4 osiowa frezarka do stali i innych ciężkich prac

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
tjaku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2016, 09:17
Lokalizacja: Warszawa/Terespol

4 osiowa frezarka do stali i innych ciężkich prac

#1

Post napisał: tjaku » 23 cze 2016, 10:22

Witam,
chciałbym się z Wami wszystkimi podzielić postępami w budowie frezarki 4 osiowej z głównym przeznaczeniem do stali, oraz innych ciężkich prac.
Mam doświadczenie w budowaniu maszyn CNC (m.in. ploter plazmowy 1,5x3m), dlatego też mam zamiar wytłumaczyć jakie rozwiązania przyjąłem przy projektowaniu frezarki.

Pole robocze: 600x600x300 – wysokość jest wyłącznie podyktowana umiejscowieniem osi obrotowej – w innym przypadku mogło by być mniej

Obrazek

Typ ramy: BRAMA STAŁA - chcąc uzyskać jak największą sztywność musimy zapewnić najmniejszy łańcuch kinematyczny układu. Najpopularniejsze układy kinematyczne w naszych obrabiarkach to:
a) 2 pary po 2 połączenia kinematyczne : (Oś Y + Oś A) + (Oś Z + Oś X)
b) (opcjonalna)„samotna oś” + 3 połączenia kinematyczne: (opcjonalna) Oś A + (Oś X,Oś Y,Oś Z)

Jak pewnie łatwo się domyślić a) brama stała, b) brama ruchoma

Proszę mi pokazać konstrukcję w której ruchoma brama jest sztywniejsza od bramy stałej (przy założeniu że użyte zostały te same podzespoły), dlatego też wybór padł na ten typ konstrukcji.

Materiał konstrukcyjny: STAL – wychodzę z założenia „buduj z tego co chcesz obrabiać lub rząd wytrzymałości wyżej” i zawsze mi się to sprawdza dla przykładu:
*aluminium - konstrukcje aluminiowe lub stalowe
*drewno - konstrukcje (dla hobbystów stolarki) drewniane, aluminiowe, stalowe
*stal - konstrukcje stalowe lub żeliwne

Do budowy wykorzystałem profile zamknięte grubościenne o grubości ścianki min 6mm, płaskowniki pod prowadnice 10mm, płyty na wózki to fezowane płyty stalowe min 14mm, ruchomy stół będzie z płyty stalowej 650x650x30.

Rama jest spawana (możliwie jak najmniej punktów spawania), wyżażana, płaskowniki i płyty ustalające były frezowane.

Prowadnice: PROWADNICE SZYNOWE THK 25 + WÓZKI SZEROKIE – wybór padł na prowadnice szynowe z napięciem wstępnym ponieważ mam nie miłe doświadczenia w wałeczkami a dokładniej z łożyskami do tych wałeczków

Śruby: ŚRUBY KULOWE 25 – śruby trapezowe są fajne ponieważ są tanie jednak bardzo ciężko uzyskać na nich „bezluzowość” nie ściskając (lub rozciągając) nakrętek a co się z tym wiąże tworzenia na nich większej siły do pokonania przez napęd. Wybór padł na śruby kulowe firmy THK o średnicy 25mm i skoku X,Y 5mm oraz Z 10mm. Zależało mi na dużej dokładności więc szukałem śrub o najmniejszym skoku przy średnicy odpowiadającej szerokości wózków.

Obrazek

Napęd: SERWA MITSHUBISHI – nie wyobrażam sobie silników krokowych w takiej konstrukcji – krokowce są miłe i przyjemnie do drukarek 3D, ploterów plazmowych ale nie do frezarek gdzie zgubienie kroków może spowodować niemałe zamieszanie (np. wjazd frezu na szybkim posuwie w lico surówki a nie w kieszeń). Wybór padł na serwa firmy mitshubishi MR-J2s-40A (400W) - każda oś ma taki sam servonapęd, jedyną różnicą są osie Z oraz A – one posiadają hamulec.

Przekładnie: PLANETARNE ORAZ FALOWE: Serwa są w stanie osiągnąć do 5000RPM (3000PM znamionowe) i szczerze powiedziawszy jest to za dużo, postanowiłem zwiększyć moment silników zmniejszając ich prędkość (celem były posuwy 3m/min), takim oto sposobem osie zostały wyposażone w następujące bardzo dokładne przekłądnie:
Oś X – Przekładnia planetarna Hd System 1:5, backslash mniej niż 3 arcmin
Oś Y - Przekładnia planetarna Hd System 1:5, backslash mniej niż 3 arcmin
Oś Z - Przekładnia planetarna APEX 1:25, backslash mniej niż 5 arcmin
Os A - Przekładnia falowa HD System 1:100, backslash mniej niż 1 arcmin

Wrzeciono: PRZEROBIONY W POLSCE JAMNIK 3KW + FALOWNIK – prędkości obrotowe tego wrzeciona to 0-6000RPM, wydaje mi się że do stali odpowiednie

Sterowanie: MACH3 + CSMIO IP/M

Troszkę dużo tekstu ale w przyszłości mam zamiar wrzucić więcej zdjęć z budowy projektu,
jeżeli macie jakieś pytania to pytajcie śmiało.

