Czym zamknąć powierzchnie sklejki, mdf

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

Czym zamknąć powierzchnie sklejki, mdf

#1

Post napisał: kak » 05 lis 2013, 14:07

Już kilka rzeczy zrobiłem ze sklejki i mdf, które stoją u mnie w mieszkaniu i powoli zaczyna tu octem ze sklejki i makulaturą z mdf jechać jak się wchodzi.
Producenci sklejek i mdf też piszą że powierzchnie trzeba zamknąć, bo różne nie zdrowe świństwa się z nich wydzielają.

Czym można zamknąć powierzchnię np. mdf, która jest częścią drewnianej maszynki, zrobioną na wymiar, żeby nie zmieniła wymiarów?

Jest coś gęstego w płynie co bardzo szybko wysycha?

Myślałem żeby ją okleić folią do oklejania skrzydeł modeli latających, ale za dużo komplikacji by przy tym było.



Tagi:


michalrem
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 206
Rejestracja: 24 lis 2012, 16:57
Lokalizacja: Kamieniec Ząbkowicki

#2

Post napisał: michalrem » 12 lis 2013, 15:25

Ja kupiłem w Leroy farbę ochronna (nie pamiętam nazwy) ale nadaje sie do malowania niemal wszystkich powierzchni (w tym drewna/sklejki) i chroni przed chłonięciem wilgoci i jakimiś tam delikatnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Cena za małą puszkę 200ml chyba ok 40zł


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#3

Post napisał: kak » 12 lis 2013, 16:46

Dzięki, ale w Leroyu rzadko bywam :-)
Ja się rozglądam za czymś na celulozie, bo kiedyś używalem. Pamiętam że ledwo przeciągnąłem małym pędzelkiem parkę razy na powierzhcni 10x10cm a tam gdzie zacząłem już prawie wyschło/było bardzo gęste.
Ale widzę że takie lakiery trudno znaleźć w europie, więc muszę się rozejrzeć za czymś na spirytusie, bo lakiery na wodzie za wolno schną.

Powierzchnia mdf jest twardsza niż boki i środek, ale ja powierzchnię usunąłem w kilku miejscach.


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: sam » 12 lis 2013, 19:14

Może szelak?
Głęboko penetruje, szybko schnie. Ja go lubię.

@kak, czy taka skrzynka z szufladkami o nieregularnych kształtach, którą można zobaczyć na innym forum, to twoje dzieło?
Jeśli tak, to fajne:)

ed.
Aha, pewnie też można zrobić "szybki" lakier epoksydowy z żywicy i maksymalnej ilości utwardzacza + podwyższona temp.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2824
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#5

Post napisał: koala.g » 12 lis 2013, 19:29

Jeśli modelarstwo to nitrocellon


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#6

Post napisał: kak » 12 lis 2013, 22:25

Może spróbuję szelak na kawałku mdf. Nie pamiętam czym to śmierdzi :-)
Tak kol. sam, tą skrzynkę z innego forum zrobiłem. Dzięki. Coraz więcej niedokończonych projektów stoi w mieszkaniu i nowe przybywają, większość surowa sklejka lub mdf, i mi trochę śmierdzi octem w mieszkaniu jak się wchodzi. A teraz zimo się zrobiło to i nie wietrzę tak jak w lato. Wziąłem się trochę w garść żeby je dokończyć i polakierować.

Miałem zdjęcia wstawić w nowy temat w innym dziale, ale robię termoploter, z resztek bezmyślnie kupionych części do cnc dawno temu, tylko do skrzydeł samolotów zdalniesterowanych, tzn niski i nie za duży. Spodobało mi się montowanie łożysk liniowych tak jak w reprapach.
Nie chcę żeby położenie łożysk, nakrętek, wałków itp. się zmieniło po polakierowaniu mdf i sklejki.

Decodew - jak nic nie znajdę to będę musiał znaleźć moje pudełko ze sprzętem do tenisa stołowego :-)
A może i to nie powinno być na celulozie, jak to takie łatwopalne, nawet po wyschnięciu.

Obrazek


sam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 104
Rejestracja: 07 cze 2007, 08:47
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: sam » 13 lis 2013, 02:49

kak pisze: Może spróbuję szelak na kawałku mdf. Nie pamiętam czym to śmierdzi :-)
Jak to czym? Wódką :)
To spirytusowy (może być denaturat) roztwór szelaku, tzn. żywicy szelakowej.

W zamierzchłych czasach trochę zajmowałem się modelarstwem szkutniczym, ale i o lotnicze się otarłem. Czy nitrocellon nie zdeformuje podłoża? Wszak służył do napinania poszycia, więc przyszło mi teraz do głowy, że ma jakieś tendencje do kurczenia się.

Capon też jest "szybki", ale wydaje mi się, że sklejka 4mm się deformowała pod nim. Cholera, chyba nie pomogę.
Jedyne co mogę zrobić, to sprawdzić czy szelak (bo nawet mam przygotowaną butelkę) jakoś wpływa na kształt malowanej płaszczyzny.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 13 lis 2013, 05:21

kak pisze:Spodobało mi się montowanie łożysk liniowych tak jak w reprapach.
To druciarstwo i obciach, szczególnie jak ma się czym zrobić oprawę.

.


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#9

Post napisał: kak » 13 lis 2013, 18:38

Ja gdzieś mam szelak, bo w zeszłym roku chyba właśnie nim smarowałem sęki jak malowałem okno. Tylko muszę go znaleźć :-)

tuxcnc - taki termoploter do skrzydeł tnie z prędkością nie większą niż kilka mm/sek. Tam nie ma żadnych przeciążeń. Swoją wagę musi udźwignąć. Łożyska liniowe są wciśnięte kilka mm w dobrze dopasowane, bezluzowe kieszonki. Nie widzę z tym żadnych kłopotów.

Obrazek

[ Dodano: 2013-11-14, 16:24 ]
Szelak wygrał. Dzięki kol. sam. Posmarowałem kawałek przefrezowanego mdf i nic się nie podniosło. Schnie bardzo szybko, a jeszcze szybciej jak się podczas smarowania wciera go.
Papierem ciernym też czuć że jest twarde. I błyszczy się trochę.
Szmatka którą smarowałem, po 30 min. zrobiła się sztywna. Dobre.
Właśnie zamówiłem szelak w płytkach, bez wosku, i kupiłem coś co się nazywa isopropylalcohol 99% - myślę że procentów wystarczy.

Obrazek


Autor tematu
kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#10

Post napisał: kak » 15 lis 2013, 01:29

Po 5ciu warstwach tak wygląda. Niby nie mam planów tyle warstw dać, ale dobrze przetestować co szelak potrafi.
Teraz trochę więcej możliwości zastosowania mdf widzę :-)

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”