Dużo pytań od początkującego na temat CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Dużo pytań od początkującego na temat CNC

#1

Post napisał: nelik1987 » 29 sty 2008, 19:31

Witam,

Już od dawna noszę się z zamiarem budowy frezarki CNC, no i dzisiaj postanowiłem, ZACZYNAM BUDOWĘ (a raczej zbieranie informacji i projektowanie)

Moje założenia:
- frezarka o budowie metalowej (lepiej skręcać-jest łatwiej czy spawać-nie ma spawarki :D ale zawsze można by pożyczyć od kogoś za drobną opłatą)

- obszar roboczy, no i tu jest problem bo z tego co poczytałem to można by określić "optymalny: obszar roboczy, chodzi o to że powyżej jakiejś wartości koszty znacznie rosną ponieważ trzeba stosować dużo droższe prowadnice, znacznie mocniejszą konstrukcję itd. (mnie najbardziej interesował by obszar roboczy około formatu A4)

- wysokość frezowania, tutaj też nie wiem jakie zrobić założenie, nie będę frezował jakiś wyrobów w 3D chodzi bardziej o frezowanie płytek PCB, plastyków na panele przednie do urządzeń czy pleksi jako podświetlane napisy więc wysokość frezowania nie musi być duża

- blat roboczy, zastosować blat z imadłem do frezowania czy raczej płytę drewnianc do której będzie można przykręcić obrabiany materiał

- Silniki, wiadomo że minimalnie potrzeba 3 i na tym zostaniemy ze względu na ograniczone fundusze - jestem studentem :D, jakie, jaki moment siły, bipolarne czy unipolarne itd.

- Prowadnice, jak wiadomo gotowe są dość drogie, robione na prowadnicach kulkowych do szuflad mają luzy ale może warto zastosować po 2 takie połączone pod kątem prostym

- elektronika, no i tu jest chyba największy problem z wyborem, oczywiście jest zależny od silników jakie zastosuję ale myślę ze sterowniki z prądem maksymalny 1,5 A wystarczy, jest ich bardzo wiele jakie wybrać jakie są zalety jednych a wady innych itp. Oglądałem gotowe sterowniki tzn do samodzielnego montażu ze strony http://www.akcesoria.cnc.info.pl/, jak już zamówił bym same płytki bo części kupie duzo taniej, a w sumie jak będę miał wzory płytek tych urządzeń (ważne żeby były sprawdzone i nie było tam mikrokontrolerów) to bym sobie sam płytki wykonał

narazie to na tyle jak bym sobie coś przypomniał to dopiszę, jak byście mieli jakieś sugestie to bardzo chętnie poczytam, i bardzo proszę o odpowiadanie na pytania w takiej kolejności jak są one zadawane bardzo ułatwi to czytanie i będzie świetnym tematem dla innych forumowiczów

pozdrawiam

nelik



Tagi:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#2

Post napisał: paulg » 29 sty 2008, 19:50

Witam.
Może tak po kolei ... w sumie odpowiedzi na podobne pytania były udzielane na oko 10000razy :mrgreen: ale co mi tam :wink:
1 - znacznie lepiej spawać - ale ma to minusy - mianowicie obróbka cieplna przed frezowaniem wskazana.
2 - jaki obszar roboczy - zależy tylko od potrzeb i możliwości obróbki w tym przypadku spodu konstrukcji.
3 - skok Z - najlepiej trochę więcej niż założymy - zawsze można imadełko lub inne uchwyty wcisnąć.
4 - blat - jak ma to być do pcb to spokojnie sklejka , mdf lub coś podobnego , można kombinować z profilami ALU - zależy tylko od funduszy
5 - silniki całkiem przyzwoite można kupić w sklepiku (reklama u góry) lub u jednego z kolegów z forum (markomp) , tak samo dotyczy sterowników.
Akurat na silnikach , sterowaniu bym znacznie nie oszczędzał - to jedno zawsze można zamontować do innej maszyny itp :wink:
6 - prowadnice - na alledrogo pojawiają się prowadnice podparte za naprawdę przyzwoitą cenę - warto - a szufladowe zostawić do szuflad :razz:
7 - patrz 5 :smile:
Można śmiało podglądnąć konstrkcje kolegów z forum - jest naprawdę wiele ciekawych konstrukcji :wink:
Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#3

