FRED - zabawka konstrukcyjna do skręcania

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#31

Post napisał: prokopcio » 02 lis 2010, 22:53

pitsa pisze:Na pinach 8 i 9 jest miejsce dla Step A i Dir A
Wg moich planów dokładnie na to czekają już długi czas i się marnują :)
pitsa pisze: Te pudełka w których wysyłasz CNConv nie produkujesz samodzielnie?
Nie, kiedyś wszystko teraz prawie nic nie robię samodzielnie (poza programowaniem, eksperymentowaniem i dumaniem ;) ).

[ Dodano: 2010-11-02, 22:56 ]
podeślij mi proszę Twoją "spiralę" z konfiguracją bo mi się coś bardzo nie podoba jak ta maszyna gra :(



Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#32

Post napisał: pitsa » 03 lis 2010, 07:08

Spirala jest z odcinków prostych i nie jest zbyt gęsta. Na początku, w zależności od kąta między odcinkami, część linii jest na bezpiecznej, a cześć na zadanej prędkości, to w tej przejściowej części wchodzi działanie rampy i stąd taki niepokojący efekt.

Sprawdzę to jeszcze na dokładniejszej spirali.

Pliki do testów są kilka postów powyżej https://www.cnc.info.pl/download.htm?id ... special=58

[ Dodano: 2010-11-03, 10:09 ]
- tu prawidłowa pieśń
Ostatnio zmieniony 04 lis 2010, 11:01 przez pitsa, łącznie zmieniany 1 raz.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#33

Post napisał: prokopcio » 04 lis 2010, 09:10

Teraz lepiej, i w końcu akcelerację skróciłeś :)

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#34

Post napisał: namemartin » 08 gru 2010, 22:45

Ładnie. Ale lasera chyba już nie zamontujesz? (podpuszczam :wink: )
pitsa pisze:Lepsze to od frezowania, bo jest mniej sprzątania. :-)
Nie przepadasz za stalowymi gorącymi wiórami w klapkach i zapaszkiem chłodziwa o poranku :?: :wink:
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#35

Post napisał: pitsa » 09 gru 2010, 10:44

Nie mam do dyspozycji żadnego stałego warsztatu. Wszystko w skrzyneczkach i do dyspozycji tylko proste narzędzia. Za każdym razem trzeba posprzątać, używać niehałaśliwych "technologii" stąd takie preferencje.

Prędzej Fred dostanie głowicę piły linowej do cięcia styroduru niż laser. :-)

Pomysł mam taki aby liną piły była zwykła nitka - rozwiązanie bezpieczne dla dzieci i bez smrodu palenia styroduru. Przy dobrze dobranej prędkości ruchu nitki powierzchnia jest bardzo ładna. Zastanawiam się nad rozwiązaniem problemu supełka na nitce. Ruch posuwisto-zwrotny nitki też zostawiałby ślad, ale byłby znacznie trudniejszy do wykonania. Zatem będzie pętla i ruch tylko w jednym kierunki. Efekt nierówności powierzchni cięcia po przejściu supełka można wykorzystać. Gdyby odpowiednio dobrać długość nitki i posuw to dałoby się ustawić nacięcie supełkiem w równym odstępie np. co 10mm - na obwodzie (linijka, miarka). To będzie ciekawy temat do dyskusji z młodzieżą.

[ Dodano: 2011-01-04, 22:31 ]
Użytkując Freda odkrywam kolejne jego zalety. Nie jest solidny, ale wypadków się nie boi. Konstrukcja jest bardzo dobra do crashtestów! Można wyjechać poza obszar roboczy i zobaczyć jak silnik nie daje rady kręcić śrubą, jak ugina się rama złożona z prowadnic i drewna. Wiotkie drewienka działają jak amortyzatory. Widać jak uginają się blachy. Silniki 1.26Nm ustawione są na niższy moment tak aby były tylko lekko ciepłe. Tak się to wszystko poukładało, że można naocznie przekonać się o efektach awarii jakich lepiej nie widzieć w profesjonalnych maszynach.

Dziś było takie pytanie:

"A dlaczego śruba powinna być jak najbardziej w osi narzędzia? Tak jest źle?"

Wystarczyło przycisnąć w odpowiednim miejscu pokazać jak się to ugina i już było jasne dlaczego rozwiązanie jakie ma Fred nie jest właściwe. Człowiek uczy się na błędach no nie?


Najnowszy filmik: .


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#36

Post napisał: FlashEF » 07 lut 2011, 22:24

Bardzo ciekawy pomysł montowania drutu do styroduru w taki sposób. Co do cięcia nitką, to polecam dratew do skór (syntetyczną, nylonową). Jestem pewien że się nada, próbując ją zerwać (zapomniałem się przy zszywaniu) przeciąłem sobie palce dość boleśnie.

Co do węzła, to po głowie chodzi mi nieco inny pomysł. A co gdyby jakoś sprytnie spleść dwa kawałki z końcami w przeciwnej części pętli razem? Raz że uzyskujemy głębsze zęby tej "piły" do styroduru, a dwa że wtedy można luźne końce nitki kapnąć superklejem - jest je do czego kleić przede wszystkim - i powstaje jakby ostrze bez szwu.

Jeśli by to działało, można młodzież naprowadzić na takie rozwiązanie :)

Zapytam jeszcze o wałki. Da się taką 20-tkę ugiąć naciskając palcem na środek? Planuję podobny rozstaw 25 w jednej z osi.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#37

Post napisał: bartuss1 » 07 lut 2011, 22:35

widzialem gdzies drewniany "bandsaw", coś niesamowitego co ludzie wyprawiają z tymi pilami
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#38

Post napisał: FlashEF » 07 lut 2011, 22:37

Ten bandsaw ze strony WoddenGears:
http://woodgears.ca/bandsaw/homemade.html

Facet jest niesamowicie pomysłowy, więc zdecydowanie rzecz w duchu tego tematu.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#39

Post napisał: bartuss1 » 07 lut 2011, 23:15

od tygodnia mam wlączoną stronkę
http://woodgears.ca/pantorouter/how_it_works.html
bardzo mnie to zaciekawilo, drewniak jak drewniak ale pomyslowe zastosowanie pantografu
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


FlashEF
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2008, 15:18
Lokalizacja: Sopot

#40

Post napisał: FlashEF » 07 lut 2011, 23:59

Czytałem to też z zaciekawieniem, ale mówiąc szczerze konieczność robienia szablonów zniechęca do pomysłu. Szczególnie że trzeba je wykonać w skali. Jak się pozna co można za pomocą CNC zrobić, to takiej pracy by się odechciało szybko.

No i też, mimo tego że te maszyny są bardzo ładne - wróć uwagę na przykład na to, że facet robi zawiasy tego pantografu wbijając po prostu piny w drewno (pewnie że po nawierceniu, ale to się i tak wyrobi dość szybko). Ucieka od stali tak panicznie, że chce użyć w kluczowych miejscach np. stalowych rurek i łożysk. W innej maszynie z tego co pamiętam mocował części które trzeba zdejmować i zakładać często na wkręty do drewna, zamiast obsadzić tulejkę z gwintem i dać zwykłe śruby. Czasem to pozostawanie przy drewnie już zupełnie na siłę, tak jak gdy szukał egzotycznego gatunku o dużej gęstości i do tego śliskiego, żeby zrobić bloczki łożyskujące taśmę od piły taśmowej. Dwa kawałki mosiądzu zrobią to lepiej, już nawet brązu ulubionego na tym forum nie trzeba :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”