Frezarka bramowa 700x700x200, stalowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
JBM90
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 30 cze 2012, 09:48
Lokalizacja: GD

Frezarka bramowa 700x700x200, stalowa

#1

Post napisał: JBM90 » 14 lis 2012, 23:11

Witam. To mój pierwszy temat, proszę o wyrozumiałość.

Podjąłem zamiar zbudowania maszyny blablabla

Założenia:
- pole robocze 700x700x200, wiadomo, co wyjdzie to wyjdzie,
- obróbka następujących materiałów na pewno: mosiądz, brąz, alu, miedź, tworzywo sztuczne, drewno,
- obróbka materiałów: stal czarna/nierdzewka - chcieć to bym chciał. Ale raczej grawerować nierdzewkę itd...
- wymagane dokładności: niewielkie. Wykonywane detale mają mieć walory wizualne tj. cieszyć oko(ale jeśli jest możliwość zbudowania takiej co robi do jednej setki to ja chcę taką!),
- mocowanie detali na stole: stół próżniowy,
- napęd: śruby trapezowe (Tr18x4) i silniki krokowe,
- prowadnice: wałki fi30/ fi40 podparte na całej długości,
- wrzeciono 500W / 850W to nie zostało jeszcze ustalone
- budżet nieprzekraczalny: 10 tysięcy. Chcę się zamknąć w 7 tysiącach.

Dalej, to co mam:
Brama (~50kg):
Obrazek
1: Profil 200 x 80 x 4
2: Profil 100 x 100 x 2
3: Profil 100 x 60 x 2
4: Profil 100 x 40 x 2
5: Płaskownik 60 x 12
6: Blacha ll10
7: Płaskownik 60 x 12
8,9: Blacha ll2
Elementy 5,6,7 mają być obrobione do montażu szyn, łożysk liniowych i nakrętek, (nie narysowalem elementów pod montaż silnika i łożysk dla śruby)

Stół (~40kg):
Obrazek
1,2: Profile 60 x 40 x 2
3: Płaskownik 60x10
4: Płaskownik 80x10
Płaskowniki obrobione do montażu prowadnic, łożysk, silników.

W związku z całym przedsięwzięciem mam kilka pytań:

1. Proszę skomentować sztywność całego układu, zaproponowanych przeze mnie elementów, w odniesieniu do materiałów itd. oraz jeśli to możliwe, przewidywaną dokładność obróbki oraz elementy maszyny które najbardziej na nią wpłyną.
2. Moc silników: Chciałem użyć silników takich jak te:
http://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-fl57 ... sort_2_asc
Ale o doborze silnika krokowego niewiele wiem, dlatego proszę o pomoc. To samo tyczy się sterowników, w ogóle nie wiem jak to ugryźć
3. Do napędu bramy chciałbym użyć dwóch silników i dwóch śrub. Niestety z elektroniką jestem na bakier, i wybrałem sobie sterownik ze sklepu sponsora forum, taki 3osiowy, skrzynka w całości z wyjściem port-LPT. Pytanie brzmi: czy mogę sterować dwoma silnikami z jednego kanału sterownika, żeby oba chodziły tak samo (jakoś je szeregowo połączyć coś takiego) i jeśli można to jak to dokładnie zrobić?
4. Czy śruby napędowe są odpowiednie? Jak je zakończyć, i kto to może zrobić? Chciałem je kupić ze sklepu EBMiA. Nie mam pojęcia jak wygląda taka procedura.
5. Kwestia przymocowania łożysk w obudowach i uchwytów na silniki do stołu/bramy. Z tego co widziałem, nie ma tam niczego co umożliwiłoby precyzyjne umieszczenie łożysk na stole (jakieś kołki, coś takiego), więc jak to wszystko skręcić razem, żeby śruba się nie gięła itd.?
6. Co do wrzeciona: planuję kupić takie wrzeciono z castoramy za kilka stów (CauCau 850W), tylko czy to nie jest jakiś straszliwy badziew, co o tym myślicie?
7. Pytanie o oprogramowanie: co jest potrzebne do sterowania maszyną, i jakiego komputera wymaga taki program. Słyszałem o Machu-3. Potrzebuję jeszcze program do tworzenia brył. W ogóle jeśli ktokolwiek mógłby rzucić trochę światła na kwestię programową będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam! I z góry dziękuję za pomoc.


