Tworzenie czarno białego obrazu i generowanie płaskorzeźby

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
henry14282
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 09 sie 2016, 08:48
Lokalizacja: Łęczyca

Tworzenie czarno białego obrazu i generowanie płaskorzeźby

#1

Post napisał: henry14282 » 04 lis 2016, 07:58

Witam. Przeszukałem połowę internetu odnośnie znalezienia sposobu wykonania bądź przerobienia z ze zwykłego obrazu w taki który umożliwi bezpośrednie wyciągnięcie do płaskorzeźby. Widziałem, że w PHOTOSHOP'ie coś takiego robili lecz wychodziło dużo gorzej.
Czy może miał ktoś z tym styczność.
Czarno białe zdjęcie w którym kolor bielszy jest najbardziej wyciągnięty.
Obrazek
ObrazekObrazek




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 04 lis 2016, 10:15

Witam

Jest to dość znana metoda tworzenia reliefu ze zdięcia. Proponuje na początek pobrać sobie darmowy program B2G. Można zdjęcie przygotować za pomocą photoshopa zamieniając zdjęcie na skale szarości. Wiem też, że robiło się to poprzez corel photo paint. Ale musisz wiedzieć, że jest o metoda bardzo pracochłonna. Bardzo duże znaczenie ma samo zdjęcie. Niestety cienie i półcienie potrafią uprzykszyć zycie i bardzo wydłuzyć czas pracy. Dlatego zawsze w tej metodzie trzeba zadbać o podstawy czyli zdjęcie musisz być wykonane idealnie. Jeżeli na zdjęciu pojawiają się błędy to trzeba w photoshopie te błędy usunać. Ten program który Ci wskazałem potrafi przygotować zdjęcie do frezowania płaskorzeźby - oczywiście w miare swoich możliwości i stany zdjęcia.

Dlatego może najpierw spróbuj się pobawić. Wtedy dowiesz sie o wszystkich mankamentach tej metody. Ale dokładnie tego się nia da wytłumaczyć bo każde zdjęcie jest inne. To poprostu trzeba usiąść i robić.


Oczywiście są programy które zrobia to za Ciebie. Oprócz tego z Twojego zdjecia jest jeszcze aspire vectric

robert


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: micro » 04 lis 2016, 17:50

Na srodkowwym zdjęciu to obróbka w ArtCam-ie .


Autor tematu
henry14282
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 09 sie 2016, 08:48
Lokalizacja: Łęczyca

#4

Post napisał: henry14282 » 05 lis 2016, 07:54

" Na srodkowwym zdjęciu to obróbka w ArtCam-ie ." - micro

Ta dzięki bo w swoim ARTCAMie to zdjęcie robiłem poza tym jak przybliżysz to widać napis ARTCAM


waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: waluś » 11 lis 2016, 15:13

Niestety żaden program z automatu nie przerobi zdjęcia na "stereogram depth map" iedalnie z zachowaniem wszystkich detali. Jak kolega powyżej pisał tylko żmudna obróbka ręczna w programie graficznym zostaje.

Robiłem kiedyś płaskorzeźbę twarzy ze zdjęcia i powiem szczerze, że po mniej lub bardziej udanych próbach zrobienia tego w photocorelu w końcu wymodelowałem twarz od podstaw w darmowym Blenderze 3D w trybie "sculpt mode" (rzeźbienie). Bardzo fajna metoda bo można nanosić bez końca poprawki jak by się modelowało w glinie. Ustawiłem zdjęcie jako background i jazda, 3 dni żmudnego rzeźbienia wieczorami i po wyeksportowaniu STLa do ArtCAMA płaskorzeźba wyszła jak talala :smile:

A jak ktoś nie chce STLa to jest taki trik by z modelu w Blenderze uzyskać autostereogram (czarno-biały obraz) z dowolnego widoku na obiekt

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”