Frezarka aluminiowa 350x250x150mm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
abik81
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 21 sty 2007, 23:54
Lokalizacja: Consett

Frezarka aluminiowa 350x250x150mm

#1

Post napisał: abik81 » 19 lip 2013, 15:59

Witam,
W końcu dopadło i mnie, w głowie i na papierze rodzi się powoli koncepcja, ale jak to mówią "im dalej w las...".
Więc tak:
wstępnie wybór padł na konstrukcję bramową, ale na obecnym etapie ("projekt" jest jedynie stertą szkiców na papierze wszystko może ulec zmianie. Jako, ze na co dzień pracuje na obrabiarkach przemysłowych a nie mam wykształcenia w kierunku budowy maszyn mam problem z, jak by to nazwać "przeniesieniem skali".
1. Bazę maszynki ma stanowić rama z pełnych bloków aluminium 60x100mm (akurat takie mam pod ręką) zafrezowanych na "wpusty" i skręconych.
2. Boki bramy najprawdopodobniej z blachy aluminiowej 35 może 40mm lub ewentualnie blachy stalowej 30/35mm (czy są jakieś przeciwwskazania co do użycia blachy stalowej w tym miejscu?)
3. Brama (podparcie Z-tki) po raz kolejny dwa bloki alu 60x100mm przykręcone pomiędzy "filarami" z pkt2.
4. Wrzeciono osadzone na płycie alu o grubości 40mm
5. Wszystkie osie na prowadnicach liniowych.
6. Napęd przeniesiony przez śruby kulowe

Wiem, ze biorąc pod uwagę gabaryty maszynki konstrukcja może wydawać się dość masywna, jednak zależy mi na możliwie dużej sztywności.

Maszynka ma służyć m.in. do grawerowania ale chciałbym również mieć możliwość sensownej obróbki aluminium i metali kolorowych. Mówiąc sensowna mam na myśli użycie powiedzmy frezu 6 lub 8mm przy głębokości skrawania 2-5mm i posuwie 300-500mm/min (nie mam pojęcia czy jest w ogóle możliwe uzyskanie takich parametrów przy tej wielkości maszynie???). Jeżeli odpowiedź brzmi tak, to jaki moment obrotowy muszą mieć siniki krokowe?

Ze względu, że chciałbym stosować narzędzia o średnicy dochodzącej do 8-10mm myślałem nad użyciem uchwytu ER 16 osadzonego na łożyskach z kasacją luzu i na takie wrzeciono napęd przenieść paskiem zębatym z silnika dc. Interesuje mnie zakres obrotów 500-4000/min, zastanawiałem się też nad użyciem kilku zestawów kół pasowych co przy odpowiednim przełożeniu pozwoli na uzyskanie większego momentu przy niższym zakresie obrotów. Czy tego typu wrzeciono ma rację bytu?

Proszę o nakierowanie i konstruktywną krytykę. W ciągu weekendu postaram się przenieść myśli i szkice do Autocada bo wiem, że opis może być zbyt chaotyczny abo go sobie zobrazować.
Pozdrawiam
Andrzej



Tagi:

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”