pomoc w budowie wypalarki plazmowej

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#271

Post napisał: jo » 20 kwie 2013, 21:27

kłopot mam mały , wrzucając gcode do macha , generuje mi jakieś wielkie okręgi najczęściej przy wpaleniach po okręgu ,
wrzucając ten sam G code do macha na innym kompie symulacja idzie bez tych okręgów,
czy to jakiś problem w ustawieniach IJ, czy raczej jakaś kompensacja narzędzia , na szkoleniu z wrykrysa mówili też że maszyny mają problem z cięciem po elipsie i okręgu, dodam że przy próbie wypalenia okręgu techniką środka i promienia , mach pokazuje mi błąd że w różnych częściach okręgu jest różny promień,

przy imporcie z corella okręgu w Slasie (Slice) czyli okrąg podzielony na setki małych prostych , problemu nie ma

można to jakoś w ustawieniach Macha poprawić ?

ps te wielkie koła w Machu są na biało i pali je w pierwszej kolejności przed detalem



Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 28
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#272

Post napisał: Alvar4 » 21 kwie 2013, 00:34

Spróbuj zmienić zaznaczenie pola w IJ mode i zobacz co się dzieje wtedy z wczytywanym plikiem. Mnie to kiedyś uratowało.
Obrazek


Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#273

Post napisał: jo » 21 kwie 2013, 20:52

przeinstalowałem macha , ale nie wiem czy usunąłem wszystko, dalej jest to samo , myślę teraz o podmianie mózgu z tego drugiego macha

jest jeszcze taki przycisk , sytuacja a/normalna , nie wiem czy tam coś nie kliknołem kiedyś że się tak porąbało,
da się gdzieś te sytuacje zresetować do ustawień fabrycznych, ?


Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#274

Post napisał: jo » 25 maja 2013, 21:24

zaniedbałem trochę forum , bo pracy mnóstwo,

wiele sie pozmieniało ,

kompresor wyrzygał flaki ,pojawiły sie przebicia prądu roboczego do przewodów sterowniczych i masy , więc przewód plazmowy musiał wylądować z dala od reszty przewodów ,
padł mi jeden sterownik, ale tu podziękowania dla Marka szybka interwencja serwis , wysyłka ,
i nawet nie odczułem tej awarii , ale dla spokojnego snu dokupiłem jeszcze jeden na zapas

moja plazma 3w1 padła a dokładnie poleciał jakiś przekaźnik od HF , co zmusiło mnie do wymiany źródła na 100A HF chinola z podróbką ręcznego A-141 ,

oczywiście pojawiły się kłopoty z palnikiem, zaczął się grzać i wypalać , pękały porcelanki i takie tam ,

dziś wziąłem się za palnik , wyprostowałem rurkę, oblałem żywicą , przetoczyłem korpus,
przetoczyłem też izolator wewnętrzny, żeby był swobodniejszy przepływ powietrza ,
przewierciłem otwory w zawirowniku na 1mm, i zalutowałem otwory do chłodzenia dyszy,
( i tak nie palę na więcej niż na 50A)

wyszło tak
testy wkrótce

ps nie rozwiązałem jeszcze problemów z tymi kręgami ;( na razie rysuje w corelu koła i eksportuje jako krzywe
do dxf 2007 , idzie bezbłędnie

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 28
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#275

Post napisał: Alvar4 » 26 maja 2013, 01:07

Całkiem fajnie ten palnik wygląda. Czyli co? Z palnika ręcznego zrobiłeś palnik maszynowy, tak?

Właśnie byłem ostatnio ciekaw jak tam się maszyna sprawuje i chyba Cię ściągnąłem myślami. Ja z moim urządzeniem jeszcze w ciemnej dziurze jestem. Stół stoi, osie działają. Na razie mam zamontowana kredę zamiast palnika i coś tam sobie rysuje w wolnych chwilach których to praktycznie nie mam. Już mnie nachodziły myśli żeby trochę poruszyć ten nasz dział plazm bo ostatnio wieje tu nudą i nic się nie dzieje ciekawego. Nosze się z zamiarem opublikowania moich zmagań ale chciałem wszystko poskładać i zacząć wypalać i dopiero wtedy pokazać że jest i że działa. Na razie męczę się z obudową do komputera i sterowania. Wszystko będzie zamknięte w jednej skrzynce wraz z monitorem i zamontowane na pałąku na rogu stołu na wysokości oczu operatora. Robię to w wolnych chwilach i dla tego tak ślamazarnie prace idą.... :cool:
Obrazek


