Wymarzona zabawka CNC

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Wasilji
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2013, 01:45
Lokalizacja: Gliwce

Wymarzona zabawka CNC

#1

Post napisał: Wasilji » 21 maja 2013, 03:39

Witamy wszystkich forumowiczów.

Od dłuższego czasu w raz z kolegą myśleliśmy o tym by zbudować frezarkę CNC, naszego projektu i własnymi rękami. Jako, że jesteśmy ubogimi studentami budżet jaki mogliśmy zainwestować nie był zbyt duży. Staraliśmy się wykorzystać w miarę tanie i dostępne materiały oraz wykorzystać znaleziska z garaży.

Początki nastąpiły przy paru piwach i długich godzinach planowania i kombinowania jak nasz 1 prototyp miał by wyglądać i działać. Inspirowaliśmy się głównie z filmików na YT oraz wieloma projektami, które są dostępne na tym obszernym forum.
Później nasze szkice i wizje z kartek papieru przedstawiliśmy w darmowym programie graficznym "SketchUp", pozwolił nam na dopracowanie szczegółów i wykrycie możliwych problemów.

Obrazek

Głównym materiałem jaki został wykorzystany do wykonania konstrukcji to płyta OSB, przeniesienie napędu na poszczególne wózki za pomocą gwintowanych szpilek. Stabilizację i prowadzenie wózków zapewniły nam zwykłe szyny szufladowe. Napęd dla osi stanowią silniki krokowe 23LM-C210-03H, połączone trochę w prymitywny sposób ale jak na razie dające zadowalający efekt, tzn. koszulki termokurczliwe + opaski zaciskowe. Bezpieczeństwo i ochronę konstrukcji stanowią przełączniki krańcowe, po 2 na każdą oś. Niestety na dzień dzisiejszy jeszcze nie są podpięte do sterownika ale nastąpi to w najbliższym czasie.
Całość pracuje pod kontrolą 4 osiowego sterownika Toshiba TB6560AHQ, zasilanego ze źródła 13V/6A. Niestety z braku innego zasilacza nie możemy w pełni wykorzystać możliwości silników krokowych.
Cała konstrukcja ma wymiary 835x450x350, pole robocze wynosi 400x350x100.

Przybliżony kosztorys konstrukcji:
-Sterownik = 260zł
-Frezarka = 80zł
-Silniki krokowe = 50zł
-Szpilki, konfirmaty, wkręty, profile alu, śrubki, podkładki, nakrętki ~ 50zł
-Szyny szufladowe = 40zł
-Okablowanie = 20zł
-Oświetlenie(50 LED SMD), przełączniki = 50zł
-Krańcówki = 15zł
-Łożyska = 15zł

Suma: ~580zł

Płyta OSB oraz wycinanie wykonał znajomy za "flachę".
Zasilanie zostało odkopane w garażu.

Godzin spędzonych na montażu nie liczymy ale całość pochłonęła sporo czasu, głównie z powodu braku miejsca i nie raz podstawowych narzędzi.
W ostatnich dniach zmagaliśmy się z komunikacją pomiędzy sterownikiem a komputerem przez port LPT, ale dzięki szybkiej i trafnej pomocy użytkowników forum, problem został zlokalizowany i rozwiązany.

Szybki przegląd wykonanych prac i efektu końcowego:

Foto

Mam nadzieję, że nasza konstrukcja nie przeraża swoja budową i rozwiązaniami ale liczę na szczere komentarze i uwagi, które za pewne pomogą przy udoskonaleniu naszej frezarki i przyniosą owoce w przyszłości.
Wydaje się nam, że spełniliśmy swoje oczekiwania, chodź po dodatkowych regulacjach i usprawnieniach mamy nadzieję na jeszcze lepsze rezultaty.

Z góry dziękujemy za pomoc i opinie.
Pozdrawiamy!

W najbliższym czasie dodam filmik w trakcie pracy.

Obrazek

Obrazek



Tagi:


Nofly
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 21 maja 2013, 10:27
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: Nofly » 21 maja 2013, 11:00

Dodaję filmik testowy z działania:



Prędkość jest daleko od maksymalnej, w najbliższym czasie dodamy coś z rysowaniem lub frezowaniem grafiki.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 21 maja 2013, 15:10

no I w końcu kolejna cnc z Gliwic :mrgreen: - zabawka ale je tez od zabawki zaczynałem ;)
Wasilji pisze:Godzin spędzonych na montażu nie liczymy ale całość pochłonęła sporo czasu, głównie z powodu braku miejsca i nie raz podstawowych narzędzi.
miejsca to mi też zawsze brakuje więc tym się nie podzielę ale narzędzi trochę mam to trzeba było wpadać :wink:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”