Frezarka CNC do drewna i materiałów miękkich

Dyskusje o maszynach CNC wykorzystywanych do obróbki drewna, sklejki, płyt wiórowych

Autor tematu
FrezCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2015, 16:00
Lokalizacja: Polska

Frezarka CNC do drewna i materiałów miękkich

#1

Post napisał: FrezCNC » 15 lis 2015, 16:33

Witam serdecznie jestem nowy na forum.
Mam w głowie plan kupna małej, modelarskiej frezarki. Przeznaczenie to głównie frezowanie w drewnie, czasem we szkle, plexi oraz różnego rodzaju plastiku. Jestem w temacie obrabiarek CNC zielony. Do tej pory pracowałem tylko na tokarkach oraz frezarkach konwencjonalnych. Chciałbym jednak wykonywać małe płaskorzeźby, napisy itd. w drewnie.
Dodam obrazki aby pokazać o co mi dokładnie chodzi.
Proszę porady od czego mam zacząć. Chodzi mi głównie o to jakie programy są mi potrzebne do tego aby takie coś wykonać?
Mam do dyspozycji komputer z windows 7.
Z tego co czytałem chyba lepszy będzie windows XP ?
Proszę o linki lub porady od Was doświadczonych czego mam się nauczyć aby wymyślić projekt, narysować go w 3D a następnie wgrać do programu zmieniając na Gcody aby frezarka wykonała projekt.
Pozdrawiam.

ObrazekObrazekObrazek



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Frezarka CNC do drewna i materiałów miękkich

#2

Post napisał: lajosz » 15 lis 2015, 18:12

Witamy nowego kolegę na forum.

Do tego o co pytasz, najlepsze będą programy Artcam albo Vectric Aspire.

System (Win7, XP) nie jest istotny, chociaż jeśli będziesz chciał pracować na starszych wersjach w/w programów, to rzeczywiście XP będzie lepszym wyborem.

Jeśli będziesz chciał tworzyć od podstaw takie rzeczy jak orzeł z lewej (czyli 2.5D) , to raczej bez w/w programów się nie obędzie i łatwo (przynajmniej na początku) też nie będzie.

Natomiast orzeł środkowy może być zaprojektowany i wyfrezowany za pomocą dowolnego oprogramowania które jest w stanie rysować wektory i przetworzyć to na G-Code bo to zwykłe 2D.

Natomiast orzeł z prawej jest frezowany techniką V-Bit (a przynajmniej tak to wygląda) , więc w/w programami na pewno to zrobisz, ale niektóre (nazwijmy to) amatorskie programy również coś takiego mogą wygenerować.
FrezCNC pisze:...... czego mam się nauczyć aby wymyślić projekt
Ha ha .... No tego Ci nikt nie powie, bo projekt i jego koncepcję, rysunek (wizję) albo masz w głowie albo nie :)


Autor tematu
FrezCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2015, 16:00
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: FrezCNC » 15 lis 2015, 18:41

Dzięki za odpowiedź :) Źle zbudowałem pytanie. Chodziło mi o to czego mam się nauczyć aby móc go zrealizować. To znaczy mam dajmy na to pewną koncepcję i robię rysunek w programie, później przenoszę go do innego programu on generuje gcody i maszynka wykonuje pracę ? Na tym to polega ?
Programy które podałeś mogę instalować na windows 7 tak ? Mam jeszcze pytanie odnośnie tego czy mogę przeprowadzać na nich jakieś symulacje i uczyć się na razie bez maszyny ?
Pozdrawiam serdecznie.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 15 lis 2015, 19:01

FrezCNC pisze: ..... mam dajmy na to pewną koncepcję i robię rysunek w programie, później przenoszę go do innego programu on generuje gcody i maszynka wykonuje pracę ? Na tym to polega ?
Programy które podałeś mogę instalować na windows 7 tak ? Mam jeszcze pytanie odnośnie tego czy mogę przeprowadzać na nich jakieś symulacje i uczyć się na razie bez maszyny ?.
Jeśli chodzi o programy które wymieniłem, czyli (przypomnę) Artcam albo Vectric Aspire, to wszystko o co pytasz, czyli, rysunek, model 2.5D (przez niektórych nazywany 3D), ścieżkę maszynową, G-Cody i symulację, możesz zrobić w nich bezpośrednio nie korzystając z żadnego innego programu.

Obydwa programy zostały stworzone właśnie z myślą przede wszystkim o płaskorzeźbach, chociaż oczywiście można w nich wykonać wiele innych rzeczy nie będących płaskorzeźbami.

Obydwa wyglądają bardzo, bardzo podobnie, ale różnią się nieco koncepcją pracy i możliwościami.

Możesz wejść na oficjalne strony w/w programów i po prostu pobrać wersje demo.

