Frezarka CNC pomoc w budowie sterownika i zasilacza

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
pietrek922
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 19
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2012, 17:13
Lokalizacja: Wrocław

Frezarka CNC pomoc w budowie sterownika i zasilacza

#1

Post napisał: pietrek922 » 09 cze 2012, 17:23

Witam,
również buduję frezarkę cnc 3-osiową i skończyłem część mechaniczną. Teraz czas na elektrykę.
Posiadam silniki krokowe o parametrach 1,2 A i 3,0 V (MINEBEA 17PM-K401-G5V) i potrzebuję dobrać, a najlepiej samemu zrobić sterownik oraz zasilacz. Nie wiem co się z czym je, nie znam najważniejszych informacji. Znam się trochę na elektryce, natomiast na elektronice w ogóle, ale zaczyna mnie ona interesować. Od czego zacząć? Znalazłem wiele płytek drukowanych, ale nie znalazłem płytki z wykazem elementów. Jakie parametry od jakich są zależne?

Potrzebuję pomocy, aby ktoś mi poświęcił chwilkę i wytłumaczył co się z czym wiąże i jak sie zabrać za sterownik osi XYZ od podstaw.



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 09 cze 2012, 18:08

Witamy na forum CNC.

Ad rem. No to albo zupełnie po taniości sterowniki od sponsora forum na L297, ale nikt tego nie Ci nie poleci.

Albo sterownik pod port LPT:
http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... rownik+cnc

W tym polecany przez niektórych sterownik użytkownika ZELRP:
http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 28131.html

A jak chcesz zbudować od podstaw, to czytaj o chipie Toshiby tb6560ahq:
http://allegro.pl/oryginalny-sterownik- ... 76500.html

O tym Chipie jest parę wątków na forum i jak będziesz dociekliwy, to znajdziesz. Do rozwiąząń do 3A to bardzo fajny chip. Mnóstwo chińskich produktów z nim jest.

Pamiętaj, że nikt za Ciebie nie będzie odrabiał zadania domowego i mnóstwo początkujących w CNC ludzi z forum spędza miesiące czasu na czytaniu zanim zacznie zadawać pytania.

Świadomość tego przykazania spowoduje, że spotka Cię więcej życzliwości.

Życzę powodzenia i czekam na pierwsze fotki konstrukcji!


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#3

Post napisał: Dagome » 09 cze 2012, 18:17

Ad rem. No to albo zupełnie po taniości sterowniki od sponsora forum na L297, ale nikt tego nie Ci nie poleci.
Mają już konkurencje do tego zmontowaną http://allegro.pl/reprap-sanguinololu-1 ... 30982.html
Przy wyższych prądach(powyżej 1A) trza dodać radiator, wentylatorek też się przyda.
Jak jesteśmy przy sponsorze to artykuły umieszczone na stronie sklepu są bardzo pomocne.

Choć za cenę trzech sterowników na A4988 można wyrwać 3 osiowego chińczyka na ebayu( lecz z nimi jest loteria).
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
pietrek922
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 19
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2012, 17:13
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: pietrek922 » 09 cze 2012, 19:15

Dziękuję za odpowiedź i podanie niezbędnych linków do sterowników.
Zainteresował mnie ten konretny:
Sterownik

"wymagane dołączenie jedynie transformatora", czyli będę musiał dodatkowo kupić transformator z 230V na 50V?
Czyli Transformator coś takiego wsadzić do obudowy z wyłącznikiem i 2 przewody wyjściowe do sterownika na zasilanie?

Co to znaczy Mach3? Jest to program do zainstalowania na komputerze? Na jakim systemie najlepiej działa? Linux? Ubuntu? Windows?

Czym mogę projektować przedmioty na laptopie? A jak to wygląda z konwertowaniem na ten sterownik? Dzisiejsze laptopy obsługują port LPT? Czy trzeba dokupić kartę graficzną?

W szkole uczyłem się na frezarkach i tokarkach na g-code, a w przypadku podanego wyżej sterownika jak to wygląda? [/center]


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#5

Post napisał: Dagome » 09 cze 2012, 19:35

Twój transformator jest trochę za mocny :twisted:
Możesz oczywiście kupić większy by mógł zasilać mocniejsze silniki w przyszłości. Toroid 150-250 VA wystarczy. Przy większym trafie można pomyśleć o tak zwanym softstarcie.

Mach3, program na Windę do sterowania przez port LPT, płatny, posiada darmową wersje demo.
Jest darmowy LinuxCNC jeśli cię pingwiny nie straszne :razz: można dokupić tanio jakiegoś polisingowego Della jako kompa sterującego.
Wszystkie tego typu programy jadą na g-kode(nawet drukarki typu Reprap z niego korzystają :wink:).

