diylilcnc - czyli gotowa konstrukcja cnc

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
malyboa
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:07
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

diylilcnc - czyli gotowa konstrukcja cnc

#1

Post napisał: malyboa » 16 lut 2012, 22:10

witam ,
jestem nowy na forum , jednakze od dluzszego czasu je przegladam , chcialbym sie dowiedzeic czy ktos z panstwa budowal te konstrukcje : http://diylilcnc.org
ja z racji tego ze jestem spolarzem zaczynam od konstrukcji ktora tutaj wykonana jest z mdf o grubosci 1/4 cala. chcialbym panstwa zapytac czy ktos z was wie gdzie mozna taki material dostac? ( mam duzo sklejki 9mm, ale to nie jest 1/4 cala) zamowione mam juz wyfrezowanie wszystkich elementow. ( musze posiasc jednakze wczesniej material , nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz , mianowicie nie zam sie komletnie na elektronice , czy jestem w stanie w polsce dostac wszystkie elementy by ofa frezarke wykonac od a do z czy jednak nie? co myslicie panstwo o konstrukcji
pozdrawiam

malyboa

[ Dodano: 2012-02-16, 22:17 ]
ah , czy ktos sie orientuje czy nie moge jednak uzyc mojej sklejki 9 mmdo tego projektu?



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: diylilcnc - czyli gotowa konstrukcja cnc

#2

Post napisał: pitsa » 16 lut 2012, 23:01

Z elektroniką nie ma problemu, jednak w tej konstrukcji jest sporo zabawy w ustawianie elementów jezdnych.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#3

Post napisał: ursus_arctos » 16 lut 2012, 23:17

Strasznie skomplikowana ta maszyna. Wyfrezowanie elementów projektowanych pod cięcie laserem może wymagać pewnych modyfikacji. Ponadto, ta konstrukcja zawiera elementy mocowane na wpusty, więc trzeba sie dostosować do metrycznych materiałów. Warto zaznaczyć, że "sklejka 9mm" to nie koniecznie ma 9mm. Ja w castoramie kupowałem sklejkę "18mm" i się okazało, że ma 17.4 czy jakoś tak - różnica w każdym razie zasadnicza.
Żeby było bliżej do 1/4 cala - to bardziej sklejka 7mm będzie (6.35 pownno być idealnie).
Ogólnie, nie podoba mi się ta konstruckja; mając do dyspozycji kogoś, kto może mi wyfrezować elementy, nie bujałbym się z tym, tylko machnął porządną konstrukcję z grubej sklejki, zamiast robić jakieś pudełeczka.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#4

Post napisał: Zbych07 » 16 lut 2012, 23:33

Konstrukcja skomplikowana a efekt końcowy nie wiadomy. Jeśli ją zrealizujesz będziemy bogatsi o Twoje doświadczenie,
bo na tym forum relacji z budowy tego modelu raczej nikt jeszcze nie prezentował.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 17 lut 2012, 00:56

Daruj sobie ten projekt. Popatrz na plazmo-frezarkę kamara, kup na posuwy bramy wałki podparte z łożyskami liniowymi, konstrukcję sobie sam zaprojektuj z litego drewna, albo grubej sklejki - im grubsza, tym lepiej. Posuw poziomy w bramie daj na trzech wałkach niepodpartych fi 30 jak kamar, będziesz zadowolony.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#6

Post napisał: dudis69 » 17 lut 2012, 01:31

malyboa, popraw się kolego..., tak szybko na mapę zerknąłem, toż Ty spolarzem z Polska jesteś. Wkleiłem za pamięci do słownika :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
malyboa pisze:czy ktos sie orientuje czy nie moge jednak uzyc mojej sklejki 9 mmdo tego projektu?
A w czym Ci to przeszkadza, że masz sklejkę tylko 9mm.... Pewnie że możesz jej użyć do budowy takiej obrabiarki i to z powodzeniem, będzie bardziej sztywna od pierwowzoru (6,35mm) :wink:
Przeskaluj sobie tylko odpowiednio wszystkie formatki na grubość 9mm: płaszczyzny łączenia, wcięcia, wypusty i takie tam...
I dawaj do obróbki.
W czym masz problem?..., bo ja żadnego nie widzę.
Zbych07 pisze:Konstrukcja skomplikowana
Tia..., bo cienizna. i drugie tyle trzeba było deseczek wyciąć i spasować żeby to jakoś usztywnić... To jeszcze pikuś.
Ostatnio oglądałem niezłego cudaka wykonanego z tafli szklanych. :wink:
malyboa, tak że wal śmiało z pytaniami na forum jak by co, tylko błagam, pisz
w ojczystym języku, bo po pierwszym twoim poście zacząłem się troszkę jąkać, troszkę jak by bardziej...
Zbych07, masz rację, może być nawet ciekawie...
Pozdrawiam Sławek


Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 17 lut 2012, 02:49

A jaki jest sens frezowania tych wszystkich skomplikowanych kształtów, i pracowitego składania tego potem do kupy? Sztywny blat, na tym dwie prowadnice, solidna brama, z litego materiału - może być sklejka sklejana warstwami, może być drewno klejone - dla stolarza to żaden problem. Nic się nie będzie chwiało, nic nie wpadnie w wibracje. A koszt wyjdzie mniejszy, bo tego frezowania nikt za darmo przecie nie zrobi.


robson24-78
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 07 lis 2007, 12:02
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: robson24-78 » 17 lut 2012, 09:31

Na pierwszy rzut oka ta konstrukcja wydaje się pomyłką...
Tak jak napisali przedmówcy: solidna podstawa + podparte wałki = prosty montaż i łatwo osiągalna wymagana dokładność. Po co komplikować sobie życie?

Pozdrawiam!


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#9

Post napisał: Zbych07 » 17 lut 2012, 10:33

Jak widać ocena pomysłu przez forumowiczów dość jednomyślna.
Co zadecydowało o wyborze właśnie tego projektu ?
Jaki cel przewidujesz dla swojej maszynki - edukacyjny ?
Jakie pole pracy jest Ci potrzebne ?

Napisz coś więcej, wtedy będzie można coś Ci doradzić.

Niektóre drewniane maszynki są całkiem fajne : Drewniane bywa czasem piękne

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#10

Post napisał: ursus_arctos » 17 lut 2012, 12:35

Jakbym miał możliwości obróbcze do wyprodukowania takiego pudła, to bym zrobił.... szalunek do ramy betonowej :D
A propos - w ramach podstawy można użyć jakiegoś szerszego parapetu - całkiem serio mówię.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”