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 16211
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#276

Post napisał: kamar » 26 maja 2013, 06:18

Alvar4 pisze:ale chciałem wszystko poskładać i zacząć wypalać i dopiero wtedy pokazać że jest i że działa. :
Jak relacje ruskich z podboju kosmosu - zawsze po fakcie, nigdy przed. I dlatego nic nie wybucha przy starcie. :)


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 28
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#277

Post napisał: chlop83 » 26 maja 2013, 08:05

jo pisze:
padł mi jeden sterownik, ale tu podziękowania dla Marka szybka interwencja serwis , wysyłka ,i nawet nie odczułem tej awarii , ale dla spokojnego snu dokupiłem jeszcze jeden na zapas
u mnie też było podobnie, trudno powiedzieć co mogło się stać, wydaje mi się że mogło to być spowodowane zbyt wysokim napięciem zasilania... które jeszcze rośnie podczas wytracania prędkości... do tego mam bardzo zaśmieconą sieć zasilającą, myślę że zbiegło się to wszystko w czasie, skok napięcia, hamowanie, i załączenie agregatu PM1650 na 100A (zazwyczaj tnę na ustawionym automatycznym załączeniu HF-u w razie zgaśnięcia łuku)
obniżyłem napięcie z 70V do 50V, nie odczuwam żeby miało to jakikolwiek wpłym na osiągi.
potwierdzam też serwis Marka jest bardzo szybki, wysyłka na drugie dzień po otrzymaniu.


Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#278

Post napisał: jo » 26 maja 2013, 08:51

tak Alvar , palnik ręczny przeróbka na maszynowy pływający

Ja mam napięcie zasilania 60V sterowniki do 80V , do tego bardzo precyzyjny zasilacz ,
więc to chyba nie to , silniki letnie nawet po całym dniu pracy ,

doradzam wszystkim zakup 3 takich samych sterów + jeden na zapas
, diagnostyka awarii trwała 5 min
polecam też zakup dodatkowej płyty na zapas , koszt żaden a maszyna nie stanie

cieszę się też że nie kupiłem płyty 3w1 , choć zakup dwóch płyt byłby jakimś wyjściem :roll:

super sprawuje się zestaw Corel + Wrykrys , polecam wszystkim , łatwość i szybkość ,
do tego mnóstwo obsługiwanych formatów obrazkowych, nie żałuję a ni jednej wydanej złotówki

maszyna tnie , ruszt wytrzymuje, spełnia rolę przeciw rozbryzgową ,
woda brudna ale to nic ,
dolałem trochę emulsji maszynowej, poziom wody w maszynie 7-8 cm też jest ok ,
woda się nie przegrzewa (240L max 40stC)
zawory do napełniania stołu jednak będą mechaniczne , tak łatwiej

max szybkość cięcia cienkich blach to 4000mm/min, przy prostych detalach i 1000- 2000 przy ostrych nawrotach

do małych detali wykonałem bębniarkę, która pomaga w oczyszczaniu z szlaki ,


Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek


grzes_rupinski1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 9
Posty: 566
Rejestracja: 23 gru 2009, 17:11
Lokalizacja: Ostrołęka

#279

Post napisał: grzes_rupinski1 » 26 maja 2013, 09:27

jo pisze:

przewierciłem otwory w zawirowniku na 1mm
Też kiedyś rozwierciłem i sądzę ze było gorzej
„Denerwować się to mścić się na własnym zdrowiu za głupotę innych.”
- Ernest Hemingway


Autor tematu
jo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 115
Posty: 170
Rejestracja: 25 gru 2012, 22:48
Lokalizacja: olkusz
Kontakt:

#280

Post napisał: jo » 26 maja 2013, 10:18

gorzej ,lepiej ?,trudno powiedzieć :roll:
myślę że będzie można lepiej wpływać ciśnieniem gazu na
jakość cięcia,

na PT31 ,jak były otworki małe lub jednego nie było wcale
jakość pracy gwałtownie spadała

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”