http://www.ebmia.pl/elektrowrzeciona-elte-akcesoria-c-68.htmlhttp://www.ebmia.pl/mechanika-lozyska-liniowe-osprzet-c-196_30.html
http://www.ebmia.pl/mechanika-prowadnice-szynowe-c-196_264.htmlhttp://www.ebmia.pl/mechanika-pasy-zebatebrkola-zebate-akcesoria-c-196_50.html
Strona Główna CNC FORUM - cnc.info.pl
Amatorskie maszyny CNC

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
OSŁONY HARMONIJKOWE http://akcesoria.cnc.info.pl/przekladnie_planetarne.htm

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: Brak tagów.

FRED - zabawka konstrukcyjna do skręcania
Autor Wiadomość
gier
Sympatyk forum poziom 1 (min. 25)
Opserwator

Wysłany: 2010-10-03, 11:36   

Witam freda i konstruktora

Gratuluję pomysłu nakierowanego na edukację,i szkolenie młodych konstruktorów.
Do kolegi mam dwa pytania:
Jak kolega ocenia program CNConv?
Jakiego programu graficznego kolega używa?

Pozdrowienia gier

zacharius
ELITA FORUM (min. 1000)
Biegnący po grabiach

Wysłany: 2010-10-03, 12:07   

tak na ucho można by jeszcze zwiększyć przyspieszenia silników będą ładniejsze odgłosy :wink:

pitsa
Lider FORUM (min. 2000)
...

Wysłany: 2010-10-03, 15:09   

W planach FRED to praktyczne wykorzystanie Solidworksa, obserwacja rozwiązań komercyjnych, sprawdzanie własnych pomysłów i dyskusje nad nimi w ramach spotkań dla zainteresowanych. Ideałem byłoby mieć sponsora, dla którego można byłoby zaprojektować jakieś urządzenie. Byłoby to jednak trudne ze względu na powolność młodych konstruktorów "pracujących" raz w tygodniu, w stosunku do pracowników pracujących dzień w dzień. :-)
Na razie mam przygotowanych trochę elementów z których da się przerabiać FREDa. Jak czegoś zabraknie to coś się wytnie, coś dokupi. Mam nadzieję, że będą mieli dzięki temu sporo pożytecznej zabawy przydatnej w przyszłości. Też się przy okazji sporo uczę. Brakowało mi tego. Dlatego obowiązkowo w planach są targi Kamień - Stone, 10 - 13 listopada 2010.

CNConv jest w sam raz dla tej wielkości maszynek (program jest zaplanowany na max rozmiar pola roboczego 600x600). Trochę czasu czekałem aż się pojawi. Potrzebowałem czegoś normalnego na USB. Po prostu nie lubię zajmować się starymi komputerami.

CNConv to produkt polski dostosowujący się do potrzeb klientów. Przykładem może być sterowanie dwoma maszynami z jednego komputera. Do tego jest w normalnej cenie. Wygodne ustawienia. Robi to co trzeba.

Początkowo pliki w hpgl próbowałem tworzyć w programie inkscape (darmowy i w miarę wygodny) ale przy zapisie do hpgl, gdy ustawi się zbyt dużą dokładność krzywych, to skrypt pytona wysypuje się.

Przyspieszanie / hamowanie jest ustawione tak aby można było nim się delektować. FRED dopiero raczkuje. ;-)
Ostatnio zmieniony przez pitsa 2012-04-20, 23:00, w całości zmieniany 1 raz  

zacharius
ELITA FORUM (min. 1000)
Biegnący po grabiach

Wysłany: 2010-10-03, 18:56   

pitsa napisał/a:

Przyspieszanie / hamowanie jest ustawione tak aby można było nim się delektować. FRED dopiero raczkuje. ;-)

hehe, tak tylko się zastanawiałem jaką sambę musi odstawiać podczas pracy na 3 osie jednocześnie

gier
Opserwator

Wysłany: 2010-10-03, 20:40   

Witam Mam ogólne pojęcie o programie "cncnov",zapoznałem się z opisem.
Wydaje się być bardzo prosty w obsłudze.Czyta tylko *plt.Nie wiedziałem o braku skalowania.
Ciekawi mnie czy prawidłowo i dokładnie,bez zmian czyta pliki*plt.Corela znam tylko ze słyszenia, próbuję rysować w "qcad" darmowy, ale zapisuje w *dxf . W związku z tym mam
pytanie, czy istnieje jakaś darmowa wersja Corela i czy w tym programie można precyzyjnie
ustawić skalowanie rysunku.

ps
Wyczytałem że w programie cnconv istnieje funkcja: rozpędzania i hamowania.
To niespotykane w tak prostym programie! Funkcja super. Tak myślę.
pozdrowienia gier

pitsa
Lider FORUM (min. 2000)
...

