Rozszeżalność stali podczas cięcia,

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
kwas6110
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 paź 2008, 14:01
Lokalizacja: radom

Rozszeżalność stali podczas cięcia,

#1

Post napisał: kwas6110 » 18 mar 2009, 15:53

Witam! Chciał bym dowiedzieć się jaki jest stosunek rozszerzalności się stali do wzrostu temperatury np jakiegoś klocka sześciennego o wymiarach np o dł. boku 200 mm podgrzanego np do 300 stopni Celsjusza, to długości jego boków zwęszą się o jakąś wartość i czy jeśli go podgrzeje potem do wyższej temp. np 400 stopni Celsjusza potem np 600 stopni Celsjusza to wzrost dł. boku gdyby zrobić wykres "przyrost dł" do "przyrostu temp" będzie proporcjonalna do temp.
Chciałbym jeszcze się dowiedzieć czy jest możliwość określenia temp do jakiej wzrośnie detal podczas cięcia mając dane ciśnienia gazów tlenu i propanu podgrzewającego ciśnienia tlenu tnącego grubości ciętej blachy i szybkości posuwu podczas cięcia tlen-propan.



Tagi:


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#2

Post napisał: bob35 » 18 mar 2009, 17:52

popatrz w tablicacz np stal 1stopeń celciusza ma 1m to około0.01 -0.012coś koło tegoczyli (300-20)x0.011 tyle masz na metrze jeżeli wzrośnie o sto stopni to100x0.011 to tak w przybliżeniu ważne o ile ci wzrośnie temperatura
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


b_j
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 301
Rejestracja: 04 mar 2006, 22:36
Lokalizacja: poznan

#3

Post napisał: b_j » 18 mar 2009, 23:11

z cieciem nie mam nic wspólnego ale zastanawiają mnie 2 fakty. Przeciez inne jest nagrzanie sie przy krawedzi , inne 15 cm od krawedzi ciętej. A pozatym nie tnie sie chyba z dokładnoscia 0,01 :D Na krawedzi cietej chropowatosc choćby wyklucza tak dokładny pomiar .to tak na rozsadek , chyba nikt tego nie bierze pod uwage.
Nawet tnąc arkusz 2x3 m , jesli rozsszeżalnosc jest juz wieksza, to by musiał sie cały arkusz ogrzac , a w rzeczywistosci grzeja sie tylko krawedzie - co nie powoduje rozszerzania sie całosci. Moze sie myle to prosze mnie poprawic.


Autor tematu
kwas6110
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 paź 2008, 14:01
Lokalizacja: radom

#4

Post napisał: kwas6110 » 20 mar 2009, 21:49

zgadzam się z tobą kolego że temperatura jest inna na krawędzi inna dalej od krawędzi co komplikuje trochę sprawę ale jednak sztuki rozszerzają się co prawda nie tak jak by były rozgrzane w całości ale np listwa o długości 1500x100x40 po wypaleniu może mieć ze 3 lub 4 mm więcej (może nie pierwsza palona ale kolejne gdy blacha jest już nagrzana) a po ostudzeniu może mieć -2 lub -3mm. Tu sprawa jest prosta zrobić program o te 2 lub 3 mm dłuższe i będzie ok. ale pytam o te rozszerzalności bo chodzi mi o bardziej skomplikowane kształty więc myślę że może da się to jakoś wyliczyć. A co do gładkości powierzchni to można uzyskiwać dosyć gładkie powierzchnie a i ścianki są prostopadłe do powierzchni blachy np na blasze 80 mm gdy wypale otwór w niej to różnica między wymiarem górnym otworu a dolnym może wynosić ± 0.1 mm oczywiście gdy stosuje obrotowy palnik z regulowanym kątem więc jak by się udało znaleźć jakieś sposób na obliczenie tej rozszerzalności to mogło by być całkiem dobrze.

Awatar użytkownika

lotnick
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 08 lut 2008, 14:17
Lokalizacja: Będzin

#5

Post napisał: lotnick » 02 kwie 2009, 12:57

Popraw temat.


RoboVan
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 07 lut 2008, 20:43
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: RoboVan » 08 kwie 2009, 19:29

Witam,
Ściągnij sobie program wrykrys ze strony www.wrykrys.cz jest po Polsku. Tam jest prosty symulator nagrzewania blachy, jednak zbliżenie do wartości realnych zależy od dokładności danych wejściowych, które musisz wprowadzić...
Sprawa druga czyli pierwsza... niestety w przypadku cięcia odkształcenia termiczne blach są lokalne i z tego powodu są same problemy... bo blacha wykrzywia się niemiłosiernie i to rzadko w tę stronę co potrzebujesz. kiedyś zalecali podgrzewanie wstępne, dzisiaj cięcie plazmą do minimum ogranicza wprowadzenie dużych ilości energii cieplnej do blachy.
Pozdrawiam


Autor tematu
kwas6110
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 25 paź 2008, 14:01
Lokalizacja: radom

#7

Post napisał: kwas6110 » 17 kwie 2009, 21:18

Witam! Ja generalnie korzystam z programu wyrkrys ale głownie do generowania kodu NC. Właśnie go przeglądałem i nie mogę znaleźć w wyrkrysie ale nie wiem gdzie znajduje się ten symulator nagrzewania blach.
Pozdrawiam dzięki

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 01 maja 2009, 19:58

C:\WRYKRYS .... odszukaj plik exe. o nazwie "ThermoSim"

jest tu symulator , ale według mnie beznadziejny. On tylko zabarwia linie niby symulując wpływ ciepła co ani w teorii , ani w praktyce nie pasuje do niczego. Taki po prostu gadżet ale jest jak co.
Program sam w sobie nie jest zły tym bardziej że producentka tego programu ( nawiasem mówiąc ładna Czeszka ) starała się go zrobić by ułatwiał max. pracę a w sumie tego nie robi tak do końca. Ja planuję wprowadzić oprogramowanie Polskie do prostszych maszyn CNC a do bardziej zaawansowanych WRYKRYS a do mocno zaawansowanych maszyn to co mam obecnie , czyli Magic Nest.

Gdyby wprowadzono do programu WRYKRYS odpowiednie wzory i miały się one następująco :
1. Wydłużenie jednego metra substancji przy wzroście temperatury o 100C
a. Aluminium 1,65
b. Żelazo 1,15
c. Miedź 1,65
2. Materiały inne
a. Szkło 0,8
b. Porcelana 0,5
Bo …
Rozszerzalność temperaturowa ciał stałych jest „zjawiskiem” polegającym na wzroście objętości ciał wraz ze wzrostem temperatury.
Do tego odpowiednia grafika do wizualizacji i „gitara”. Program był by naprawdę ok.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”