Toczenie ozdobnych krawędzi frezami kształtowymi

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

Toczenie ozdobnych krawędzi frezami kształtowymi

#1

Post napisał: Sivy » 12 maja 2011, 14:58

Mam jakieś chińskie frezy do frezarki ręcznej do drewna. Tyle że dla mnie wygodniej byłoby robić takie krawędzie na tokarce ze względu na mniejszą ilość latającego syfu i możliwość łatwego szlifowania.

Zrobiłem próby no i idzie ale tak sobie. Problem w tym że drewno zamiast ścinać to raczej je skrobie. Podejrzewam że problem leży w ostrzeniu. Podczas toczenia frez mocno się nagrzewa, ale nie pali drewna. Na frezarce ręcznej frez tnie ale lubi palić drewno (czyli tępy).

Ale jest i drugi problem. Ostrze freza jest lekko po skosie (patrząc wzdłuż jego uchwytu) i nie mam możliwości zamocować go w osi toczenia, bo zawsze gdzieś będzie za nisko lub za wysoko.

Czy ktoś już probował stosować frezy kształtowe w tokarce? Bo jak narazie jedynym rozwiązaniem wydaje mi się zakup porządnego freza z węglików z prostym ostrzem.

Obrazek



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 12 maja 2011, 15:47

Wszystkie takie frezy maja ostrze pod kątem żeby ładnie brały drewno.


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#3

Post napisał: barola » 12 maja 2011, 17:41

Sivy,


Na frezarce ręcznej frez tnie ale lubi palić drewno (czyli tępy).

moze i tepy ,ale obroty sa 20k i wiecej a na tokarni ?

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: clipper7 » 12 maja 2011, 20:38

barola pisze:,ale obroty sa 20k i wiecej a na tokarni ?
Tu jest pies pogrzebany, te frezy przeznaczone są do pracy przy wysokich obrotach. Musiałbyś przetestować frezy do metalu, ale obawiam się, że nie będzie idealnie. Może nóż kształtowy z hss ?
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

#5

Post napisał: Sivy » 12 maja 2011, 20:44

Jak nie kombinować to i tak będzie źle.

Poszukam narzędzi z ostrzami kształtowymi i zobaczę co się da przystosować do toczenia


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#6

Post napisał: paulg » 12 maja 2011, 21:30

Witam
Można spróbować połączyć obie metody - tzn żeby frez się również kręcił , materiał w tokarce - powinno być lepiej
Noże kształtowe nie koniecznie muszą się sprawdzić - szczególnie iż nie każdy gatunek drewna "ładnie" się toczy

Pozdrawiam
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#7

Post napisał: koala.g » 12 maja 2011, 22:15

Co ty w ogóle chcesz z tą sklejką robić ?
Na zdjęciach wygląda że dość fajnie jest wytoczona.


barola
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 395
Rejestracja: 30 sty 2011, 22:34
Lokalizacja: monaghan

#8

Post napisał: barola » 13 maja 2011, 00:23

paulg, ma ciekawa propozycje ,mozna umiescic w imaku mala frezarke i do przodu :grin:


Autor tematu
Sivy
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 44
Rejestracja: 02 mar 2008, 14:47
Lokalizacja: warszawa

#9

Post napisał: Sivy » 13 maja 2011, 10:06

Sklejka jest tylko na próbę, później będzie to drewno egzotyczne (a więc twardsze).

Myślałem żeby włożyć frez w tokarkę, a obracać krążkiem drewna na imaku, to też jakieś rozwiązanie.

Drewno wyszło ładnie, ale co innego wydusić 1 sztukę, a co innego zrobić tego kilkadziesiąt. Uparłem się na toczenie bo łatwiej robić w drewnie wcięcia i rowki, a do tego jest czyściej bo nie lata dużo pyłu.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11570
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#10

Post napisał: RomanJ4 » 13 maja 2011, 10:35

Ja uważam, że pies jest pogrzebany w geometrii.
Frez aby ładnie ścinał musi mieć duży ujemny kąt powierzchni natarcia - vide Obrazek Obrazek Obrazek , czyli krótko mówiąc musi być "ostry" i bardzo duże obroty. albo narzędzia, albo materiału, wtedy warstwa skrawanego drewna przez jedno ostrze jest bardzo cieniutka i nie przegrzewa narzędzia i calizny od której jest odcinana. Nie wiem czy obroty tokarki (max pewno 2-2,5tys) będą wystarczająco duże. może ktoś powiedzieć, ze przecież toczy się drewno i to ręcznymi nożami (dłutami), owszem ale "posuw" takiego narzędzia jest stosunkowo mały, ale najważniejsza jest geometria samego ostrza gdzie powierzchnia natarcia ma co prawda najczęściej zerowy kąt ale za to powierzchnia przyłożenia jest bardzo ścięta co daje w sumie bardzo ostry kąt (można też nóż odwrócić zamieniając powierzchnie miejscami). Również tokarki do drewna mają zazwyczaj większe obroty (zależnie od gabarytów drewna)
Obrazek Obrazek

Możesz zrobić takie dłuto (kształtowe) samemu, np z starego płaskiego pilnika do metalu. Vide http://americanwoodworker.com/blogs/too ... hisel.aspx http://www.forumstolarzy.pl/index.php?topic=15.0
http://www.do-drewna.pl/sklep/index.php?cat_id=54
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”