Jeśli chodzi o Artcam, to niestety, ale producent nie udostępnia wersji demo najwyższych wersji tego oprogramowania, czyli Artcam PRO i Artcam Jewel Smith, ale można pobrać wersję Artcam Insignia w której nawet coś tam można modelować, ale do tych najwyższych wersji i tak brakuje mu sporo.
Ponadto, ograniczeniem wersji demonstracyjnej jest brak możliwości zapisania gotowego G-Codu, więc nawet jeśli coś zrobisz, to i tak nie wypróbujesz na frezarce jak to wyszło, ale za to symulacja bardzo dokładnie oddaje to co będziesz miał w realu, więc poćwiczyć można (i moim zdaniem należy) na symulacji.

Natomiast Vectric Aspire, udostępnia pełną wersję swojego oprogramowania, czyli wszystkie opcje modelowania są dostępne i w ogóle wszystko, a ograniczenia są dokładnie takie jak w przypadku Artcam-a, czyli chodzi o brak możliwości zapisu gotowych prac.


Autor tematu
FrezCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2015, 16:00
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: FrezCNC » 15 lis 2015, 19:12

Czyli zarówno programem Artcam jak i Vectric Aspire mogę poćwiczyć na komputerze. Mogę także zrobić projekt i go wykonać na frezarce. Nie mogę go jednak zapisać i za jakiś czas ponowić pracę?
Dobrze zrozumiałem ?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 15 lis 2015, 19:23

FrezCNC pisze:Czyli zarówno programem Artcam jak i Vectric Aspire mogę poćwiczyć na komputerze. Mogę także zrobić projekt i go wykonać na frezarce. Nie mogę go jednak zapisać i za jakiś czas ponowić pracę?
Dobrze zrozumiałem ?
Źle zrozumiałeś, ale już wyjaśniam :)

Otóż możesz wykonać projekt, wygenerować ścieżkę maszynową dla niego i zasymulować na komputerze jak to będzie wyglądało po wyfrezowaniu, ale nie zapiszesz niczego, więc nie będziesz miał pliku (G-Code), a co za tym idzie, nie wyfrezujesz fizycznie na frezarce.
Oczywiście to ograniczenie dotyczy tylko wersji demo.

Wszystko to bez maszyny CNC.


Autor tematu
FrezCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2015, 16:00
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: FrezCNC » 15 lis 2015, 19:32

Rozumiem. W takim razie może głupie pytanie ale czy istnieje program - darmowy do takich celów ?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 15 lis 2015, 19:45

FrezCNC pisze:Rozumiem. W takim razie może głupie pytanie ale czy istnieje program - darmowy do takich celów ?
I tak i nie :)

Są programy (darmowe) które oczywiście dlatego, że są darmowe, nie posiadają ograniczeń, ale ...... nie widziałem jak dotąd darmowego programu w którym możesz wymodelować bryłę (płaskorzeźbę) , a następnie przypisać do tego obróbkę.
Zawsze czegoś brakuje, czyli albo jest samo modelowanie, a obróbka w innym programie, albo sama obróbka przeróżnych rzeczy, ale o modelowaniu (czy rysowaniu) można zapomnieć.
Poza tym, darmowe programy do modelowania przestrzennego, najczęściej pracują w pełnym 3D, a to nie zawsze jest wskazane przy modelowaniu płaskorzeźb, no nie zawsze program (darmowy) który będzie mógł z tego stworzyć ścieżki maszynowe i G-Code, będzie w stanie zaimportować bryłę 3D w odpowiednim formacie.

Generalnie trzeba się nagimnastykować, żeby mieć wszystko za darmo, ale .... dać się da.

Jakie to są konkretnie programy (darmowe) w tej chwili nie jestem w stanie powiedzieć, bo nigdy z takowych nie korzystałem (nie musiałem), ale skądinąd (np. z tego forum) wiem, że takie są i przy odpowiednim posługiwaniu się nimi da się zrobić wszystko to, co komercyjnymi za ciężkie pieniądze.


Autor tematu
FrezCNC
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 15 lis 2015, 16:00
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: FrezCNC » 15 lis 2015, 20:01

Frezarka ma służyć głównie do nauki. Myślałem, że z programami będzie nieco łatwiej. Oczywiście zależy mi na darmowym oprogramowaniu. Jeśli to konieczne chętnie spróbowałbym nauczyć się obsługi kilku programów aby z ich pomocą wykonać płaskorzeźbę. Wykonywanie napisów chyba jest nieco prostsze? Jeżeli płaskorzeźby byłyby jednak zbyt trudne do wykonania chciałbym spróbować wykonać chociaż coś podobnego do drugiego i trzeciego zdjęcia powinno być dużo prościej.

Awatar użytkownika

DejaVu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 23 cze 2013, 21:14
Lokalizacja: Radom

#10

Post napisał: DejaVu » 16 lis 2015, 20:27

Ja od siebie polecę vectric aspire. intuicyjny w obsłudze i w moim przypadku daje radę. 2 lata temu musiałem szybko się go nauczyć. mój temat i kilka prac
https://www.cnc.info.pl/topics38/infote ... t54404.htm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Maszyny CNC do Obróbki Drewna”