Piły tarczowe do drewna

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
zorbus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2010, 15:27
Lokalizacja: Warszawa

Piły tarczowe do drewna

#1

Post napisał: zorbus » 05 paź 2010, 12:17

Witam.
Jestem nowy w temacie i chciałbym zapytać
1. Jakie są różnice między tarczami do pilarek tarczowych, ukośnic i stołowych. Jakie są ich charakterystyczne cechy ?
2. Jak jest z kątem natarcia ? co się dzieje kiedy jest większy i co się dzieje kiedy jest mniejszy ?
3. Ilość zębów ? jak to się ma do wyników pracy ?



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 06 paź 2010, 11:30

Widzę, że nie ma chętnych, podzielę się więc moimi doświadczeniami ( nie jestem zawodowym stolarzem !)

Tarcze do pił występują w paru rodzajach. Piły do cięcia wzdłuż włókien mają mniejszą liczbę zębów i mają zastosowanie głównie w pilarkach stołowych i ręcznych, chyba, że tnie się często w poprzek, wtedy zakłada się inną tarczę. Tarcze do cięcia w poprzek włókien mają większą liczbę zębów i stosuje się je głównie w ukośnicach. Oczywiście, są też tarcze "uniwersalne" o pośrednich właściwościach.
Kształt zęba zależy od ciętego materiału, żądanej szybkości cięcia, kierunku i jakości linii cięcia. Różne też są rozwarcia zębów.
Ja obrabiam przeważnie twarde gatunki, w pile stacjonarnej ( bez podcinania) mam tarczę o średniej liczbie zębów a w ukośnicy tarczę do Al ( czyli max. liczbie zębów) i jestem zadowolony.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


nitka21
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 9
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:59
Lokalizacja: polska

#3

Post napisał: nitka21 » 06 paź 2010, 23:14

Witam
Ad1.Do pilarek tarczowych stołowych do cięcia wzdłużnego stosuje sie piły z mniejsza ilością zębów odpowiednio dobrane do prędkości posuwu materiału i grubości materiału np.sr.300 ilość zębów 18-24 .Przy grubym materiale powiedzmy 40 mm w górę można stosować piły z dodatkowym zębem tz.pośrednim do wybierania trocin.Do cięcia poprzecznego wieksza ilość zebów sr.piły250 ilość zębów 40-80 ,a do cięcia wyrobów gotowych nawet pomalowanych w ukośnicach przenośnych polecam piły o kącie natarcia na przemian skośnym z ogranicznikiem posuwu np. w pilarkach Makita.

Ad2. kat natarcia jest uzalezniony od twardości materiału miekki materiał (sosna) kat natarcia 20 stopni im twardszy materiał kąt spada do 0 dla uluminium 0 albo -5 stopni, do cięcia poprzecznego raczej od 10 stopni w dół

Ad3 .Do wzdłuznego cięcia nie mozna dac np.piły sr.300 zębów 90 bo nie upchasz materiału natomiast do porzecznego sr 350 jak dasz 20 zebów to piła poszarpie strasznie materiał.

Trzeba by było jeszcze zaznaczyć ,że są piły z zębami od przyłożenia z kątami na przemian skośne ,trapezowe,mieszane (lewy -prawy- trapez) wtedy powierzchnia cięcia rozkłada się na dwa zęby lub trzy zeby.

Oczywiście pisałem o piłach z zębami z weglika spiekanego HM HW a nie żadne toya czy yato
Pozdrawiam


Autor tematu
zorbus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2010, 15:27
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: zorbus » 08 paź 2010, 08:16

Dzięki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”