frezarka 500x500x200 konstrukcja stalowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
atomek81
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:10
Lokalizacja: kraków

frezarka 500x500x200 konstrukcja stalowa

#1

Post napisał: atomek81 » 03 gru 2008, 17:49

Witam wszystkich.

Planuję zrobić frezarkę o polu pracy jak w temacie z nieruchomą bramą. To będzie pierwsza konstrukcja. Początkowo planowałem konstrukcję aluminiową skręcaną, ale ostatecznie zdecydowałem się na stalową spawano-skręcaną. Zamierzam frezować w metalach kolorowych, ale i w stali by się przydało, w związku z tym mam kilka wątpliwości:
-po pierwsze konstrukcja, tu pytanie do gmaro: Twoje konstrukcje, np: https://www.cnc.info.pl/topics60...vt10554.htm wyglądają na solidne, czy próbowałeś frezować tym w stali, oczywiście po wymianie wałków na grubsze ew. prowadnice, silników krokowych i przede wszystkim wrzeciona? Chodzi o to czy tego typu konstrukcja będzie wystarczająco sztywna do pracy w stali i bezproblemowej pracy w alu.
Przy okazji, czy ktoś mógłby polecić jakąś firmę w okolicach Krakowa, która wykona konstrukcję, głównie chodzi o spawanie, frezowanie i wiercenie. Na wyżarzanie coś się znajdzie (mniejszy wybór :))
-kolejne pytanie: wałki czy prowadnice, wałki wychodzą taniej, a że nie będą długie, dałbym fi 30 to może będą wystarczająco sztywne? Choć sam skłaniam się raczej ku prowadnicom.
Inne parametry:
-silniki krokowe 3Nm (może troszke więcej) - tu niestety cena zmusza do rezygnacji z serwomotorów
-śruby kulowe fi20 lub fi25
-wrzeciono ELTE 2,2 lub 3,3 kW

Jakieś rysunki postaram się wrzucić po weekendzie, trzeba powoli do przodu ruszać...

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 03 gru 2008, 18:09

Witam.
Może postaram się zamiennie odpowiedzieć ...
Konstrukcyjnie po wymianie elementów takich jak wrzeciono , prowadnice - maszyna pozwala na bezproblemową obróbkę stali - oczywiście nie mowa to o pracy głowicami frezarskimi :wink:
Jeśli chodzi o wybory - jak ma maszyna pracować w stali - to tylko prowadnice prostokątne - zapewnią znacznie większą sztywność , oraz bezluzowość - co wpłynie na wygląd detalu po frezowaniu
Jeśli kolega policzy koszt sterowników np Whaledrive lub UHU + serwa z demobilu - wyjdzie podobna cena jak krokówki a jakość jakby inna :wink:
- śruby - trafny wybór
- wrzeciono - owszem ale można jeszcze pomyśleć nad wrzecionami Technomotoren - jakoś mam do nich większe zaufanie - ale to moje spostrzeżenia
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#3

Post napisał: gmaro » 03 gru 2008, 19:56

atomek81 pisze:po pierwsze konstrukcja, tu pytanie do gmaro
Po pierwsze mieszkamy niedaleko siebie więc zapraszam do obejrzenia maszyny a i inne usługi pewnie też wykonamy ..

Co do pracy , to jak najbardziej w aluminium , stal oczywiście w granicach rozsądku nie wiem co za detale będziesz chciał obrabiać i jakie gatunki .
Reszta powiedzmy to już standard , czyli śruby kulowe min. fi 16 co do krokówek to można pomyśleć o serwach ale wtedy dodatkowo przełożenie na na śruby dodatkowo jeśli zakładasz już wrzeciono o sporej mocy warto by pomyśleć o lepszej konstrukcji a zdecydowanie o polepszeniu samej osi Z oraz większym rozstawie w belce X .Dodatkowo będzie potrzeba przewidzenia chłodzenia a co za tym idzie w miarę przemyślec mocowania silnika w osi Y oraz osłony śruby . To tak po krótce .. trzymam w kciuki :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
atomek81
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:10
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: atomek81 » 03 gru 2008, 22:46

paulg
wrzeciono - owszem ale można jeszcze pomyśleć nad wrzecionami Technomotoren
po wpisaniu w wyszukiwarke, google wypluły wielki znak zapytania, jakieś podpowiedzi gdzie można coś znaleźć o tych wrzecionach?

gmaro
dzięki za propozycję, w razie czego odezwę się na PW.
Mgła olejowa oczywiście jest przewidziana, jak i jakieś osłony prowadnic i śrub. Co myślicie o odwrotnym zamontowaniu prowadnic w osi Y, tzn prowadnice na ruchomym stole a wózki na ramie? Przynajmniej nie musiałbym bardzo kombinować z osłoną prowadnic.

