Frezarka 650x650x200 - rama stalowa.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Arcess
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 28 lis 2013, 07:35
Lokalizacja: Płock

Frezarka 650x650x200 - rama stalowa.

#1

Post napisał: Arcess » 14 gru 2013, 17:43

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym przedstawić Wam wstępny projekt mojej maszyny. Liczę na konstruktywną dyskusję mającą na celu wyeliminowanie błędów oraz optymalizację konstrukcji.
Zaznaczam, że to moja pierwsza maszynka.
Dane założone:
-pole robocze 650x650x200
-materiał obrabiany to głównie drewno i aluminium.
-materiał na ramę to blacha 12mm (S235JR), elementy palone na laserze
-metoda łączenia to śruby, śruby+spawanie, spawanie (brak konkretnych decyzji)
-dla ułatwienia składania całości zaprojektowałem zacięcia na poszczególnych elementach (słuszność do oceny)
-prowadnice podparte fi20+łożyska otwarte (oś X i Y), wałki fi20 niepodparte na osi Z.
-napędy to silniki krokowe 8,5 Nm + śruby trapezowe TR16x4 + nakrętki brązowe.

Póki co to by było na tyle. Jeśli coś pominąłem to pytajcie. Projekt jest jeszcze dopracowywany. Głównie chodzi mi o ocenę konstrukcji ramy. Proszę o rzeczowe rady (bez zbytecznego szydzenia). Zapraszam do dyskusji.

Frezarka 3-osie 650x650x200



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 14 gru 2013, 18:54

Skromnym zdaniem silniki spore a śrubki małe. Celował bym w min 20. A silniki raczej 3Nm będą wystarczające.

Co do konstrukcji ważne byś miał świadomość że to składanie do oka wyjdzie nieźle ale jak zamierzasz to ustalić względem siebie?

Innymi słowy działać będzie ale ustawienie geometrii może przystrzyc problemów.


Autor tematu
Arcess
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 28 lis 2013, 07:35
Lokalizacja: Płock

#3

Post napisał: Arcess » 14 gru 2013, 19:08

Tak właśnie przeczuwałem, że te śrubki mogą być za małe. Odnotowane do zmiany.

Jeśli chodzi o ustalenie geometrii to byłem przekonany, że zacięcia i otwory załatwią sprawę, że dokładność wykonania wypaleń przez laser wystarczy.

Znajomy z pracy robił w ten sam sposób ramkę do drukarki 3D (blacha 5mm) i obyło się bez dodatkowych operacji.

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#4

Post napisał: Tomciowoj » 14 gru 2013, 19:28

Ja jakoś nie mam przekonania do palenia blachy 12-tki na laserze. Kiedyś zlecałem detale z 10-tki i strasznie je pogieło. Do 5-tki to zawsze igła. Być może to wina urządzenia lub operatora ale z plazmy takich problemów nie miałem.


Autor tematu
Arcess
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 28 lis 2013, 07:35
Lokalizacja: Płock

#5

Post napisał: Arcess » 14 gru 2013, 20:05

U nas w firmie palą 12 dość często i wygląda nad wyraz dobrze. Chłopaki z CNC powiadają, że dużo zależy od maszyny i programu. Jeden z nich zapewnia że może wykonać program w taki sposób aby krawędzie znaczące (montażowe) paliło b.dokładnie.
Jeśli mi się uda to w poniedziałek zrobię zdjęcie detalu palonego z 12mm blachy.
Rozważałem jeszcze WJ bo sąsiednia firma ma taką maszynę ale koszta sporo większe bo laser mam za darmoszkę tylko za materiał płacę.
Po Nowym Roku będę palił jeden detal ramy na próbę to zobaczymy jak to wyjdzie. Zrobię pomiary i będę wiedział jaka dokładność.

Poniżej link do detali z blachy 12 mm. To opcja wypalana na starszej maszynie z programem standardowym.
DETALE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”