Jeśli chcesz mieć wyprowadzenie na USB to trzeba kupić płytkę z mikro kontrolerem.
Taki PikoCNC kosztuje z 550zł za to ma CAMa w standardzie, lecz musisz do niego dokupić sterowniki oddzielnie na każdą oś + zasilacz więc sterownik zintegrowany odpada.
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.


Autor tematu
pietrek922
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 19
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2012, 17:13
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: pietrek922 » 09 cze 2012, 19:56

to już wolę zostać przy tym LPT zamiast USB za 550zł:) niestety nie dysponuję takimi funduszami.

A mógłby mi ktoś pomóc ze schematami do sterownika CNC TB6560AHQ?
Szukam, szukam i niby coś znalazłem, ale piszą że to złe, że to chińskie i nie wiem w końcu o co w tym chodzi.

https://www.cnc.info.pl/topics12/sterow ... =tb6560ahq

Chcę zrobić samemu sterownik, gdyż się więcej nauczę i zrozumiem oraz koszt będzie niższy.

Teraz tak: jak się robi płytki drukowane pod taki sterownik? Samemu czy lepiej dać komuś do sklepu żeby to zrobił i jaki jest koszt?

Aby zrobić taki sterownik ile płytek będę potrzebował? 4 bo są trzy osie i zasilacz? Czy jak?

jak odczytywać takie schematy jak w linku powyżej? Gdzie jakieś rezystory jakieś oznaczenia? Na schemacie elektrycznym jest to dużo wyraźniejsze i czytelniejsze.

Dziękuję Wam za pomoc:)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#7

Post napisał: pitsa » 09 cze 2012, 20:01

Dagome pisze:Taki PikoCNC kosztuje z 550zł za to ma CAMa w standardzie, lecz musisz do niego dokupić sterowniki oddzielnie na każdą oś + zasilacz więc sterownik zintegrowany odpada.
Pomyłka. Proszę sprawdzić dokumentację: http://pikocnc.com/
Nie musisz i nie odpada. :)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#8

Post napisał: Zienek » 09 cze 2012, 21:25

Chłopie, jak pytasz o rezystory, to lepiej na piewrszy raz kup gotowca. Gotową płytkę pod LPT i zdobądź komputer stacjonarny z jakimś procesorem rzędu Pentrium4 i 512 MB RAM.

Jeśli chcesz zrobić całość tanio i legalnie, to linux i linuxCNC.
Inna możliwość z tanio i pewnymi dylematami, to Mach, jako program pod Windowsa.

Proszę nie zadawaj pytań o program do modelowania na laptopie, czy konwertowania tego na maszynę, tylko zaczynaj czytać dwa działy tego forum:
https://www.cnc.info.pl/programy-sterujace-cat25.htm
https://www.cnc.info.pl/programy-cad-cam-cat26.htm

Byłoby fajnie, gdybyś elementarną wiedzę na temat procesu projektowania na maszyny CNC zgłębił sam. Jesteś jedną z wielu osób, które zadają cały czas podobne pytania :P

Zapraszamy do czytania forum!


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 09 cze 2012, 21:27

Coraz trudniej znaleźć współczesny komputer z portem LPT, potrzebne są pewne akrobacje albo stary komputer. Nie bocz się na PikoCNC który współpracuje z USB z powodu ceny bo jest niższa niż MACHa. MACH w wersji demo ma ograniczenia które szybko Cię zabolą A Kupując PikoCNC dostajesz kawałek elektroniki współpracującej z pełnowartościowym programem sterującym. Program jest do pobrania za darmo w pełnej wersji więc już mógłbyś go wypróbować "na sucho". Nie musisz go zresztą kupować już teraz. Sterowniki i całą resztę można wypróbować korzystając z LPT a kiedy dojrzejesz finansowo to zawsze będziesz mógł przejść na USB. Wielu tak zrobiło.
Chińskie = złe to chyba trochę na wyrost. We wszystkim teraz znajdziesz coś chińskiego a przecież nie wszystko natychmiast się psuje. Informacje na forum trzeba czytać i eksperymentować na własną rękę aż wyrobisz sobie indywidualną opinię o każdym aspekcie. Gdyby w 100% bez obudzenia własnych szarych komórek przejmować się każdą krytyczną uwagą to nikt by nic nie zrobił bo nie istnieje rozwiązanie idealne.


Autor tematu
pietrek922
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 19
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2012, 17:13
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: pietrek922 » 09 cze 2012, 21:42

Okej, dziękuję za pomoc i przepraszam za niewiedzę, jestem od dziś na tym forum stąd moje "głupie pytania". Rezystory wiem jak są oznaczane i znam zastosowanie, tylko na tych schematach to wszystko jest tak mało czytelne, jedno zalewa drugie. A co do komputera to słusznie:) może jest gdzieś w garażu mój stary. Dobrze że mi przypomniałeś, bym zapomniał o nim. Złącze LPT pewnie w nim będzie. Linuxa zainstalować też nie problem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”