Alu zabawka z przanaczeniem do grawerowania , frezowania ALU

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Alu zabawka z przanaczeniem do grawerowania , frezowania ALU

#1

Post napisał: paulg » 22 sty 2009, 16:04

Witam.

Jakiś czas temu zacząłem budowę ALU zabawki - głównie z przeznaczeniem do zabawy , i delikatnej obróbki małymi frezami .
Przez czas budowy projekt się rozrastał , inne elementy itp - aż powstało coś co może i jest zabawką .. ale pofrezować potrafi :razz:
Ogólnie praktycznie wszystko jest wykonane z ALU , prowadnice THK 15 , śruby kulowe w wszystkich osiach , serwa DC o mocy 150W , sterowniki ARBACH itp.
Wszystko sterowane jest z Macha3 za pośrednictwem SmoothSteppera.
Jak na razie brakuje krańcówek , czujnika długości narzędzia , osłon , oraz kilku bajerów które jak wyjdą to przedstawię.
Miło mnie zaskoczyły sterowniki - naprawdę pracują znakomicie , serwa chodzą płynnie , żadnych wibracji , pisków itp.
Przy enkoderach o rozdzielczości 14400imp/obr prędkości jakie uzyskuje są na poziomie 11m/min - ale nie jest to koniec możliwości :wink: - tak z ciekawości robiłem próbę z mnożnikiem kroku i prędkości dochodzą do 30m/min , co przy tak małej maszynie jest już aż nad :razz:

Próby frezowania robiłem przy okazji planowania stołu - frez fi10 , zagłębienie ok 1mm , prędkość 5m/min - szło super , można powiedzieć że jak na ALU badziew to zaskakująco dobrze.

Filmy z prób frezowania :



Mam nadzieje że uda mi się jakoś opanować makra do obsługi czujnika wysokości narzędzia - naprawdę ułatwi mi to zabawę :wink:

Poniżej fotki z stanem na dzień obecny , za około 2 dni będą ładne osłony ( właśnie się tną na laserku )
Załączniki
przód.JPG
Widok z przodu
przód.JPG (190.52 KiB) Przejrzano 1314 razy
bok.JPG
widok z ukosa
bok.JPG (150.86 KiB) Przejrzano 1383 razy


"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Tagi:


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#2

Post napisał: b_j » 22 sty 2009, 16:17

witam, a jak koledze poszło strojenie sterowników - czy było wogóle robione ? Jak z dokładnościa ? Tzn ja również posiadam takie sterowniki z silnikami BLDC , i tak nie dokońca jestem pewien czy regulacja jest dobra ( mam na mysli regulator PID), a jaki skok śrub kolega ma? Mógłby podać przykładowe parametry motor tuning z macha ? ( przyspieszenie itp oraz mnożnik ) ? Wydaje mi sie ze u mnie zbyt mocno calość szarpie przy zwrotach. Gdy oś z sie opuszcza widać slady ze za głęboko wjezdza. Także musze wprowadzic jeszcze poprawki.

A pozatym fajna konstrukcja - widac ze przemyslana od początku.

P.S bede mocno trzymał kciuki jesli chodzi o makro do czujnika - mam ten sam problem i walcze na rózne sposoby- narazie bez sukcesu. A czujnik również kupiony od producenta sterowników?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 22 sty 2009, 19:14

no jak na aluzabwake to osiagi the best :D
a nie skacze jak zepsuta pralka ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#4

Post napisał: paulg » 22 sty 2009, 19:32

witam, a jak koledze poszło strojenie sterowników - czy było wogóle robione ? Jak z dokładnościa ?
Witam.
Strojenie było hmmm - większość parametrów pozostała bez zmian - w 2 osiach serwa pracowały poprawnie , w osi Y musiałem podstroić pid bo właśnie "przeciągało" przy nawrotach i czasami szarpało. Po dostrojeniu chodzi miodzio.
Z dokładnością - nie mierzyłem jeszcze niczym dokładniejszym niż suwmiarką - ale mam jakby dziwne wrażenie że w osi X tak jakby "przesuwa" wymiar w jedną stronę - muszę po kolei wyeliminować , być może to wina SS , może ARBAHA , nie wiem jeszcze .
Juto puszczę żeby pojeździła trochę i zobaczę jak będzie po powrocie na 0
b_j pisze:parametry motor tuning z macha ? ( przyspieszenie itp oraz mnożnik )

