Frezarka 600x500x150 do aluminium i do drewna

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Powodzian90
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 12 sty 2013, 11:00
Lokalizacja: gorzów wlkp

Frezarka 600x500x150 do aluminium i do drewna

#1

Post napisał: Powodzian90 » 03 mar 2013, 19:48

Witam wszystkich

Chciałem się dziś podzielić owocami mojej twórczości, a przy okazji poprosić o porady i wytknięcie błędów.

A więc po kolei:
-konstrukcja ramy z prosili stalowych 60x60x4 w całości spawana
-krzyżak w bramie 30x30x3
-wózki osi x i z, z formatki aluminiowej 15mm
-prowadnice liniowe 16mm podparte na całej długości i do tego łożyska sme
-rama wózka osi y 60x30x3 i na to blat kuchenny (póki co) o grubości 40 mm
-skok osi z 150mm
-silniczki krokowe (jeszcze do pomyślenia) myślałem x i y 3Nm, z 2Nm
-wrzeciono na początek kress 1050 ale myślę w przyszłości je zmienić

A teraz pytania
-jakie dobrać śruby trapezowe konkretnie myślałem nad 16x4
-śruba osi z nie będzie podparta z jednej strony da rade? długość 300mm
-czy moglibyście mi doradzić jak ułożyskować 2 stronę śrub myślałem w kawałku aluminium wytoczyć gniazdo, osadzić łożysko i zabezpieczyć je pierścieniem segera i na koniec całość przykręcić do ramy
-czy taka konstrukcja pospawana i nie wyżarzana da radę bo widziałem podobne w ten sposób wykonane i miewają się one całkiem dobrze

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
tak mniej więcej wyobrażam sobie podparcie śruby

Jak czegoś zapomniałem wybaczcie i pytajcie (trochę chory jestem)
Pozdrawiam i czekam na sugestie Powodzian90



Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#2

Post napisał: KAJOS » 03 mar 2013, 21:54

Powodzian90 pisze:-śruba osi z nie będzie podparta z jednej strony da rade? długość 300mm
- oczywiscie nie musi
Powodzian90 pisze:-czy taka konstrukcja pospawana i nie wyżarzana da radę bo widziałem podobne w ten sposób wykonane i miewają się one całkiem dobrze
- jeżeli dobrze pospawana i wszystko ustawisz dokładnie to pewnie ze tak.
Powodzian90 pisze:jakie dobrać śruby trapezowe konkretnie myślałem nad 16x4
- z powodzeniem + nakretki z poliamidu (moja opinia lepsze niz mosieżne)

PS.
Po co Ci ten x wspawany ? i oczywiście wzmocnic mocowanie wrzecionka :wink:
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
Powodzian90
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 12 sty 2013, 11:00
Lokalizacja: gorzów wlkp

#3

Post napisał: Powodzian90 » 04 mar 2013, 10:10

KAJOS pisze:Po co Ci ten x wspawany ?
ten x ma usztywnić konstrukcję bo jak wiadomo kwadrat należy do brył które łatwo się uginają, deformują. Maszyna zyska na sztywności i trochę na masie :).

Zapomniałem napisać, że od razu do maszyny dorobię stół z kształtowników i frezarka będzie do niego przykręcona.

Obrazek
Zapomniałem dodać. Usztywnienie wrzeciona sobie mniej więcej tak wyobrażam a nawet te "trójkąty" wzmacniające dać na całej długości aby dodatkowo usztywnić oś z.

PS.Nie chciłem do osi z mocować wałków prowadzących ponieważ uważam, że oś x także powinna być wzmocniona w jakiś sposób w końcu to ona także przekazuje duże siły, a w wielu pracach na tym forum jest ona raczej licha (jak dla mnie)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 04 mar 2013, 13:43

Powodzian90 pisze: KAJOS napisał/a:
Po co Ci ten x wspawany ?

ten x ma usztywnić konstrukcję bo jak wiadomo kwadrat należy do brył które łatwo się uginają, deformują. Maszyna zyska na sztywności i trochę na masie .
no ja uwazam ze jest zbędny, kurde chciało mu sie tyle rysować takie cos
a czemu ta rama z takich cipkowatych profili ?
jak przyspawasz bramkę - nogi do rami to powodzenia zycze w prostowaniu banana
zawsze zastanawiam się czemu wszyscy budujący swoją pierwsza maszynkę sie tak podniecają tym co będzie w srodku

a
jak robisz na trapezówkach, to wszystkie srubki musza miec podparcia z obu stron
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Powodzian90
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 12 sty 2013, 11:00
Lokalizacja: gorzów wlkp

#5

Post napisał: Powodzian90 » 04 mar 2013, 15:07

bartuss1 pisze:no ja uwazam ze jest zbędny, kurde chciało mu sie tyle rysować takie cos

