Giecie sklejki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Zeddicus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 mar 2012, 12:17
Lokalizacja: Olsztyn

Giecie sklejki

#1

Post napisał: Zeddicus » 04 mar 2012, 12:38

Witam

Na wstępie uprzedzę że przeszukałem forum, ale nie znalazłem interesujących mnie informacji. Pomyślałem że znajdzie się wśród szanownych kolegów ktoś kto ma troszkę wiedzy na ten temat.
Temat nie powinien być trudny dla kogoś kto zna się na drewnie.

Potrzebuję porady na temat gięcia płyt drewnianych, nie wybrałem jeszcze materiału - może być sklejka, OSB, MFP, cokolwiek.
Zastosowanie i wykonanie będzie mocno amatorskie - konstruujemy półokrągłą rampę do jazdy wyczynowej rowerem i na deskorolce, które chcemy postawić pod dachem w hali znajomego.
Stąd też szukam "domowych" sposobów na wygięcie płyt drewnianych, no i porady jaki materiał powinienem zastosować.

Płyty będą montowane na drewnianej ramie.
Kształt jak w poniższym linku, promień mniejszy około 250cm:


Kształt poprzeczek będzie wymuszał na płycie wygięcie się w półokrąg (ćwierć okręgu o promieniu 250cm), więc jeżeli zastosujemy wystarczająco giętki materiał, może się podda i nabierze kształtu już na ramie.
Nie mam zielonego pojęcia jaki materiał wybrać żeby miał odpowiednią giętkość do tego.
Z kolei bardzie sztywne płyty można by wygiąć na mokro (czy da się domowymi metodami?).
Trzecia opcja to kilka warstw cienkich, giętkich płyt montowanych, wyginanych bezpośrednio na ramie i klejonych do siebie. Na razie jestem za tą opcją, ale jeżeli da się tak wygiąć pojedynczą płytę to było by świetnie.

Czy możecie doradzić, która z tych metod będzie prostsza (i najlepiej tańsza) do wykonania, oraz jaki materiał wybrać.

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam forumowiczów.



Tagi:

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#2

Post napisał: Yogi_ » 04 mar 2012, 15:23

Witam.
Uważam, że każda sklejka się wygnie. Kup taką co najmniej 20mm i ziu. I tak wychodzą prawie dwie płyty na ćwiartkę. na to położyłbym materiał twardy (lepsza sklejka?) tak z 5mm grubości i po zużyciu nowe montował z przesunięciem o jakieś 20% szerokości płyty.
Pozdrawiam
Krzysiek


widiowe.pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2012, 10:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#3

Post napisał: widiowe.pl » 04 mar 2012, 18:05

20 mm nie wygniesz. Lepsza jest metoda cienkich sklejek i klejeniu jednej do drugiej.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#4

Post napisał: Yogi_ » 04 mar 2012, 18:52

Jak nie jak tak? ;-P
Gdzieś doczytałem, że promień gięcia sklejki 16 jest równy 200mm, no to 20 niech będzie 350mm, nie jestem drobiazgowy :-) wymagany jest promień 2500mm :-D, tyle co arkusz ma długości, mniejszy promień uzyskasz opierając arkusz 20-stki o ścianę i podłogę pól na pół.
Chłopaki mają niezłego sponsora :-) Co najmniej 7 arkuszy na segment toru długości 1,25 - 1,5 m.

[ Dodano: 2012-03-04, 18:55 ]
P.S.

O. To "gdzieś" to tu:
http://www.sklejki.eu/wybrane-dane-tech ... cznej.html .
Pozdrawiam
Krzysiek


Autor tematu
Zeddicus
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 mar 2012, 12:17
Lokalizacja: Olsztyn

#5

Post napisał: Zeddicus » 04 mar 2012, 19:13

No panowie, nie rozpędzajcie się :) Zapytałem o to:
"która z tych metod będzie prostsza (i najlepiej tańsza)"

Tak więc:
- gięcie sklejki 20mm jest możliwe - ale raczej na profesjonalnym sprzęcie a nie za pomocą wkrętarki, wkrętów i konstrukcji z drewnianych, prostokątnych bali.
- sklejka elastyczna - pewnie ze można wydać kupę kasy i kupić jakieś flexi-cośtam co się gnie idealnie, ale mi chodzi o podpowiedź - jaki rodzaj zwykłej niedrogiej sklejki i jaka grubość da się tak ugiąć i nie popęka.

Myślałem o trzech warstwach taniej sklejki 4mm z brzozy:
http://www.sklejki.pl/p49443,sklejka-4- ... rzoza.html
albo dwóch warstwach nieco grubszej
Jak sądzicie, czy jak to będziemy przybijali i naginali na drewnianej, wygiętej w łuk ramie to ugnie się to i nie popęka?


widiowe.pl
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 19 lut 2012, 10:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

#6

Post napisał: widiowe.pl » 04 mar 2012, 19:17

Nie jestem pewny czy sklejka elastyczna nadaje się na rampę. Czy chłopaki nie będą wybijać się podczas najazdów i czy wytrzyma skoki.
Sklejka zwykła - 680 - 780 kg/m3
Sklejka elastyczna - 350 kg/m3
Moim zdaniem zróbcie to z kilku warstw cienkich sklejek i przykręcajcie na wkręty lub ryflowane gwoździe bo zwykłe powychodzą po kilku godzinach jazdy.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#7

Post napisał: Yogi_ » 04 mar 2012, 19:58

Zeddicus pisze:Tak więc:
- gięcie sklejki 20mm jest możliwe - ale raczej na profesjonalnym sprzęcie a nie za pomocą wkrętarki, wkrętów i konstrukcji z drewnianych, prostokątnych bali.
A przepraszam gdzie na załączonym obrazku są prostokątne bale? Część obrazka po prawej pokazuje wycięcie dwóch części podpory z jednego arkusza. Takich podpór powinieneś dać hm... co 30 cm no może co 40. Daje to 150/40 ~ 4 plus podpora na drugim końcu, razem 5. Resztki może uda się zaadaptować na "listewki" poprzeczne łączące podpory i trzymające jezdnię. Czyli przy dobrych układach jest to 7 arkuszy grubości 18-22mm. Przypominam jeden arkusz jezdni obejmuje ok 1/8 okręgu średnicy 3m i uwierz tyle to go wygniesz, przejdź się jutro do jakiegoś składu i poproś o pokazanie.
widiowe.pl pisze:Nie jestem pewny czy sklejka elastyczna nadaje się na rampę. Czy chłopaki nie będą wybijać się podczas najazdów i czy wytrzyma skoki.
Otóż właśnie to nie ma być popierdułka a solidny kawał mebla. licząc oszczędnościowo:
http://www.sklejki.pl/p49302,sklejka-18 ... -braz.html
211,39 brutto razy 7 sztuk ~ 1500
plus nawierzchnia:
http://www.sklejki.pl/p49447,sklejka-4- ... -braz.html
69,45brutto razy 1,5 szt ~ 100
razem 1600 za segment 1,5m
Przy większym zamówieniu pewnie uda Ci się wynegocjować lepsze ceny.
Niestety pomysł, że zrobisz to z kilku kantówek i 3 arkuszy na segment to niestety mrzonka.
Pozdrawiam
Krzysiek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”