Pozdrawiam


Nie od razu Rzym zbudowano

Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: 4 osiowa frezarka do stali i innych ciężkich prac

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 23 cze 2016, 10:29

Czesc

Zmien tytul watku, albo zdjecie ramy :razz:

"do stali i innych ciężkich prac" jakos slabo widze ta ramke.
Nawet do aluminium cos za delikatna...

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
tjaku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2016, 09:17
Lokalizacja: Warszawa/Terespol

#3

Post napisał: tjaku » 23 cze 2016, 10:47

Dziękuję za odpowiedź,

czy mógłbyś mi uzasadnić dlaczego jest za delikatna?

Przedstawię tok rozumowania jaki mi towarzyszył projektując tą ramę:

Maksymalny frez jaki mogę założyć do wrzeciona to fi20, ap jakies 1-2mmn, więc siły działające przy frezowaniu to jakieś ~200-250kG w stali. W inwentorze i solidzie stworzony został model tej ramy z uwzględnieniem spawów itp, obliczenia MES-a przy kształcie tych profili i ich dlugościach wykazały że belka ugnie się dopiero na 3 albo 4 miejscu po przecinku.

Oczywiście mogę się mylić i właśnie napisałem na tym forum żeby ktoś mnie poprawił.
Nie od razu Rzym zbudowano


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#4

Post napisał: dragon44 » 23 cze 2016, 11:32

...przy obciążeniu statycznym. To teraz odrób jeszcze pracę domową z zakresu obciążeń dynamicznych ;)


Autor tematu
tjaku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2016, 09:17
Lokalizacja: Warszawa/Terespol

#5

Post napisał: tjaku » 23 cze 2016, 11:48

Dokładnie, przy obciążeniu statycznym i sile przyłożonej punktowo centralnie w środku profilu.

Doskonale wiemy że w praktyce siła jest rozłożona na 4 punkty (4 punkty podparcia - wózki) - więc ugięcie w punkcie jest jeszcze mniejsze.
jaka jest dynamika układu podczas samego frezowania?
Przyjąłem że"obliczone statyczne" ugięcie w punkcie będzie wynosiło tyle samo co rozłożone na 4 dynamiczne. Tutaj popełniłem błąd?
Nie od razu Rzym zbudowano


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#6

Post napisał: dragon44 » 23 cze 2016, 12:01

Obciążenie statyczne profilu to tak jakbyś położył na nim duży młotek, a obciążenie dynamiczne to tak jakbyś wziął co prawda mniejszy młotek i nim uderzał kręcąc nadgarstkiem z 6000 razy na minutę ;) Jak się rozkłada dynamika układu mogę się jedynie domyślać i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał tego wyznaczać. Poza tym, musisz wziąć pod uwagę nie tylko sztywność profilu, ale i całej ramy.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#7

Post napisał: steff.k » 23 cze 2016, 12:12

Ramka wygląda na delikatną w porównaniu do forumowych frezarek do stali.

Jaka jest jej aktualna waga?
Serwa DC Rulez!!!
Frezowanie gwintów :D


Autor tematu
tjaku
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2016, 09:17
Lokalizacja: Warszawa/Terespol

#8

Post napisał: tjaku » 23 cze 2016, 12:27

Do podnoszenia Podstawa+ Brama muszę używać dźwigu warsztatowego.
Nie mam dokładnej wagi ale mogę obstawiać że tak mniej więcej: Podstawa >60kg, brama >45

[ Dodano: 2016-06-23, 12:29 ]
A ktoś na forum to wyznaczał?
dragon44 pisze:Obciążenie statyczne profilu to tak jakbyś położył na nim duży młotek, a obciążenie dynamiczne to tak jakbyś wziął co prawda mniejszy młotek i nim uderzał kręcąc nadgarstkiem z 6000 razy na minutę ;) Jak się rozkłada dynamika układu mogę się jedynie domyślać i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał tego wyznaczać. Poza tym, musisz wziąć pod uwagę nie tylko sztywność profilu, ale i całej ramy.
Nie od razu Rzym zbudowano


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#9

Post napisał: DOHC » 23 cze 2016, 12:33

Wrzuć filmik z frezowania stali jak skończysz koniecznie. Też uważam że jak do stali to patyczak straszny. U mnie jak frezuje długim frezem i zacznie drgać to te drgania się przenoszą na całą maszynę, na zetce je czuć pod ręką, na balece trochę też na betonie już nie, tyle że moja oś z może ważyć więcej niż Twoja maszyna :) (co do obciążeń statycznych to trzpień frezarski MK3 pyknął jak zapałka przy maksymalnym wysuwie Z). Nie żałuj stali na ramę, nie jest aż taka droga.

Pozdrawiam


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#10

Post napisał: dragon44 » 23 cze 2016, 12:35

tjaku pisze:A ktoś na forum to wyznaczał?
Nie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”