FRED - zabawka konstrukcyjna do skręcania

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#11

Post napisał: syntetyczny » 01 wrz 2010, 20:21

Do ukazanego konceptu najbliżej chyba temu z galerii triera.



Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#12

Post napisał: smouki » 01 wrz 2010, 21:21

syntetyczny, i tym bym się prędzej pobawił
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#13

Post napisał: syntetyczny » 01 wrz 2010, 21:39

I widać, że maszynki triera to sprawdzone działające konstrukcje, gdyż popełnił ich całkiem sporo. smouki, też bym się nimi pobawił:]
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: pukury » 01 wrz 2010, 21:55

witam .
a inni będą się " bawić fredem " - a fe ! :lol:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#15

Post napisał: pitsa » 01 wrz 2010, 22:08

Nie wiem gdzie wy widzicie to podobieństwo. Ja widzę podobieństwo do zestawu "młody konstruktor":
Obrazek
Fred jest śrubo, nakrętko i podkładko żerny - co najmniej po 8 na jedno łożysko! :-)
Obrazek

[ Dodano: 2010-09-04, 21:04 ]
Pobawiłem się dziś moim fredem. Jest nieco wiotki bo rolę śruby pełni pręt gwintowany M6 i sprzęgła są ze zbrojonego węża. Uchwyty stalowych nakrętek zrobiłem z dwóch blaszek inpost. Taki prymityw, ale poszło już na to wszystko około 2kzł (w tym 10% "inwestycje" w narzędzia).

Oś Y:
Obrazek

Oś X:
Obrazek

Uchwyt nakrętek zrobiony z blaszki inpost i piramidek z podkładek.
Widoczne otwory mają "trójkątny" kształt - tyle warte są amatorskie stojaki do wiertarek. :-)
Obrazek

Zdecydowanie wolę zamówić wycinanie blach laserem niż samemu cokolwiek wiercić nieprofesjonalnym sprzętem. Przy cięciu laserem wiadomo czego można oczekiwać i jakie wystąpią efekty. Tu na narożniku 2mm blach widać sztywność maszyn - nagły zwrot o 90stopni i po milimetrze stabilizuje się powierzchnia cięcia:
Obrazek

FRED ma teraz pole robocze 270x250 i osiąga prędkość ruchu narzędzia 850mm/min, (powyżej 1m/min silniki odmawiają pracy) zatem przy śrubie Tr14x4 będzie to około 3m/min. Ustawiłem prąd silników tak aby były tylko lekko ciepłe. Da się płytko grawerować w drewnie i plastiku, zatem jest już jakaś prymitywna baza do dyskusji nad lepszymi rozwiązaniami w gronie wtajemniczonych.
Te nietypowe uchwyty łożysk sprawdziły się - pasują na różnej wielkości łożyska. Ciekaw jestem jak szybko wytrze się nakrętka.

Patrząc na takiego gołego FREDa dużo łatwiej będzie zająć się projektowaniem. Wszystko ma na wierzchu. W przyszłości będzie musiał mieć jakieś zgrabne ubranko. Może nawet sam je sobie uszyje?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#16

Post napisał: syntetyczny » 10 wrz 2010, 22:09

850mm/min to przy jakich momentach silnikach? 2tyś to z silnikami i sterownikami itp?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#17

Post napisał: pitsa » 10 wrz 2010, 23:14

2kzł za 3 silniki, sterowniki, zasilanie, wałki, łożyska, laser-blachy, podpórki wałków... śruby, nakrętki i podkładki i inne drobiazgi. To co jest wystarczy do prób budowy i mocowania osi Z i różnych narzędzi. Jednak to nie koniec wydatków: w planach śruby trapezowe, nakrętki, sprzęgła i inna rama, ale tym już zajmie się zespół młodych projektantów.

Zastosowałem silniki FL57STH56-3008B dające 1,24Nm przy 2,1A i szeregowym połączeniu cewek.

Tak to w tej chwili wygląda:

Bez osi Z ale już się da grawerować w drewnie i plastiku. Do prób zamocowałem na sztywno miniwiertarkę tooltec 130W kupioną kiedyś w sklepie netto.

Widać niedoskonałości, uginanie się. O to na tym etapie mi chodziło. Taki niedoskonały Fred będzie dobrym materiałem do testów, burzy mózgów, poszukiwania lepszych rozwiązań i zaprojektowania bardziej rozwiniętego Freda. :-)

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#18

Post napisał: syntetyczny » 11 wrz 2010, 12:37

te 1.45Nm to chyba nie przy pełnej prędkości.

Gratuluję projektu. Taka edukacja więcej wniesie niż to z czym mamy do czynienia w dzisiejszych czasach.

Jeżeli na Fredzie da się już wycinać to młodzi projektanci może stworzą sprzęgiełka?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 28
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#19

Post napisał: pitsa » 11 wrz 2010, 20:16

Nie mam jeszcze pomysłu na testy mocy. Fred przy maksymalnej prędkości przytrzymywany za wózek przesuwa się po stole (pomimo, że jest na podkładkach z neoprenu). :-)

850mm/min jest dobre tam gdzie są tylko odcinki proste. Praktycznie dla krzywych maksymalna prędkość to około 500mm/min.

Stosuję dwa testy: spirale i gwiazdy. Za ich pomocą można dokładnie zbadać granice możliwości.

Gwiazda to łamana z odcinkami ustawionymi pod kątami ostrymi. Dzięki odpowiednio ustawionej rampie wykonanie gwiazdy jest łatwiejsze niż spirali. Na każdym odcinku jest hamowanie i przyspieszanie.

Spirala to łamana zawierająca odcinki ustawione pod kątami rozwartymi. Zaczynając od większej średnicy pogarsza się płynność pracy silników. Wraz ze zmniejszaniem się kąta pojawiają się coraz większe skok prędkości na osiach i w pewnym momencie jazda "urywa się".

Fred z prędkością 850mm/min nie ma problemów przy gwiazdach. Natomiast po spirali jazda z prędkością 850mm/min "urywa się" na średnicy około 80-90mm (jazda od zewnątrz do środka).



Parametry XY w CNConv:

Prędkość bezpieczna: 200mm/min (152)
Rozpędzanie/hamowanie: 10
Prędkość maksymalna: 850mm/min (200)

Te skoki prędkości jazdy po krzywej są uwzględnione w CNConv poprzez wbudowany kąt poniżej którego po krzywej trzeba jechać z prędkością bezpieczną.

[ Dodano: 2010-09-13, 07:42 ]
Zrobiłem próbę podnoszenia przy pomocy dużej butelki z wodą. Fed ugiął się parę milimetrów ale podniósł 5kg z tą dużą szybkością. Nie sądziłem, że taki z niego Mięśniak. :-)
Załączniki
speedtesty.zip
Pliki plt do testów maksymalnej prędkości.
(13.75 KiB) Pobrany 522 razy

Awatar użytkownika

gier
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:50
Lokalizacja: Poznań

#20

Post napisał: gier » 03 paź 2010, 11:36

Witam freda i konstruktora

Gratuluję pomysłu nakierowanego na edukację,i szkolenie młodych konstruktorów.
Do kolegi mam dwa pytania:
Jak kolega ocenia program CNConv?
Jakiego programu graficznego kolega używa?

Pozdrowienia gier

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”