problem przy cięciu blachy 75 mm

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
kikoreczek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 05 sty 2012, 17:46
Lokalizacja: Leszno

problem przy cięciu blachy 75 mm

#1

Post napisał: kikoreczek » 30 mar 2015, 23:45

Witam. Mam problem przy cięciu blachy 75 mm. Wycinam dosc duze detale i w polowie krawędzi ciecia blachy robia sie nierowne wzery. Nie wystepuje to wszedzie tylko w niektorych miejscach. lPalnik maszynowy Perun 118p parametry wg producenta, nigdy nie było tego problemu, czego to może być przyczyną? Posuw ok 90mm min. Proszę o pomocObrazekObrazekObrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 31 mar 2015, 06:56

przyczyn może być kilka:
1. Dysza
2. Kiepskiej jakości tlen ( zanieczyszczenia )
3. Kiepskiej jakości gaz palny ( jakim tniesz :?: )
4. Szarpnięcia maszyny ( małe , ledwo odczuwalne ale jednak są )
5. Nie jednolita stal
6. Nieregularny przepływ tlenu ( ciśnienie ciśnieniem , ale nie wiesz co się dzieje na na wylocie dyszy )
7. Powierzchnia blachy zanieczyszczona
8. Wycinasz duże elementy i blacha szybciej odprowadza ciepło ( niedogrzanie miejsce cięcia )
9. Niski posuw ( przedmuch wyprzedza prędkość maszyny )

to takie podstawowe przyczyny które Ci wymieniłem. Palniki te a właściwie ich dysze , maja mała wadę.
Dają mniejszą temperaturę obwodową na wylocie z dyszy. Jednak paląc tak cienką blachę , powinny dać radę dysze dobrze nagrzać powierzchnie.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
kikoreczek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 42
Rejestracja: 05 sty 2012, 17:46
Lokalizacja: Leszno

#3

Post napisał: kikoreczek » 31 mar 2015, 08:17

Stawiam na dysze jutro będę miał i problem powinien się rozwiązać, Propan kupiłem na cpn. ... tylko dlaczego te nierówności wychodzą tylko na jednej stronie.. okrece palnik o 180 i zobaczę czy w tym samym miejscu powstaną wzery. Dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 31 mar 2015, 08:19

jak tniesz propanem , to może wydzielać wodę.
to słychać podczas palenia. Jednak trzeba zacząć od podstawy , czyli dyszy.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


dawid877
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2015, 15:44
Lokalizacja: Świętochłowice

#5

Post napisał: dawid877 » 22 maja 2015, 22:38

Witam ja mam czeską maszyne Omnicut i palniki Messera. Wg mnie prędkość 90mm/min to stanowczo za mało dlatego robi Ci takie zęby. Ja tne blachy grubości #90 z prędkością około 300mm/m. Sprawdz u siebie i szlaka ma wyprzedzać palnik Obrazek
Kierunek cięcia na zdjęciu z prawej do lewej.

[ Dodano: 2015-05-22, 22:41 ]
Na zdjęciu oczywiście troche cińsza balacha. Żeby przedstawić wizualnie o co chodzi mi o wyprzedzanie palnika przez szlake. Dzisiaj paliłem akurat #90 i pamietam predkosc


Matthew2087
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2014, 17:50
Lokalizacja: Pomorskie

#6

Post napisał: Matthew2087 » 24 maja 2015, 21:17

Rzadko palę palnikiem gazowym (palnik Messer na maszynie Ajan) ale zobaczyłem, że dopóki blacha nie dostanie temperatury to właśnie pali podobnie jak na pierwszym zdjęciu lub nie przepala nawet na 50% zadanej prędkości.
Przed paleniem zacząłem podgrzewać blachy w miejscu wpalania i krawędź wychodzi równo, bez względu na prędkość palenia.


szczepan001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 10 cze 2015, 13:12
Lokalizacja: gdynia

75

#7

Post napisał: szczepan001 » 10 cze 2015, 13:32

Predkosc ciecia powinna byc 280-320mm. Nie patrz na parametry producenta bo oni urzywaja gazow testowych czyli bardzo czystych. Dla tego cisnienia i predkosci sie roznia. A dochodzi jeszcze do tego rdza na niemalowanej blasze lub grubosc farby na malowanej. Ustaw wieksze grzanie i zmniejsz cisnienie ciecia reguluj przy paleniu miedzy 5 a 6 barow. Bedzie dobrze a iskry musza sypac prostopadle do blachy. Najlepiej jak podczas ciecia palnik gra nie szumi. Poza tym dysza dyszy nie rowna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”