Jakie CNC 4 czy 5 osi?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Producentdrzwi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

Jakie CNC 4 czy 5 osi?

#1

Post napisał: Producentdrzwi » 02 kwie 2013, 18:25

Witam

Jestem producentem drzwi, chciałbym poszerzyć asortyment. Tak mi przyszło do głowy żeby kupić CNC tylko nie mam pojęcia jakie jest najlepsze. Mam nadzieję, że w grę weszłoby dofinansowanie to mógłbym kupić nowe CNC. Nie znam się na tym kompletnie nie wiem czy brać pod uwagę 4 czy 5 osi ? ( bo 3 osiowe chyba odpada skoro nie da się nawet pod zawiasy nawiercić) Czy wydatek 500 tyś jest sensowny przy małej produkcji? Co da mi taka maszyna? Co da w przypadku drzwi ?( czy to będzie jakiś szok i pomyślę " dlaczego wcześniej nie kupiłem CNC) Więc może uporządkuję

a) Co da CNC przy produkcji drzwi ?

b) Czy mając CNC mogę dużo więcej niż przy tradycyjnym parku maszynowym?

c) 3, 4 czy 5 osiowe?

d) Jakiej marki ? Rover , SCM, Homag , Wekke itd?

e) czy jest przepaść między starymi a nowymi? ( może lepiej kupić dziadka za 100 tyś) i będzie to samo?

f) Który producent ma najlepszy serwis ?

g) Czy CNC pozwala znacząco poszerzyć asortyment produktów?

h) Czy CNC do drewna można wykorzystać do aluminium?

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto mi podpowie , wiem, że jest dużo pytań, ale przy takim zakupie chcę wiedzieć czy to się rzeczywiście opłaci :)

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 02 kwie 2013, 20:27

a o polskich firmach slyszał ?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#3

Post napisał: lajosz » 02 kwie 2013, 20:32

@Producentdrzwi

Warto napisać, jakie to mają być drzwi, bo drzwi drzwiom nierówne, czyli:

Pełne lite drewno, płytowe, itd. itp. ?
Czy chcesz produkować drzwi łukowe ?
Czy chcesz produkować kasetony w przypadku drzwi kasetonowych i czy te kasetony, to nie tylko regularne kształty (kwadraty, prostokąty, trójkąty itp), ale również kształty łukowe ?
Jakie okucia (zamki, zawiasy, a jeśli zamki to listwowe czy nie) masz zamiar stosować ? (to ważne)

I żeby nie było że się czepiam, to napiszę, że ponad 10 lat pracowałem jako operator/programista centrów obróbczych Homag i głównym moim zajęciem było wszystko co związane z drzwiami.


Autor tematu
Producentdrzwi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: Producentdrzwi » 02 kwie 2013, 21:00

Dzięki Lajosz za szybką odpowiedź:)

Nie ukrywam, że liczyłem na Twoją wypowiedź, ponieważ właśnie Twoje posty i wiedza jaką prezentujesz skłoniły mnie do napisania na forum .

Konstrukcja drzwi ramowo płycinowa , jak są jakieś płaskie to ramiak drewno i na to płyta ( np. mdf) . Więc taka konstrukcja znana większości zakładów. Raz na jakiś czas kasetony drewniane ( bardzo rzadko) zazwyczaj kasetony z mdf . Zawiasy kołkowe regulowane do bezprzylgowych Kubica.

Zastanawiam się jaka jest efektywność tego typu drzwi na CNC do produkcji z tradycyjnymi frezarkami .


Druga istotna rzecz to to, że zakup CNC miałby posłużyć np. produkcji mebli czy innych produktów bo nie wiem co przyniesie przyszłość :) Niewykluczone, że można by było powiększyć asortyment o drzwi zupełnie innej konstrukcji .

Co do nieregularnych kształtów to oczywiście chciałbym wykorzystać 100% możliwości jakie daje maszyna czyli na pewno i łuki i niespotykane kasetony itd.

Orientujesz sie czy Homag i Weeke to to samo czy któraś z marek jest lepsza?

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#5

Post napisał: KAJOS » 02 kwie 2013, 21:52

Do drzwi wystarczy Ci centrum 3 osiowe z magazynkiem narzędzi i agregatem frezujaco wiercacym.Do aluminium ,da rade prawie kazde ale zależy co dokładnie chcesz obrabiać blaszki ? U mnie na firmie było centrum wykozystywane do produkcji drzwi (otwory wentylacyjne,okienka,gniazda zamka,zawiasy...) A teraz kupuja blaty z MDF fornirowane ofrezowuja lakieruja i juz robi sie stoły a drzwi poszły w odstawke.Na 3 osióweczce mozesz w pełnych drzwiach z litego drewna wyfrezowac oginalne motywy na zamówienie lub wielkoseryjne.Na centrum jak Ci sie znudza drzwi , sztachety czy co ci wpadnie do głowy mozesz jeszzce schody robic .... multi pomysłów :)
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2013, 21:56 przez KAJOS, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 02 kwie 2013, 21:56

@Producentdrzwi

Witam ponownie.