Post napisał: nelik1987 » 30 sty 2008, 00:24

No dobrze to bardziej konkretne pytanie, brama ruchoma czy stała, wydaje mi się że do małej frezarki lepsza będzie brama stała ze względy na lepszą sztywność konstrukcji i możliwość zastosowania mniejszych wałków a także śrub pociągowych, mam rację??

a oto wstępny zarys konstrukcji, rzut od góry

Obrazek


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#4

Post napisał: paulg » 30 sty 2008, 07:33

Witam.
Jak najbardziej do małej konstrukcji brama stała.
Pozdrawiam
P.S. pomogłem ?? :roll:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#5

Post napisał: nelik1987 » 30 sty 2008, 10:45

trochę projektować umiem uczyłem sie na studiach ale mam problem bo nie bardzo wiem jakie wymiary ma mieć podstawa i wymyśliłem, że zacznę od osi Z pionowej bo już wiem jaką długość będzie miała i jak ustalę w jakiej odległości jest wrzeciono od lino posuwu będę mógł umocować bramę na odpowiednim miejscy tak żeby wrzeciono mogło dotrzeć do każdego miejsca w założonym polu roboczym, czy są inne sposoby na rozpoczęcie dokładnego planowania?
Zapraszam na moją stronę:

www.MIKROKONTROLERY.org


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#6

Post napisał: paulg » 30 sty 2008, 14:37

Witam.
No jak najbardziej - programik np SolidWorks - można ładnie wszystko zaprojektować :wink:
Wtedy mamy (prawie) pewność że jak zrobimy to będzie działało :mrgreen:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

Autor tematu
nelik1987
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 196
Rejestracja: 15 sty 2006, 21:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

#7

Post napisał: nelik1987 » 31 sty 2008, 16:22

Dobra duzo jeszcze poczytałem na temat frezarek i teraz już konkretne pytania:

Chce zacząć od kupienia silników, Z tego co przeczytałem to 2 mocniejsze silniki powinny być na osiach X i Y a trochę słabszy może być na osi Z, Nie bardzo wiem jaki silnik kupić i o jakim momencie siły odpowiedni do mojej konstrukcji. do sterownika który chce wykorzystać jak wiadomo można podłączyć silniki 4 6 i 8 przewodowe, jak wybrać??

Na allegro znalazłem kilka silników z momentem siły większym niż 1Nm czy takie wystarczą a może 0,8Nm wystarczy ile mniejszy moment dać na oś Z??

[ Dodano: 2008-01-31, 18:11 ]
chciałem zrobić względną wycenę i nie bardzo wiem jakiej średnicy śrub pociągowych szukać i jakiej średnicy wałki, przypomnę że ma to być frezarka do pcb i plastyku ewentualnie przy bardzo powolnym przesuwie do miękkich metali, obszar roboczy A4 z bramą nieruchomą
Zapraszam na moją stronę:

www.MIKROKONTROLERY.org

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#8

Post napisał: gmaro » 01 lut 2008, 06:55

nelik1987 pisze:chciałem zrobić względną wycenę i nie bardzo wiem jakiej średnicy śrub pociągowych szukać i jakiej średnicy wałki, przypomnę że ma to być frezarka do pcb i plastyku ewentualnie przy bardzo powolnym przesuwie do miękkich metali, obszar roboczy A4 z bramą nieruchomą
A ile kolega planuję wydać na całość ??
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 01 lut 2008, 09:28

nigdy nie zrozumiem czemu wszyscy zaczynający zaczynają od kupowania silników i elektroniki - po to zeby sie pobawic i sprawdzic ze sie kręci raz w jedną raz w drugą ?
ja zwykle zaczynam od ramy, prowadnic i śrub, na koncu silniczki...
jesli chodzi o konstrukcje stalową to minimum 5- 6 tys trzeba wyłozyc na częsci
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#10

Post napisał: gmaro » 01 lut 2008, 09:47

bartuss1 pisze:nigdy nie zrozumiem czemu wszyscy zaczynający zaczynają od kupowania silników i elektroniki - po to zeby sie pobawic i sprawdzic ze sie kręci raz w jedną raz w drugą ?
ja zwykle zaczynam od ramy, prowadnic i śrub, na koncu silniczki...
Sugerujesz, że to jest tak jak byś zaczynał budowę domu od dachu ?

Ale swoją drogą póki nie widać jaka będzie konstrukcja bądź na czym będziesz się wzorował to można powiedzieć że silniki o których piszesz wyżej będą dobre do póki nie poznamy więcej szczegółów .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”