"Hail to the King, baby...!"

Tagi:


januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#2

Post napisał: januszs0 » 15 lis 2012, 07:35

Witam Kolegę

Moje doświadczenie w budowie maszyn CNC też nie jest jakieś ogromne ale popełniłem już 2 maszyny dlatego chciałem Koledze poradzić zmniejszenie założeń. Moim zdaniem w pierwszej kolejności należy zbudować maszynę do zabawy, nauki i do poznania oprogramowania. Potem dopiero można zabierać się za takie poważne projekty jak ten w tytule. Osobiście 2 tygodnie temu robiłem u klienta przy maszynie w której na śruby, prowadnice, sterowanie i wrzeciono gość wydał prawie 13 tys. Zamontował to do najgorzej zaprojektowanej mechaniki i ogólnie całość można zezłomować. Taką maszynę jak Kolega planuje robić ja mam w planach i będzie to moja 3 więc mam nadzieję że uda mi się ja zrobić bez większych wpadek. Co do propozycji kolegi moim zdaniem profile o ściance 2mm nie nadają się do maszyn. Wrzeciono to rzeczywiście badziew szkoda się nad nim zastanawiać. Co do dokładności o setkach radzę zapomnieć jak nie ma Kolega dostępu do poważnych maszyn do obróbki. Co do sterowania przy takiej dużej maszynie ja zastosował bym silniki min 4NM i sterowanie oparte o M542. Do sterowania maszyny sam używam Piko i sobie chwalę, ale Mach też nie jest zły. Podsumowując z tego co Kolega zaproponował można zastosować tylko śruby, resztę proponuję dobrze przemyśleć żeby kasa nie poszła w błoto. Na koniec chyba najważniejsza rada, najpierw mechanika a na końcu elektronika.

Pozdrawiam Janusz

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post napisał: Zienek » 15 lis 2012, 09:25

Przepraszam za dość dosadne sformułowanie, ale z dwójek to się słupki ogrodzeniowe robi.

Stół o takej długości z takich materiałów będzie sztywny dopiero, kiedy wygospodarujesz na stałe miejsce w pracowni, porobisz kotwy i zabetonujesz ramę do podłogi.

W ramach sprawdzenia zapraszam do odwiedzenia hurtowni materiałów budowlanych i podniesienie jednego końca takiego profila i zobaczenie jak on ugina się pod własnym ciężarem.
Stół (~40kg):
Tyle waży stół w tokareczce OUS, i ma wymiary ok 250x600mm. Proszę porównaj masę i wymiary do Twojej konstrukcji.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: piotr_olbrysz » 15 lis 2012, 10:36

JBM90 pisze: Kwestia przymocowania łożysk w obudowach i uchwytów na silniki do stołu/bramy
Niestety trzeba też zainwestować w podstawowe przyrządy pomiarowe, aby przynajmniej zmierzyć co wyszło.

Ja w końcu doszedłem do momentu że zacząłem zamawiać podstawowe narzędzia.
1. Liniał 500mm DIN 874/0
2. Katownik 200x130 DIN 875/0
3. Czujnik zegarowy ze statywem

Traz mogę spróbować ustawić maszynę jako tako.

Proponuję na poczętek exel w którym kolega wpisze wszytkie wydatki. Z mojego liczenia
kasy trochę mała jeżeli kalkulacja bedzie zawierać pracę obcą
JBM90 pisze: wymagane dokładności: niewielkie.
Proponuję zamienić ten opis na
1mm
100um
10um
wtedy można dyskutować np. o wymaganych dopuszczalnych ogięciach, luzach

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”