No więc zaczniemy od końca, czyli Homag i Weeke to nie tyle to samo, co w ramach tego samego konsorcjum/grupy. Tu masz listę --> http://www.homag-group.com/en-en/Pages/home.aspx

a) Co da CNC przy produkcji drzwi ?

Na pewno dokładność wymiarów, a poza tym, generalnie bardzo dużą uniwersalność produkcji bo możesz np. zaprojektować kilkanaście wzorów drzwi i z jednego (że się tak wyrażę) rdzenia (surówki) wykonywać każdy z nich po kilka sztuk, co z kolei jest bardzo elastyczne jeśli chodzi o potrzeby klienta/rynku bo nie ustawiasz szeregu maszyn (frezarki, czopiarki, piły itp.) za każdym razem inaczej bo akurat masz do wykonania jedną sztukę wzoru nr. 11 i trzy sztuki wzoru nr. 5, tylko zakładasz na maszynę przygotówkę (czyli surowe skrzydło) , wybierasz program i jeśli program jest napisany/zrobiony jak trzeba, to w zasadzie bez zdejmowania elementu otrzymujesz gotowe skrzydło, czyli przycięte na wymiar, zafelcowane, z otworami/frezowaniami pod okucia i z wyfrezowanym (jeśli trzeba i taki jest akurat model) wzorem.
Oczywiście żadna maszyna nie frezuje od spodu (chociaż wiercić może w ograniczonym zakresie) , więc rzeczone skrzydło, po w/w procesie, wystarczy tylko odwrócić, zabazować i dokończyć wzór czy co tam trzeba.

Można również wykonywać pojedynczy elementy na wymiar (ramiaki stojące skrzyła/ramy, poprzeczki, kasetony itd) , a następnie składać wszystko na ścisku, ale moim zdaniem, takie coś opłaca się tylko wtedy, kiedy zamówienia mamy bardzo zróżnicowane tak pod względem wzoru/wyglądu jak i wymiarów lub nietypowe. W innym przypadku lepiej robić to tradycyjnymi metodami.


b) Czy mając CNC mogę dużo więcej niż przy tradycyjnym parku maszynowym?

NA PEWNO możesz frezować/ciąć, po łuku (i w ogóle krzywizny wszelakie), czego nie zrobi żadna tradycyjna maszyna.
W zasadzie po to (moim zdaniem) kupuje się CNC, ale również po to, że przy odpowiednio dobranych narzędziach i programach jest po prostu szybciej i dokładniej. Zresztą, to temat rzeka.

c) 3, 4 czy 5 osiowe?

Do produkcji drzwi, zdecydowanie 4 osiowe, ale oczywiście 5-cioosiówka jest najbardziej uniwersalna z możliwych, tyle tylko, ze znacznie droższa tak w momencie zakupu jak i eksploatacji.
Do produkcji drzwi konieczna nie jest, aczkolwiek mając 5 osi inaczej się myśli przy projektowaniu wyrobów i można sporo zaoszczędzić na narzędziach (frezy, głowice itp) .
Poza tym, przydaje się na pewno do produkcji wszelkiego rodzaju krzywulców typu poręcze do schodów i generalnie do pełnego 3D.
Też temat rzeka.

d) Jakiej marki ? Rover , SCM, Homag , Wekke itd?

Tu nie pomogę, bo co człowiek to inaczej postrzega pewne rzeczy i dla jednego np. polska Kimla to będzie szczyt marzeń i super produkt, a dla drugiego takim produktem będzie włoski CMS, czy niemiecki Homag/Weeke.
Ja miałem okazję pracować na wszystkich w/w maszynach i na Homagu pracowało mi się najlepiej, co oczywiście nie oznacza, że tam maszyna jest idealna czy najlepsza. Po prostu jest to moja subiektywna opinia.

e) czy jest przepaść między starymi a nowymi? ( może lepiej kupić dziadka za 100 tyś) i będzie to samo?

To ciekawe pytanie.
Otóż moim zdaniem jest przepaść jeśli chodzi o software, czyli oprogramowanie dla nowych maszyn jest zdecydowanie lepsze, natomiast hardware, czyli same maszyny, mam wrażenie, że starsze są solidniejsze. Powtarzam, solidniejsze, a nie np. szybsze.
Poza tym, starsze można (jak piszesz) kupić za "grosze" i to już z całym osprzętem czyli agregatami (bardzo ważne przy produkcji drzwi), piłami, wiertłami itp osprzęt.
Jednak jest ryzyko, że maszyna używana może być po solidnej kolizji (co ciężko zauważyć czy wykryć), czyli geometria maszyny może nie być (ogólnie pisząc) idealna.

W przypadku maszyn nowych płacimy oczywiście sporo więcej za samą maszynę i trzeba jeszcze zakupić osprzęt, czyli w/w agregaty + mocowania narzędzi (HSK lub inne) + same narzędzia (frezy) .
Jednak czy maszyna nowa czy stara, to i tak musi być do niej podłączone sprężone powietrze, pompy próżniowe, chłodzenie, wyciąg wiórów i oczywiście zasilanie, a np. taki Homag ma wrzeciono 14KW.

f) Który producent ma najlepszy serwis ?

