Frezarka 3D, CNC?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Arathron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2012, 17:30
Lokalizacja: Poznań

Frezarka 3D, CNC?

#1

Post napisał: Arathron » 11 lis 2012, 17:32

Witam, chciałbym sie dowiedzieć na temat maszyny z tego filmu [youtube][/youtube]

Jak taka maszyna wycina? Wg projektu komputerowego? Czy znacie może jakiś konkretny model takiej maszyny?
Jestem totalnie zielony w tym temacie :(

Pozdrawiam



Tagi:


adrianmaly
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 103
Rejestracja: 10 lut 2011, 16:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: adrianmaly » 11 lis 2012, 18:51

Widać że jesteś totalnie zielony :wink:
Po co Ci to wiedzieć skoro nie poruszasz się w branży CNC?
Żeby wyczerpująco odpowiedzieć na twoje pytania trzeba by książki napisać.
W telegraficznym skrócie:
Są programy komputerowe w których programiści "układają" obróbkę detalu (dobór narzędzia parametry, kierunki symulacja itp). potem taki program dzięki postprocesorowi generuje kod NC czytelny dla maszyny. Maszyna widoczna na filmie to zwyczajne centrum frezarskie CNC 3-osiowe. Producentów takich maszyn jest mnóstwo, począwszy od amatorów w garażu po potężne międzynarodowe prestiżowe firmy produkujące obrabiarki.
...

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 11 lis 2012, 19:37

dorzucę swoje 3 gr tzn. przykładowa konfiguracja - ArtCam (do zrobienia bryły z płaskiego zdjęcia twarzy i wygenerowania kodu G do sterowania maszyna ) -Mach3 do sterowania maszyną na podstawie kodu z ArtCama i np. taka maszyna http://allegro.pl/frezarka-grawerka-cnc ... 16104.html

jeśli temat cie interesuje zobacz czym są programy CAD/CAM a także programy sterujące jak MACH3 LinuxCNC KCam, TurboCNC itd.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Arathron
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2012, 17:30
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Arathron » 12 lis 2012, 00:18

Jestem zielony ale zobaczyłem to i chcialem sie dowiedziec jak to dziala, gdyz na studiach jeszcze nie mam nic na temat CNC (mam nadzieje, ze cos poznam ;) ).
Co do programu to wlasnie chcialem sie utwierdzic w przekonaniu, ze projektuje się w AutoCADzie albo innym programie, ten program sie wrzuca do obrabiarki a nastepnie obrabiarka wykonuje taki produkt :)
Dzięki


phlebas0
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 04 lut 2009, 02:39
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: phlebas0 » 12 lis 2012, 01:17

Wpierw uporządkujmy podstawowe kwestie.
1) programy CAD np AutoCAD, SolidEdge, SolidWorks, Unigraphics, ... => dane reprezentujące bryłę w postaci pliku w formacie STEP, DWG, STL, ...
2) programy CAM np EdgeCAM, MasterCAM, SmartCAM, ... => dane reprezentujące ścieżki narzędzia obrabiającego bryłę z prefabrykatu we wmiarę ustandaryzowanym języku G-Code
3) program sterujący obrabiarką np Sinumerik, Heidenhain, Fanuc, Mach, ... => dane reprezentujące ruchy osi, wrzeciona i urządzeń dodatkowych danej obrabiarki

Powracając do pytań:
Jak taka maszyna wycina? -> metodą ubytkową, tutaj frezując. Po szczegóły zapraszam do lektury jednej z książek które wskaże google na podstawie hasła: "programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie NC CNC książka"
Wg projektu komputerowego? -> frezowanie sterowane numerycznie (CNC, czyli kontrolowane przez komputer obrabiarki) odbywa się wg skryptu (napisany w języku G-Code), a ten może być napisany "od ręki" lub wygenerowany przez program komputerowy na podstawie również tak wygenerowanych brył
Czy znacie może jakiś konkretny model takiej maszyny? -> przykładowych modeli jest multum na stronach ich producentów, wśród polskich (i "polskich" też) oto kilku: Kimla, Seron, Infotec, Lynx, MegaCUT, CONER, MG-CERTUS, PlotComplex, ... - na pewno kogoś pominąłem, bo i jest ich sporo. Kolejność nie ma znaczenia. :)

Co do tego: "Co do programu to wlasnie chcialem sie utwierdzic w przekonaniu, ze projektuje się w AutoCADzie albo innym programie, ten program sie wrzuca do obrabiarki a nastepnie obrabiarka wykonuje taki produkt" - jednak nie utwierdzaj się w tym przekonaniu, choć rzeczywiście można gotowy skrypt dla obrabiarki wytworzyć niemal bezpośrednio w AutoCADzie. Są też oczywiście programy zintegrowane, czyli CAD/CAM.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”