Wysłany: 2010-10-03, 21:25   

Jak chcesz dobrze się bawić w tworzenie grafiki dla CNC to eduCAD jest bardzo dobry i niedrogi.

Jeśli wolisz darmowe rozwiązanie to droga jest dłuższa:

W QCAD masz eksport do SVG. Plik svg otwórz w darmowym programie INKSCAPE, w którym mozesz zapisać twoją grafikę do pliku hpgl. Zmień nazwę pliku hpgl na plt i masz PLT do wczytania w CNConv. :-)

Pewnie po drodze będziesz musiał poeksperymentować i odnaleźć odpowiedni współczynnik skali. Gdyby INKSCAPE wyrzucał błędy to trzeba zwiększyć liczbę dotyczącą przetwarzania krzywych. Domyślnie jest 0. W zależności od grafiki trzeba dobrać większą wartość, np. 0,5 lub więcej 1. Trzeba eksperymentować.
Ostatnio zmieniony przez pitsa 2012-04-20, 23:01, w całości zmieniany 1 raz  

gier
Opserwator

Wysłany: 2010-10-04, 22:20   

Witam
Po eksperymentach z konwertowaniem rysunku w programie INKSCAPE odkryłem że w domu mam książkę Corel Draw X4 a w niej płytę z programem 15 dniowy trial. Eksperymenty z konwertowaniem są pozytywne! :lol: Oglądam też program eduCad.
Co nowego u FREDA? Kiedy otrzyma oś Z?
Pozdrowienia gier

pitsa
Lider FORUM (min. 2000)
...

Wysłany: 2010-10-26, 21:12   

gier napisał/a:
Co nowego u FREDA?

Strasznie wolno ale do przodu. Z jest jeszcze w planach - tu liczę na pełną samodzielność młodzieży, a to niestety wymaga dużo czasu. :)

Fred ma przygotowane nowe śruby TR14x4. Będą wstawione gdy zatrą się śruby M6. Muszę to przyspieszyć usuwając smar grafitowy.

euro.sm
Znawca tematu (min. 60)

Wysłany: 2010-10-26, 21:32   

Czytam o tym wszystkim i wygląda ciekawie, nawet trochę "fiuturystycznie" bym powiedział. Obawy o sztywność są na pewno ale przecież to nie do wytwarzania zębatek zegarków kieszonkowych tylko do nauki i zabawy.

Piszesz że maszyna jest podkładko śrubo żerna. Konstrukcja ma się zmieścić do bagażnika samochodu ale czy uda się ją tam włożyć? Ile to będzie warzyć?

A tak w ogóle to czy zagadnienie korozji elektrolitycznej przy łączeniu alu ze stalą jest brane pod uwagę? W moim szkutniczym fachu bardzo ale my mamy całe oceany wody słonej. W cnc rozumiem że środowisko jest na tyle suche że nie zachodzą takie procesy?

PS. czy może ktoś coś w moim wątku napisać? Byle co. Bo ja tam sobie pisze ale wszystko idzie w jeden post i nie widać na forum uaktualnień.
http://www.cnc.info.pl/to...wna-vt18960.htm

Pozdrawiam
Maciek

Pozdrawiam
Maciek

prokopcio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Elektronik

Wysłany: 2010-10-30, 23:18   

pitsa napisał/a:

Marzy mi się głowica tnąco-bigująca do robienia małych pudełek.
Trzeba autora CNConv'a męczyć o wyjścia Step/Dir dla obrotu noża / bigownicy ;)

pitsa napisał/a:

Najtrudniejsze, co chciałbym z młodzieżą zbudować, to autonomiczna głowica kopiująca. Oj to będzie wielkie wyzwanie - potrzeba będzie dużo kreatywności w celu skonstruowania FREDowi pary oczu.
Lub męczyć autora CNConv,a o skanowanie powierzchni ;)

Odpowiedz do tematu