Wszyscy mają do du** :) , ale warto wybrać maszynę która ma polski serwis w Polsce.

g) Czy CNC pozwala znacząco poszerzyć asortyment produktów?

Tak.
Chociaż samo CNC nie poszerza niczego, natomiast pozwala na znacznie łatwiejszą adaptację projektów i jest bardziej (jak już pisałem) elastyczne w przejściu z jednego produktu na drugi.

h) Czy CNC do drewna można wykorzystać do aluminium?

Tak, ale nie polecam. tzn. aluminum obrobisz, ale maszyna stricte do drewna (w bardzo dużym skrócie) po prostu się do tego z różnych względów niezbyt nadaje.


adas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 maja 2011, 15:56
Lokalizacja: Bialystok

#7

Post napisał: adas » 02 kwie 2013, 23:08

Odnosnie pkt f - homag ma calkiem niezly serwis(wsparcie).
Wg mnie jak ktos zaczyna i nie ma zabardzo pojecia to zdecydowanie maszyna nowa.
Dodatkowo przy obrobce drewna(nie plyty) zdecydowanie 5 osi.
Pozdrawiam
Adas


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 02 kwie 2013, 23:25

@adas

Jak ktoś zaczyna i nie ma za bardzo pojęcia, a ma zamiar pracować na tej maszynie sam, bez przeszkolenia i bardziej na zasadzie prób i błędów, to lepiej żeby sonie kupił jakiegoś chińczyka bo tzw. "dzwon" wcześniej czy później (a raczej wcześniej) jest nieunikniony, a szkoda tak od razu "przydzwonić" maszyną za kilkaset tysięcy zł.

5 osi przy produkcji drzwi (nawet z pełnego drewna) nie jest w ogóle potrzebne.
Owszem, ułatwia sprawę, ale konieczne nie jest wcale.
Natomiast 5-cioosiówka jest na tyle uniwersalna, że można na niej robić wszystko, w tym oczywiście również drzwi.

Homag ma szybko dostępny serwis w Polsce, z tym się zgodzę, ale czy aż taki profesjonalny to już bym dyskutował i piszę to z własnego doświadczenia, gdzie niejednokrotnie miałem okazję obserwować panów z serwisu Homaga tak z Polski jak i z Niemiec.


Autor tematu
Producentdrzwi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 31 mar 2013, 21:53
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: Producentdrzwi » 02 kwie 2013, 23:55

Panowie dzięki za wpisy, odniosę się do nich jutro bo tak dużo tego, że muszę przemyśleć o co Was dalej pytać :) Przestraszyliście mnie tym dzwonem , jakie mogą być tego skutki? Na bank Was pomęczę bo widzę, że ten temat jest bardzo zagmatwany. Nurtuje mnie chociażby to, że Kajos pisze, że da się na 3 osiówce zrobić zawiasy, a ja myślałem że do tego właśnie potrzebna jest ta 4 oś. Także pytań mam w głowie mnóstwo i na pewno Was jeszcze popytam o co w tym wszystkich chodzi.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 15
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#10

Post napisał: lajosz » 03 kwie 2013, 00:18

Tzw. Dzwon, to inaczej kolizja, czyli jeśli o czymś zapomnisz przy ustawianiu materiału, opisywaniu narzędzi, tworzeniu programu, to istnieje spore ryzyko, że podczas pracy maszyny narzędzie z dużą prędkością i siłą uderzy w obrabiany materiał, co i tak w przypadku przydzwonienia w materiał będzie najłagodniejszym skutkiem w/w niedociągnięć.
Może się bowiem zdarzyć, że oprócz zniszczenia elementu (np. drzwi) zniszczymy dodatkowo narzędzie (frez, głowicę), co i tak nie jest jeszcze najgorsze choć oczywiście kosztowne.
Zdecydowanie gorzej będzie wtedy, kiedy przydzwonimy głowicą w stół lub w konsole.
Wtedy:
mogą polecieć łożyska wrzeciona
mogą polecieć łożyska liniowe tak mocowania wrzeciona jak i konsoli, a konsola dodatkowo skręci się.
Jeśli powyższe wystąpi, to oczywiście spore koszta części, naprawy + ustawiania geometrii maszyny.

Nie da się na 3-osiówce zrobić zawiasów na leżącym skrzydle, chyba, że będą to specyficzne zawiasy (a są takie) pod które można robić gniazdo prostym frezem walcowym.
Jednak wówczas cześć zawiasu (grubość blachy) będzie wystawać i przy otwartych drzwiach będzie widać te np. 2-3mm blachy.
Niestety zawiasy takie nie są zawiasami regulowanymi.
Poza tym, zwróć uwagę co napisał kolega KAJOS, a napisał cyt: "Do drzwi wystarczy Ci centrum 3 osiowe z magazynkiem narzędzi i agregatem frezujaco wiercacym." , czyli 3 osie owszem, ale do tego jeszcze agregat do obróbek poziomych.

Homag takich agregatów zazwyczaj nie ma wbudowanych na stałe, tylko pobiera agregaty z magazynka jako kolejne narzędzie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”