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: namemartin » 03 gru 2008, 23:21

atomek81 pisze:Co myślicie o odwrotnym zamontowaniu prowadnic w osi Y, tzn prowadnice na ruchomym stole a wózki na ramie?
Coś mi się wydaje, że Koledze chodzi o oś X ?
Nie wiem czy ma to sens, ponieważ stół musiał by być długości prowadnic i maszyna tym samym będzie musiała być dłuższa, żeby stół z prowadnicami mieścił się w świetle maszyny.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#6

Post napisał: gmaro » 04 gru 2008, 06:55

atomek81 pisze:po wpisaniu w wyszukiwarke, google wypluły wielki znak zapytania, jakieś podpowiedzi gdzie można coś znaleźć o tych wrzecionach?
Proszę np: http://gwnumeric.pl/elektrowrzeciona.html
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#7

Post napisał: paulg » 04 gru 2008, 10:03

atomek81 pisze:po wpisaniu w wyszukiwarke, google wypluły wielki znak zapytania
tak to jest jak człowiek włoskiego nie umie :-) - mój błąd :wink:
Oczywiście chodziło o Teknomotor :wink: - taj jak słusznie kolega gmaro zauważył .
Koncepcja z "ruchomymi prowadnicami " przypominała by nieco konwencjonalne frezarki - owszem prościej osłonić wszystko - ale będzie strata na polu roboczym.
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#8

Post napisał: gmaro » 04 gru 2008, 10:26

Miałem na myśli to że :

W osi X rozsunąć wałki lub prowadnice prostokątne stosując profil np: 200x80x8 mm lub 220x80x8 po której jeździ cały krzyżak z osią Z co da nam już spory układ by zbudować solidną oś Z .

Co do Stołu w osi Y to myślę , że nie ma co kombinować i pozostawić klasyczne rozwiązanie znane z rożnego rodzaju frezarek działających a skupić się na osłonie i samym rozwiązaniu.

W takim bądź razie czekamy na kolejne ruchy ze strony kolegi atomek81 :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
atomek81
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 03 gru 2008, 17:10
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: atomek81 » 28 gru 2008, 17:09

Ale tu cisza... :(
Niestety brak nadmiaru czasu strasznie spowalnia prace, a że to pierwsza maszyna i chciałbym żeby prezentowała sobą jakiś tam poziom (0,05mm powtarzalności wykonania to chyba szczyt marzeń), więc wszystko jest trudne i trwa dłużej niż powinno.
Co do propozycji powyżej to:
-raczej zostają silniki krokowe, zresztą silnikami i elektroniką zajmuje się kolega więc to jego sprawa
-na bramę raczej dam dwa profile 120x60x5 (lub nawet 100x50x5) zespawane w podwójne H, przynajmniej prowadnice będę mógł sobie dowolnie rozsunąć
-reszta to profile jak wyżej plus 160x80x6 i pewnie sporo blachy w różnych grubościach
-jeśli będzie problem z drganiami, myślałem o zalaniu profili jakąś żywicą, ale to odległy czas jak już wszystko będzie działać

edit do postu poniżej:
myślałem o żywicy, która się nie kurczy, a tym bardziej nie rozszerza po zastygnięciu, ewentualnie skurcz ma minimalny. Są takie napewno, ale jeszcze się nie orientowałem ile kosztują.

-co będę na tym robił? co popadnie, wszystko co się zmieści :P

teraz mały off topic:
właściwie nie ma to znaczenia, ale spotkałem się z różnym oznaczeniem osi X i Y. Czasem robie coś w plastiku na małej frezarce gdzieś oś X jest na bramie, a oś Y to ruchomy stół, ale spotkałem się też z odwrotnym oznaczeniem. Jak to właściwie jest? czy każdy sobie oznacza jak chce?

i duży off topic, mam prośbę:
-robię małą prezentację o frezowaniu na uczelnię i potrzebuję kilku rysunków, zdjęć z frezowania 3D. Konkretnie chodzi o rysunek modelu + rysunek skrawanych warstw przy obróbce zgrubnej + zdjęcie gotowego elementu. Niestety ciężko coś na necie znaleźć. Może ktoś coś takiego gdzieś widział? Teoretycznie wszystko z wyjątkiem gotowego elementu mogę sobie narysować w AutoCad'zie, ale programy do obróbki 3D chyba same coś takiego generują? Mogą być zrzuty ekranowe. Z góry dziękuję za pomoc. Ewentualną podsyłkę proszę na maila: [email protected]
Ostatnio zmieniony 28 gru 2008, 23:50 przez atomek81, łącznie zmieniany 2 razy.


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#10

Post napisał: paulg » 28 gru 2008, 17:21

atomek81 pisze:-jeśli będzie problem z drganiami, myślałem o zalaniu profili jakąś żywicą, ale to odległy czas jak już wszystko będzie działa
I tu się kolega myli - zalać trzeba przed obróbką płaszczyzn - gdyż zastygająca żywica może wprowadzić dodatkowe odkształcenia.
atomek81 pisze:oś X jest na bramie, a oś Y to ruchomy stół, ale spotkałem się też z odwrotnym oznaczeniem. Jak to właściwie jest? czy każdy sobie oznacza jak chce?
No to często jest tak że X to jest właśnie na bramie a Y to stół - ogólnie większego znaczenie nie ma - jedynie trzeba o tym pamiętać przy rysowaniu projektów.
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”