Strugarka ADM 260 BERNARDO

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
MarS29
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2010, 11:04
Lokalizacja: Świnouuście

Strugarka ADM 260 BERNARDO

#1

Post napisał: MarS29 » 02 kwie 2010, 22:43

Witam.
Mamy pytanie co do Wyrowniarki/Grubosciowki ADM 260 Bernardo.

Czy ktoś może mi powiedzieć czy ta strugarka jest warta swojej ceny ?
Czy nie jest to czasem produkt tybu Grubościówka firmy BASS ktora posiadam i nie nadaje sie do niczego.(Staje przy struganiu w połowie deski)

Głównie chodzi mi oto zeby byla dosc dokladna (jak ustawie grubosc deski 20mm to zeby bylo te 20mm i zeby sie nie zacinala w polowie jakiejs czynnosci z braku mocy jak BASS.

Link do strugarki:

http://www.hafen.pl/adm-260.html

Pozdrawiam
Z gory dziekuje.



Tagi:

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#2

Post napisał: wood carver » 03 kwie 2010, 11:22

nie wiem jak jest bernardo, ale te grubościóweczki mają sporą wadę. Sprawa tyczy się wałka i mocowania noży. standardowo nóż jest "przyciśnięty" klinem na kilka śrub i to jest standardowy, sprawdzony sposób mocowania noży.
W tych nowych strugarkach wymyślili prosty system montażu noża-jest on dość wygodny, ponieważ nóż właściwie sam ustawia się na wałku- posiada otwory przez które przechodzą śrubu i " ściągają" klin w stronę noża. Wadą tego rozwiązania jest to, że po kilkukrotnym ( 2-3 razy) ostrzeniu noża jest on do wyrzucenia, ponieważ standardowo możnaby go poprostu wysunąc bardziej, natomiast tutaj jest to niemożliwe. Chociaż noże są ostrzone dwustronnie.
Tak jak mówię...nie wiem czy tutaj jest tak samo, ale w większości tych "nowych" strugarek tak jest i na dłuższa metę jest to naprawde uciażliwe.
Nóż jest bardzo łatwo wyszczerbić, przytępić....czasem trafi się twardszy sęk i już jest mała szczerbka-nóż "rysuje".

poza tym no cóż...konstrukcja jest bardzo prosta, jak ustawisz blat na danej wysokości to dlaczego miałbyś nie uzyskać danych wymiarów? Nawet gdyby było jakieś niewielkie przekłamanie, to tam jest prosty wskaźnik-linijka który zawsze można "skalibrować" w stosunku do blatu i noży ( np. po zmianie czy ostrzeniu noży- bo wtenczas mogą wystąpić niewielkie różnice)


Autor tematu
MarS29
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2010, 11:04
Lokalizacja: Świnouuście

#3

Post napisał: MarS29 » 03 kwie 2010, 11:51

wood carver dzięki za porade.


amciek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2010, 19:11
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: amciek » 06 lip 2010, 19:16

Hej,

Czy kupiles juz moze jakas strugarko-grubosciowke? Tez przymierzalem sie do tego bernardo aczkolwiek firma nie znana, o jakosci nikt nic nie wie.


Matador
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 124
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:46
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: Matador » 08 lip 2010, 06:13

amaciek to wszystko z Chin,tak jak pisalem jakosc srednia.



pzdr


amciek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2010, 19:11
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: amciek » 08 lip 2010, 09:11

Matador,

Wiadomo, ze z Chin ale czy w podobnej cenie jestes w stanie kupic cos lepszego produkowanego w Europie? Musi byc nowe zeby miec fakture.


Matador
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 124
Rejestracja: 24 lut 2009, 10:46
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: Matador » 08 lip 2010, 14:07

fakturę dostaniesz i od firm, handlujących używanymi maszynami.
Twój wybór.
Amatorskie nowe.profesjonalne używane


pzdr


amciek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 06 lip 2010, 19:11
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: amciek » 08 lip 2010, 22:38

czy moglbys podac konkretnego linka do firmy zajmujacej sie handlem takimi uzywanymi maszynami (najlepiej okolice Wroclawia). o jakie marki i modele pytac? cena do 3kpln.
wolalbym kupic cos dobrego i starszego niz nowe, a badziew. ale jestem zupelnym amatorem i nie znam sie. doswiadczeni stolarze pewnie wiedza jakie starsze modele sa ok na poczatek zabawy hobbystycznej (bo u mnie stolarstwo to tylko hobby).
dzieki za pomoc.


adamowskicnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:19
Lokalizacja: poznan

#9

Post napisał: adamowskicnc » 24 sie 2010, 10:36

witam posiadam takowa maszyne i jestem bardzo zadowolony zrobilem juz na niej "kilka klatek" schody mam silnik 2.2 kw jeszcze chodzi a strugam czasami ponad 2mm [teraz juz jej nie oszczedzam gdyz zarobila na siebie .maszyna produkowana w austrii kupilem ja w gorzowie wielkopolskim. z tego co sie orientuje proma ma troszke mocniejszy silnik
adamowskicnc


kaupanger
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 07 maja 2010, 21:03
Lokalizacja: polska

#10

Post napisał: kaupanger » 15 wrz 2010, 18:01

Jest to maszynka na pewno niezła, na zdjęciu widać małą średnicę wałka pierszego zębatego, niewiem czy ma też wałki w dolnym blacie Może mieć więc problem z posuwem wilgotnego materiału lub z materiałem nie struganym.Możesz zastosować preparat poślizgowy i problem trochę zniknie.Przed struganiem brudnego materiału powińeneś go wyczyścić np. szcotką drucianą.Patrz na szerokość noża to jest ważne!!Za te pieniądze nic lepszego nie kupisz ja za swoją dałem 7 tysi (używana polska 620mm )
Jak będziesz dbał to będziesz miał!.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”