Zrobię zrzut ekranu.
Ale co do mnożnika to na serwonapędzie jest wyłączony , w machu rampa ustawiona dość stromo.
b_j pisze:Wydaje mi sie ze u mnie zbyt mocno calość szarpie przy zwrotach. Gdy oś z sie opuszcza widać slady ze za głęboko wjezdza.
Co dziwne - ja mam tak jak robiłem próby pracy przez LPT , przez SS praca jest znacznie płynniejsza.
Co do przejeżdżania osi Z - bez sprężyny , oraz przy prędkości ruchu około 5m też ciut przeciągało , jak założyłem sprężynkę problem znikł.
b_j pisze:bede mocno trzymał kciuki jesli chodzi o makro do czujnika
Makro już jakieś mam - muszę je jeszcze tylko jakoś dopasować do swych potrzeb - ale mam nadzieje że to kwestia kilku dni.
a nie skacze jak zepsuta pralka ?
No na szczęście nie - i nawet ciszej niż "Wiatka" śmiga :razz: - poz tym waga mimo iż to ALU wyszła znaczna - w 2 ciężko to podnieść ... a osłon i innych bajerów jeszcze nie ma :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#5

Post napisał: sasii » 22 sty 2009, 21:55

a gdzie kolega kupił takie profile alu i w jakiej cenie?


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#6

Post napisał: paulg » 22 sty 2009, 22:38

sasii pisze:a gdzie kolega kupił takie profile alu i w jakiej cenie?
Witam.
O profilach to długa historia :wink:
Ogólnie na ich temat mogę powiedzieć tyle - ciężkie , sztywne no i co najważniejsze proste.
Są to profile systemu Rexroth o wymiarze 100x50 z ściankami o grubości 5mm , no i solidnie ożebrowane w środku - jak na maszynę tego typu z tym przeznaczeniem to spisują się znakomicie , no i tylko wiercenie , gwintowanie i skręcanie ... żadnego spawu , spawanie konstrukcji maszyn już mi czasami bokiem wychodzi - tak więc miła odskocznia , oraz test co można z tego zdziałać :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#7

Post napisał: ARGUS » 22 sty 2009, 22:42

paulg pisze:można powiedzieć że jak na ALU badziew to zaskakująco dobrze.
Z tym się nie zgodzę
Stal czy alu - ważne że maszyka działa i spełnia Twoje oczekiwania
A najważniejsze że powstała i pracuje :smile:
Nie jest to kolejny projekt który zdechł śmiercią tragiczną
Krytyjować można zawsze i wszystko
a sam pewnie wiesz najlepiej co byś "poprawił "
gratulacje

PS osiagi super
jestem pod wrażeniem


Autor tematu
paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#8

Post napisał: paulg » 22 sty 2009, 22:46

ARGUS pisze:a sam pewnie wiesz najlepiej co byś "poprawił "
No i tu skronie dodam iż może oprócz większego pola to bym wiele nie zmienił :wink:
No ale tak czy siak już zacząłem bliźniaczą maszynę , taka "parka" powinna ładnie wyglądać :wink:
W planie mam jeszcze ciut większą maszynę także z tych profili , ale z przeznaczeniem na plazmę ... ale to odległa sprawa :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#9

Post napisał: ARGUS » 22 sty 2009, 22:52

:grin:
paulg pisze:No ale tak czy siak już zacząłem bliźniaczą maszynę , taka "parka" powinna ładnie wyglądać
hi hi hi
załapałeś bakcyla ?
Ja jeszcze swojej dobrze nie skończyłem a już myślę o następnej
samo życie
Tyle że ja raczej w stali


sasii
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 24 lip 2005, 16:10
Lokalizacja: Świdwin
Kontakt:

#10

Post napisał: sasii » 22 sty 2009, 23:46

czyli gdzie i za ile to tajemnica ? ;)
a moze cos zostalo z tych profili ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”