Frezarka 3-osiowa, stała brama, pole robocze 620x500x150

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

Frezarka 3-osiowa, stała brama, pole robocze 620x500x150

#1

Post napisał: szyrox4400 » 20 lis 2015, 22:58

Witam wszystkich forumowiczów.
Od pewnego czasu przeglądnąłem mnóstwo projektów tych zrealizowanych i nie. Podjąłem decyzję budowy frezarki CNC. Założyłem pole robocze jak w temacie. Napęd będzie realizowany za pośrednictwem śruby kulowej fi 16mm skok 5mm z Poltech'a zarobione pod podpory. Wszytko będzie "jeździło" na wałkach podpartych fi 16.

Konstrukcja będzie spawana z profili zamkniętych 100x100x5, także myślę, że maszyna będzie sztywna (jeśli nie pomyślę o zwiększeniu masy konstrukcji poprzez zalania całości betonem). Na ramę założyłem, że będą naspawane płaskowniki o grubości 10mm.
Obrazek
Brame również zamierzam spawać z profili stalowych 100x100x5 i tak samo spawać płaskowniki pod prowadnice osi Y.

Zastanawiam się czy będzie konieczność Witam wszystkich forumowiczów.
Od pewnego czasu przeglądnąłem mnóstwo projektów tych zrealizowanych i nie. Podjąłem decyzję budowy frezarki CNC. Założyłem pole robocze jak w temacie. Napęd będzie realizowany za pośrednictwem śruby kulowej fi 16mm skok 5mm z Poltech'a zarobione pod podpory. Wszytko będzie "jeździło" na wałkach podpartych fi 16.

Konstrukcja będzie spawana z profili zamkniętych 100x100x5, także myślę, że maszyna będzie sztywna (jeśli nie pomyślę o zwiększeniu masy konstrukcji poprzez zalania całości betonem). Na ramę założyłem, że będą naspawane płaskowniki o grubości 10mm.
Obrazek

Zastanawiam się nad sensem odprężania po spawaniu? Rame oraz brame zamierzam oddać w ręce zakładu ślusarskiego gdzie splanują mi powierzchnie pod wałki, bramę, podpory śrub.
Dziś oddałem wstępny projekt do wyceny frezerowi oraz spawaczowi. Chciałbym abyście wyrazili opinię na temat tej konstrukcji póki jestem w stanie coś zmienić na podstawie Waszych sugestii. Dodam tu kilka zdjęc całej konstrukcji:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Napęd śrub osi x i y chciałbym realizować poprzez kółka pasowe ( możliwość przełożenia w przyszłości w zależności w jakim materiale najczęściej bym pracował). Kwestia sterowania jest mi najbardziej odległa dlatego z czasem bede miał więcej pytań. Chciałbym aby maszyna dawała radę w aluminium i grawerowała (do osiągnięcia?) w stali.

Prosze o opinie na temat konstrukcji, pozdrawiam!



Tagi:


kamil1986
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 316
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:09
Lokalizacja: Ostrów

#2

Post napisał: kamil1986 » 21 lis 2015, 14:04

Przeglądasz forum od dłuższego czasu i nie natknąłeś się nigdzie na projekty innych forumowiczów z tak samo skonstruowaną osią zet jak u ciebie wszystkim się taki sposób odradza jaki ty zastosowałeś, odwróć oś zet to znaczy łożyska na stałe do krzyżaka a prowadnice ruchome razem z blachą osi z jak na zdjęciu.
https://www.cnc.info.pl/pics/xDSC_0017_ ... fhFh8.webp


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#3

Post napisał: szyrox4400 » 21 lis 2015, 20:28

Dzięki za sugestie. Wytłumaczyłbyś w czym tkwi różnica w sposobie montażu prowadnic?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 21 lis 2015, 20:40

mokro ostatnio, pomysły na te frezarki jak grzyby po deszczu kiełkują
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#5

Post napisał: szyrox4400 » 21 lis 2015, 22:17

Bartuss1 myślę, że jest to dobra wiadomość chociażby dla opiekunów tego forum, że jest zainteresowanie tematem. Może wypowiesz się na temat, który poruszył kamil. Osobiście nie widzę różnicy a pewnie jakaś jest:D


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#6

Post napisał: edenlubawa » 21 lis 2015, 22:48

szyrox4400 pisze:Osobiście nie widzę różnicy a pewnie jakaś jest:D
Widocznie mało forum czytałeś ;)

Prowadnice zamontowane na ruchomej części z-tki dodatkowo ją usztywniają.


Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#7

Post napisał: Aldeberan » 22 lis 2015, 12:42

Podstawową przewagą "odwróconej zetki" jest to że im wyżej pracujesz tym bliżej łożysk pracuje wrzeciono - jest sztywniej. W takiej konstrukcji jak pokazana jest na górze bez względu na to w jakiej pozycji jest Zka, cały czas pracuje na maksymalnym wysięgu.
scio me nihil scire


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#8

Post napisał: szyrox4400 » 23 lis 2015, 19:02

Zamierzam usztywnić Zetke z przodu po obu stronach wrzeciona. Korzystając z faktu, że jesteśmy przy osi "Z" mam pytanie odnośnie tego jak dokładnie określić położenie osi Z? Ja wyobrażałem sobie to tak, że zakładam jak najmniejsze narzędzie w tuleje wrzeciona i wysokość bramy dobieram gdy Zetka jest maksymalnie nisko a narzędzie graniczy ze stołem?


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#9

Post napisał: szyrox4400 » 27 lis 2015, 20:16

Hej! Pracę mozolnie ale staram się pchać do przodu.

1. Poprawiłem projekt tzn. odwróciłem krzyżak wedle zaleceń. Dzięki!

Obrazek
2. Dokumentacje dostarczyłem zakładowi ślusarskiemu. Kolo zawołał 1600zł za całość. Mam w domu MIG'a choć doświadczenie w spawaniu żadne. Ważne jest by konstrukcja na wstępie była pospawana bez dużych odchyłek skoro i tak pojedzie do obróbki pod wałki podparte? Wsumie gdybym sam pospawał to może się okazać że z tych płaskowników 10 nie zostanie nic po frezowaniu ;P Narazie zleciłem by rozpoczął pracę od podstawy konstrukcji.

3. Macie może jakieś propozycje odnośnie doboru wysokości bramy? Po zjechaniu osią Z na sam dół jaką zazwyczaj zakładacie odległośc między tuleją wrzeciona a stołem?? <-- Prosze o odpowiedz chociaż do tego pytania:))

Pozdrawiam Szymon!


rozzz
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 22 wrz 2015, 23:01
Lokalizacja: Rumia

#10

Post napisał: rozzz » 28 lis 2015, 20:35

3. Macie może jakieś propozycje odnośnie doboru wysokości bramy? Po zjechaniu osią Z na sam dół jaką zazwyczaj zakładacie odległośc między tuleją wrzeciona a stołem?? <-- Prosze o odpowiedz chociaż do tego pytania:))

Pozdrawiam Szymon![/quote]

Witam, ja w swojej budowanej maszynce ustawiłem taką wysokość aby po włożeniu o standardowej długości 38 mm mieć możliwość planowania stołu. U mnie od czoła tulejki wrzeciona do powierzchni stołu jest ok 15 mm.

Pozdrawiam też Szymon

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”