Cos jakby frezarka na szybko ale dziala ladnie .

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
remzibi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2004, 01:22
Lokalizacja: Rumia-Gdynia

Cos jakby frezarka na szybko ale dziala ladnie .

#1

Post napisał: remzibi » 30 lip 2007, 03:02

Ludzie tu rozne cuda swoje pokazuja to ja tez sie osmielilem i opowiem o swoich wypocinach zrobionych w 7 popoludni jakis czas temu . 3 popoludnia - mechanika , 4 popoludnia elektronika (plus pare popoludni przygotowania teoretycznego - glownie poczytania datasheetow sterownikow , obsluga programow , ustawienia itp.)
Taka edukacyjna , zrobiona z resztek blatu i kawalkow mebli , na prowadnicach z szuflad . Pole robocze 240x290x120 .
Projekt rodzil sie w glowie na bierzaco w czasie budowania . Os x i y podparte nietypowo na 3 punktach (3 prowadnice na os) podparcia zeby maksymalnie wykasowac luzy .
Sroby pociagowe z castoramy 8mm , lozyska do nich dal kumpel z warsztatu samochodowego , wyszukane na szybko z kartona . Luzy skasowalem dos chytrze bo ustawilem aby sruby pociagowe byly minimalnie ugiete i tym sposobem zero luzow .
Sterowniki z jakichs urzadzen typu drukarki , ksera (pozyskane ze zlomu) dwa na sla7024 , moduly wyciete wyzynarka z wiekszej plytki i jako ze jeden mi sie sfajczyl (za duzy prad , jeszcze nie dalem peerka na Vref) - na os Z dalem jakis inny (stk costam) ale tez sterowany 4 przewodami . Wszystkie sterowane 1-2-1-2-1-2 .
W celu uproszczenia polacznia z PC , wziolem scalaka ze starej funki procek atmel 90s8515 i napisalem prosty programik do sterowania trzech osi ze step/dir na 4 druty (active low a+,a-,b+,b-) do sterownikow silnikow . Chodzi toto bardzo dobrze chociaz "moduly" placzone na pajaka . Krokow nie gubi i jest zasadniczo dosc zwawa .
Bardzo wazna byla wymiana stalych rezystorow na peerki na wejsciach Vref sterownikow , coby regulowac jak trzeba prady wyjsciowe roznych silnkow (prad wyregulowany na okolo 0,8A tak zeby nie parzyly silniki ani sterowniki - teraz sa tylko cieple) . Silniki unipolarne na X-Y wieksze na Z mniejszy z przekladnia (z jakiegos ksero) . Zasilacz komputerowy AT - ale daje rade , cialem aluminium i drewno . Jakis dremel z castoramy za niecale 100 zeta ale tez daje rade . W czasie budowy w garazu poszla krata Tyskich wiec nie wiem czy fotki pokazywac bo maszynka nie jest zbyt twarzowa . Ale dziala dobrze , popedzana na machu3 na starym niekompletnym laptopie IBM PII300 .
Rysuje i frezuje bardzo ladnie , projekt jakis zrobie czasem w autocadzie ale generalnie jak cos musze zrobic to wszystko robie w mactercamX-ie , potem plik .nc na pendriva i do machiny w garazu .
Jak sie uda zrobic to dam filmik na youtubie .
Ostatnio zmieniony 07 lut 2008, 00:52 przez remzibi, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 30 lip 2007, 07:04

remzibi pisze:nie wiem czy fotki pokazywac bo maszynka nie jest zbyt twarzowa
no ja jestem za ;)
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#3

Post napisał: easy2002 » 30 lip 2007, 10:09

Witaj
I ja bardzo chętnie zobaczę :mrgreen:
Może ktoś z forum też chciałby zrobić coś podobnego, więc kolegi fotki mogą się przydać,
przecież nie wszyscy muszą robić maszyny przemysłowe
:wink:
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#4

Post napisał: ARGUS » 30 lip 2007, 15:24

>>remzibi<<
no nie wstydź się :smile:
wstaw fotki bo nas ciekawośc zeżre :grin:


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: micro » 30 lip 2007, 23:54

wstaw fotki bo nas ciekawośc zeżre
No właśnie :) , może do tego jeszcze jakieś dane techniczne.

Awatar użytkownika

Autor tematu
remzibi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2004, 01:22
Lokalizacja: Rumia-Gdynia

#6

Post napisał: remzibi » 03 sie 2007, 02:20

Dodalem fotki do galeri , co sie mameczylem zeby je pozmniejszac :) .
Jak widac dalem jakies radiatory na kosci ze starych zasilaczy od PCtow tak na wszelki wypadek jak by mialy sie grzac - ale jak narazie sa normalnie ledwo cieple .
jak sie uda z tym fimikiem to podam linka - na filmie bedzie widac jak dziala .
Poniewaz jak zaczynalem , nie wiedzialem kompletnie co z tego wyjdzie - wiec staralem sie maksymalnie ograniczac koszta - calkowity koszt bez laptopa i "dremela" to chyba ze 70 zeta . Z laptopem i dremlem ze 300 zeta .
Stoi to cale ustrojstwo w kaciku w garazu na resztach budowlanych materialow i jest odpalane jak zajdzie potrzeba .

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#7

Post napisał: easy2002 » 03 sie 2007, 06:12

No i pięknie
:wink:
remzibi pisze:nie wiedzialem kompletnie co z tego wyjdzie
A czasmi nawet jak ma się nalepsze plany to do końca nie wie się co z tego wyjdzie :mrgreen:
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

Awatar użytkownika

Autor tematu
remzibi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2004, 01:22
Lokalizacja: Rumia-Gdynia

#8

Post napisał: remzibi » 03 sie 2007, 22:15

Teraz widze , ze nie taki diabel straszny , moze teraz jakas na stelazu aluminiwym albo stalowym zrobic . Musze tym razem zrobic ladna plytke od a do z pod elektronike - jakas uniwersalna z krancowkami i ze dwoma przekaznikami sterujacymi .
Ale jak juz , to bedzie pod jakies zamowienie , bo te maszynke dla siebie juz mam zrobiona :) .

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#9

Post napisał: bartuss1 » 04 sie 2007, 10:01

kolejny producent :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
remzibi
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 14 paź 2004, 01:22
Lokalizacja: Rumia-Gdynia

#10

Post napisał: remzibi » 04 sie 2007, 13:47

:)

[ Dodano: 2007-09-25, 23:45 ]
Obiecalem jakis filmik - wiec tutaj wycinam elementy do naprawy heli RC z laminatu .


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”