Dialog 3 obsługa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
stal-com
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 04 sty 2008, 21:19
Lokalizacja: Bestwina

Dialog 3 obsługa

#1

Post napisał: stal-com » 18 sie 2010, 15:45

Witam potrzebuję paru porad w sprawie sterowanie Dialog 3 we frezarce Deckel FP4 NC. Nie mam żadnej instrukcji do tego sterowania i nie wiem np jak się przyucza kilka narzędzi oraz jak np napisać kilka programów ( w maszynie jest jeden program który stale przerabiam). Jeżeli ktoś zna te sterowanie pilnie prosze o pomoc



Tagi:


kalmet1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2010, 20:07
Lokalizacja: Nowa Sól

#2

Post napisał: kalmet1 » 18 sie 2010, 20:37

Witam sam próbuję coś robić na frezarce Deckel FP3 NC od tej zimy i są z tym różne problemy. Obserwuję to forum jako nie zarejestrowany i na temat Deckla NC i sterowania Dialog nie wiele jest. Podejrzewam, że z nas się śmieją (technologia 1kb). Mogę udostępnić to co do tej pory się praktycznie sam szkoliłem
andre


Autor tematu
stal-com
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 04 sty 2008, 21:19
Lokalizacja: Bestwina

#3

Post napisał: stal-com » 18 sie 2010, 22:32

A masz Dialog 3 czy 4? Bo ja mam na swojej maszynie Dialog 3 a instrukcję do Dialog 4,a to już jest całkiem inne. A umiesz np bazować kilka narzędzi? Lub jak napisać kilka programów? Bo ja mam wpisany jeden tylko jakiś tam stary program i jak chcę coś frezować to nie mogę założyć nowego programu tylko musze w ten stary wchodzić i przerabiać go,ale to jest bez sensu bo stale muszę pisać na nowo zwłaszcza że mam powtarzalne detale ale niestety program tylko moge mieć na jeden. Niby jest literka P czyli nr programu ale nic nie rozumię z tego,bo wbijam np P05 czyli program nr 5 i nic,pokazuje zawsze tylko ten jeden jedyny program jaki mam zapisany. Tak samo nie wiem po co jest na pulpicie kluczyk też z określeniem P.


kalmet1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2010, 20:07
Lokalizacja: Nowa Sól

#4

Post napisał: kalmet1 » 19 sie 2010, 22:59

Mam Dialog 3E, a instrukcje po niemiecku do Dialog 2.
Jeśli chodzi o bazowanie narzędzi to rozumiem, że chodzi o różną ich wysokość czyli oś Z. W swojej praktyce stosuję dwa sposoby na ominięcie tego – różnicę pomiaru jaką mam w wysokości narzędzi uwzględniam w programie tj. w osi Z.
Przykład – frezuję płaszczyznę i po tej operacji potrzebuję w niej wywiercić otwory, to w programie; po frezowaniu i programowanym opuszczeniu stołu rozkazem (nr kolejny N0011 jest tylko przykładem):
N0011 X+0 Y+0 Z+150000 (piszę)
N0012 T02 (do ręcznej wymiany głowicy na wiertło, to w następnym rozkazie wpisuję nie Z+0 tylko Z+28100 (bo taką akurat z pomiaru miałem różnicę tj. wiertło było dłuższe o 28.1 mm od głowicy)
N0013 G00 X+0 Y+0 Z+28100
i tu dalej potrzebny jest kalkulator do wpisywania następnych wartości Z .
Drugim sposobem, który stosuję to znowu musi być różnica pomiaru jaką mam w wysokości narzędzi z tym, że wprowadzam ją w programie po wymianie narzędzia T02 i rozkazie G00 X+0 Y+0 Z+30100 (uwzględniłem 2 mm bezpiecznie nad materiałem) Wpisuję następny rozkaz to G54 X +0 Y+0 Z+2000 tzn. wprowadzam tymczasowe współrzędne dla osi Z, które po wykonaniu wierceń w U00-- podprogramami G81, G82 lub G83 odwołuje się rozkazem G53 i co trzeba pamiętać przy dalszym pisaniu programu komendą G00.(zamiast G00 wpisuję G01 i duży posuw np. F2000 i obroty wrzeciona S+ takie same jak poprzednio).
Nie ma innej opcji niestety to jest Dialog. pinolą, która ma w Deklu 3-4 NC skok tylko 80 mm można w miarę szybko, ale niezbyt dokładnie zerować narzędziem oś Z.
Jeśli chodzi o więcej niż jeden program to podobnie nie umiem je wyodrębnić przez literkę P, wiem tylko, że naciskając ją potem kasowanie (przycisk w dolnym lewym rogu) to program, który mieliśmy znika znaczy ulega kasowaniu.
W swojej praktyce wykorzystywałem to, że rozkazów można wpisać podobno 9999 to pierwszy program od N0001 do …. drugi od N0100 do … trzeci N0200 i itd. W momencie jak uruchamiałem program to przed wciśnięciem przycisku startu wybierałem nr literką N i potwierdzałem (prawy dolny przycisk)
Sprawdź jakie masz wtyczki pod konsolą sterującą?
andre


