Cięcie MDFu frezami 3mm - parametry

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

Cięcie MDFu frezami 3mm - parametry

#1

Post napisał: Yossarianin » 25 paź 2016, 18:29

Witam,

czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w cięciu MDFu frezami typu pilnik/wieloostrzowe i mógłby podzielić się parametrami?

Osobiście tnę MDF 6-18mm warstwami, zbieram mniej więcej 2mm na warstwę, obroty ok 24000, posuwy na poziomie 1-3m.

Piszę bardzo ogólnie bo dokładnych parametrów nie mam ustalonych a największym problemem jest łamanie się frezów :(. Wytrzymują 2-3 godziny i lecą niestety. Wydają się być nie stępione, za to są w dwóch częściach.

Najpierw ciąłem frezami o dł roboczej 10mm i myślałem że przy 18mm po prostu zapychają się kanały po cięciu wiórem, ale po zmianie na frezy L=22mm, czy nawet na 4mm/4 piórowy ale w sumie nic to nie pomogło. Mam wrażenie że nie ważne czy zbieram 1 czy 3mm, zmniejszenie prędkości też nic nie dało, a nawet wydaje się że wolniej jest gorzej.

Czy może te frezy po prostu mają taką żywotność?

Teraz jeszcze dodatkowo zrobiłem wydmuch pyłu i wracam do frezów krótkich, bo mam wrażenie że i tak były wytrzymalsze, ale gdyby ktoś mógł się podzielić swoimi spostrzeżeniami będę zobowiązany

Zależy mi na małych średnicach 2-5mm - ze względu na wewnętrzne promienie i odstęp pomiędzy elementami - bo tnę niewielkie elementy, nawet poniżej 100mm średnicy.
Diamenty raczej odpadają, chyba że ktoś może polecić powiedzmy śr roboczą max 6mm?

Zobowiązany będę za wszelkie sugestie.
Forum przeglądałem dziś prawie 4 godziny, ale mam po tym większy mętlik niż przed :(

Pozdrawiam!



Tagi:


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

#2

Post napisał: dasza77 » 25 paź 2016, 20:34

Do frezowania (cięcia) MDFu służą frezy palcowe z płytkami z węglika ( 1 lub 2 płytki).
Byle jakiej jakości możesz kupić np. w Castoramie za kilkanaście zł za fi 3.2 mm.
Za markowy w sklepie dla stolarz do 100 zł ( np. firmy CMT).


Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

#3

Post napisał: Yossarianin » 25 paź 2016, 21:32

Dwuostrzowe właśnie z castoramy nawet pojedynczej płyty nie dawały rady pociąć, też mi się łamały.
Co prawda próbowałem raz czy dwa więc za dużego doświadczenia nie mam, a i parametry poszły w zapomnienie.

Z drugiej strony mam ciagle na stolarni frezarkę dolnowrzecionową z frezem CMT na wymienne ostrza ale o średnicy 12.7. Służyła do recznej obróbki elementów z 6mm mocowanych na wkręty do szablonów. Poza tym że czasami pękały płytki jak źle przykręcone, to fakt, pracował z 6 czy 7 lat...

No ale za duża średnica.

Próbowałem dziś policzyć posuw ze stosownych wzorów, przy 24k rpm wyszło mi dla frezu 3.175mm coś koło 0,76m/ min. To by wskazywało że trochę przesadzałem przy posuwach rzędu >2m/min.
Ale nie jestem pewien obliczeń bo robiłem to na 100razy przerywane przez klientów - czy ktoś mógłby potwierdzić obliczenia?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”