifować na idealny wymiar.


Autor tematu
mietek_5
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:06
Lokalizacja: internet

#7

Post napisał: mietek_5 » 15 lip 2015, 13:45

NFZ pisze: ale weź sobie do serca(o ile nie chcesz założonego budżetu mocno przekroczyć) co następuje:

gmaro napisał/a:
maszyna będzie całkowicie z blachy (Domex 650MC)(...)Blacha grubości 10 mm , a blacha ta jest ciut droższa od st3 i ma jedną zaletę jest bardzo prosta i pozbawiana zendry itp. a to wszystko po to bo nie chciałem obrabiać tych blach .


ps. wytłuszczenia własne
To czego się obawiałem potwierdza się. Domex 650 MC to egzotyka przynajmniej w tych firmach w których złożyłem zapytanie. Może koledzy polecą coś podobnego do Domex ale bardziej ogólnodostępnego? Stale konstrukcyjne podwyższonej jakości? Coś w deseń 18g2a?

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: spol » 15 lip 2015, 18:39

A po co chcesz taka prosta konstrukcje robić z takiej cudacznej blachy ? Zwykłe st juz nie wystarcza ? :)
Jak to sie nie da ?


Autor tematu
mietek_5
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 21 maja 2015, 09:06
Lokalizacja: internet

#9

Post napisał: mietek_5 » 15 lip 2015, 22:07

spol pisze:A po co chcesz taka prosta konstrukcje robić z takiej cudacznej blachy ?
No cóż ... Taka była sugestia, że blacha prosta, bez zendry, nie trzeba później obrabiać. Jak by nie patrzeć jest to istotne, stąd było moje pytanie.
spol pisze:Zwykłe st juz nie wystarcza ? :)
Zrobię "małą" próbę jak kolega radzi i użyje st.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”