Autor tematu
stal-com
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 04 sty 2008, 21:19
Lokalizacja: Bestwina

#5

Post napisał: stal-com » 20 sie 2010, 00:27

No a powiedz mi kolego jak piszesz pierwszy program od N0001 do …. drugi od N0100 do … trzeci N0200 i itd no ale na końcu każdego programu pisze się przecież M30 co kończy program i przewija do początku to nawet jak będziesz jechał przykładowo w N0200 czyli w twoim przypadku 3 program to po skączeniu detalu przewinie ci do N0001 czyli pierwszy program?W ogóle to cały czas zastanawiam się na tą literką P co wyraźnie oznacza nr programu,nie chce mi się wierzyć że ktoś kto stworzył te sterowanie wykluczył możliwość przechowywania w maszynie więcej niż jednego programu i że jest możliwość tylko na jeden program.
Pod konsolą mam wtyczkę RS co już mi to znajomy elektronik oglądał i stwierdził że nie będzie żadnego problemu z podłączeniem jakiegoś kompa. Normalnie do tej maszyny można rówież przesyłać programy za pomocą magnetofonu ale niestety mój Commodore C64 wraz z magnetofonem już nie istnieją tak więc lipa ale słyszałem że na allegro idzie kupić taką przejeściówkę na stację dyskietek,a to już duże ułatwienie bo można pisać programy na kompie potem zgrywać je na dyskietki i przesyłać do maszyny za pomoca właśnie tej przejściówki.
Zastanawia mnie jeszcze to bazowanie narzędzi czyli korekcją długości narzędzia w osi Z a mianowicie jak się np chce wpisać korekcję średnicy narzędzia to wybiera się na pokrętlem fukcji ikonkę bodajże nr 10 z wyraźnie narysowanym narzędziem i strzałkami średnia i długość narzędzia a wpisać można tylko D+nr korekcji+promień narzędzia a gdzie reszta czyli długość narzędzia?
Szkoda cholera bo maszyna fajna ale szlak mnie już trafia przy niej. Albo jeszcze jeden problem a mianowicie Gwintowanie na sztywno funkcja bodajże G84 robiłem gwinty gwintownikiem M6 wpisałem tak:
N0005
G84
S100
F100
Z-10000
Z+2000
to mi gwintownik sztukę z imadła wyciągał poprostu posuw w osi Z szedł za wolno względem obrotów wrzeciona

[ Dodano: 2010-10-02, 00:26 ]
A jak się wywołuje podprogram?


Mushu123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2008, 20:23
Lokalizacja: Częstochowa

dialog 3

#6

Post napisał: Mushu123 » 25 lis 2012, 14:22

Witam czy może coś ogarnąłeś z tym sterowaniem.
Też teraz walczę z maszyną deckel ze sterowaniem dialog 3 i nie ma lekko.

Czy chciało by się komuś podpowiedzieć kok po kroku jak napisać iprawidłowo puścić program na wiercenie w kilku punktach. Sam proggram napisałem i na "sucho (bez narzedzia i wymiarowania go)
idzie. Ale wiadomo, że nie o to chodzi aby sobie szła maszyna w powietrzu :)

Proszę o pomoc jaką kolwiek. Z góry dziękuję.


Autor tematu
stal-com
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 04 sty 2008, 21:19
Lokalizacja: Bestwina

#7

Post napisał: stal-com » 25 lis 2012, 22:42

już mi sie ją udało opanować prawie w 100% tak więc jak masz jakieś pytania to pw

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”