Ty się tutaj nie rzucaj bo nie o to chodzi prosiłem o poradę a nie o pokazywanie jaki to ja jestem głupi tworząc te zastrzały. Nie wiem ile tobie by zajęło wstawianie tego krzyżaka, ale mi nie zajęło więcej niż 3 minuty więc jakoś z tym żyję. Ps. jak już używasz polskich znaków nie rób tego selektywnie.
a czemu ta rama z takich cipkowatych profili ?
Co to znaczy? 60x60x4 dostane bez problemu a x5 nie koniecznie, a większych sądzę nie ma sensu stosować.
Obrazek
Wyniki zostawiam do własnej interpretacji i proszę się nie sugerować tym jak rama wygląda lecz tym co jest z boku napisane. Strzałka pokazuje siłę konkretnie 2000N (200kg sporo ale sądzę, że lepiej przesadzić testując niż potem płakać) przyłożoną w danym punkcie, poniżej to samo ale z tym krzyżakiem.
Obrazek
Wyniki chyba mówią same za siebie, konstrukcja jest dużo sztywniejsza a przecież chyba o to tu chodzi.
bartuss1 pisze:jak przyspawasz bramkę - nogi do rami to powodzenia zycze w prostowaniu banana
Zależy jak kto spawa, ale także myślałem nad przykręceniem bramy do podstawy.
bartuss1 pisze:zawsze zastanawiam się czemu wszyscy budujący swoją pierwsza maszynkę sie tak podniecają tym co będzie w srodku
Jakbym mógł Cię prosić to napisz coś więcej bo ta wypowiedź jest dla mnie bez sensu.

Jak już pisałem na początku tematu "a przy okazji poprosić o porady i wytknięcie błędów. " tak więc proszę o bardziej konstruktywne wypowiedzi.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#6

Post napisał: ursus_arctos » 04 mar 2013, 15:43

Jak już robisz takie ładne symulacje, to sobie sprawdź, co będzie jak przyłożysz 500N do środka jednej belki na bramie (w tył) i 500N do drugiej belki (w przód). Teraz pomnóż to przez 2 (tak mniej więcej) i będziesz miał ugięcie maszyny przy sile ~250N działającej na wrzeciono w przód lub w tył.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 04 mar 2013, 16:03

ledwo przylazł juz sie rzuca, nawet nie zapyta dlaczego tak uwazam jak uwazam ...
cipkowate profile to takie które pasują jak wół do karety - za małe przekroje
analize mes w przypadku takiego czegos sobie daruj, bo w praktyce wyjdzie wytrzymałosc tego gesztela, juz nie wspomne ze podstawa najwiekszą wytrzymałosc ma jak obrys pospawamy w kopertę.
poza tym naciskasz tek koziołek nie z tej strony co trzeba.
zbudowałem juz 58 maszyn, ale żeby tak zazarcie bronić czegos zaprojekconego na odwal się bez przemyslenia to jeszcze nie widzialem.
zaraz sie dowiem ze mam sie czyms pochwalić, zeby nie byc gołosłownym w twierdzeniu ze ten korpusi jest zle pomyślany

co zas do rysowania w 3d - zwyczajnie nie mam na to czasu, zwłaszca rysowac tak oczywiste drobiazgi, nie czepiam się ogolnego pomysłu - zamyslu, czepiam się tego korpusu, bo jak juz go wykonasz to będziesz sobie pluł w brode.
może taką zrób ? (z miotłą celebrytką) :P
a bazy ?
Załączniki
P8212170.JPG
P8212170.JPG (51.55 KiB) Przejrzano 1863 razy
ost.JPG
ost.JPG (39.65 KiB) Przejrzano 1787 razy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#8

Post napisał: KAJOS » 04 mar 2013, 18:36

Jak u bartuss1, ramka to jest na 101% sztywniejsza i lepsza niż kolega przedstawia.Duze przekrój i krótkie odcinki podstawy bramy nie zwichruja nam tak przy sawaniu a dodatko dokręcana brama to mozliwosc "skorygowania" ,ustawienia całości.
Rama jaka Powodzian90, przedstawia musi być z sercem spawana i przez kogoś co wie z czym ma do czynienia i tez bedzie OK .
bartuss1 pisze:jak robisz na trapezówkach, to wszystkie srubki musza miec podparcia z obu stron
- niop ? ale w Z-etce po co ?
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
Powodzian90
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 10
Rejestracja: 12 sty 2013, 11:00
Lokalizacja: gorzów wlkp

#9

Post napisał: Powodzian90 » 04 mar 2013, 20:21

bartuss1 i od razu milej mi się czyta taką wypowiedź :) coś podpowiedziałeś a nie samą krytyką się unosisz.

Ale do samej konstrukcji jak sam zauważyłeś jest to moja pierwsza konstrukcja i nie wymagam od niej bóg wie czego ale aluminium gryźć musi :).

Spawanie na kopertę rozumiem zapamiętam niedługo poprawie ramę lecz będzie ona bardzo podobna do aktualnie zaprojektowanej :)

Jeśli mówicie, że bramę lepiej przykręcić do podstawy to niema sprawy uwzględnię to i mam nadzieję na dalsze podpowiedzi
KAJOS pisze:musi być z sercem spawana i przez kogoś co wie z czym ma do czynienia i tez bedzie OK .
Mam takiego znajomego 30 lat spawał i naprawdę to się nie boję bo nie jedną rzecz dla mnie wykonywał :)
Obrazek
Dorzucę jeszcze kolejną analizę dla kolegi ursus_arctos dałem trochę większą siłę konkretnie 1200N

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 04 mar 2013, 22:38

Ojoj 0.016mm się odegnie przy 120kg skręcania! I co teraz!
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”