Plazma - stół wodny

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
centro
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 154
Rejestracja: 26 sty 2010, 21:15
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Plazma - stół wodny

#1

Post napisał: centro » 12 wrz 2011, 18:17

Witam

Mam pytanie. Chcę zbudować stół wodny do plazmy i zastanawia mnie czy ktoś z Was wie czy są jakieś przepisy dotyczące utylizacji wody po cięciu?



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 13 wrz 2011, 07:54

interesujące pytanie.
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem czy w ogóle takowe istnieją. Ale myślę że chyba można skorzystać z przepisów ogólnych dotyczących ścieków :?:

ale podpytam w firmach gdzie takowe maszyny pracują.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#3

Post napisał: prokopcio » 13 wrz 2011, 08:27

hmmm... ciekawe jak się ma do pytania woda z filtru wodnego z odkurzaczy, przecież odkurzaczem z filtrem wodnym chyba mogę odurzyć warsztat po cięciu plazmą :) a może i jeszcze bardziej szkodliwe zanieczyszczenia.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 13 wrz 2011, 08:53

ale gotowy produkt , urządzenie ma to już określone w swojej dokumentacji.
A tu powstaje dopiero urządzenie i dlatego trzeba określić jak się to ma ... bo zieloni nie śpią :wink:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
centro
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 154
Rejestracja: 26 sty 2010, 21:15
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#5

Post napisał: centro » 13 wrz 2011, 10:13

Tak czy owak wystąpie do odpowiedniego urzędu o wykładnie, ale jeśli ktoś z Was ma możliwość sprawdzenia to proszę. Głupio by było zrobić maszynę a później mieć dodatkowe problemy.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#6

Post napisał: jacek-1210 » 19 wrz 2011, 10:32

A jak wyglądają kontakty z zielonymi w przypadku cięcia w powietrzu ? Czy ktoś mógłby trochę przybliżyć ? Czy są jakieś ustalone stawki czy też robią jakieś pomiary zanieczyszczeń ? Rozumiem że jeśli tnę sobie plazmą amatorsko, to mogą mnie cmoknąć, ale jak to wygląda w przypadku zawodostwa ? Jestem ciekawy bo znam mały zakład produkcyjny, właściwie czysto tokarsko-ślusarski (jedyne co mają to odpad stalowy i płyn chłodzący) który płaci i składa raporty środowiskowe, a inni mali "zagazowywacze" ślusarsko-spawacze robią duże oczy kiedy ich o to zapytać :smile: . Jak to wygląda "w kraju" ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
centro
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 29
Posty: 154
Rejestracja: 26 sty 2010, 21:15
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#7

Post napisał: centro » 06 gru 2011, 21:41

Mam kolejne pytanko. Czy ktoś Was widział stół wodny przecinarką Powermax? Pytanie moje jest takie czy Powermaxem można ciąć w lustrze wody czy tylko nad lustrem. Urządzenie to nie ma przedmuchu wstępnego i producent nie zezwala na takie cięcie.


SpecCNC
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 26 cze 2009, 19:11
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: SpecCNC » 06 gru 2011, 22:53

Jak dobrze pokombinujesz to w zasadzie nigdy tej wody nie będziesz musiał wylewać.
Woda zawsze będzie odparowywała i należy ją uzupełniać.
Natomiast w momencie czyszczenia stołu ze szlaki przepompuj wodę do tymczasowego zbiornika, a następnie po wyczyszczeniu z powrotem do stołu, itd itd

A jeśli bardzo chcesz ją zutylizować, to możesz sprzedać ją jako zużyte chłodziwo.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 21
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 07 gru 2011, 06:34

centro pisze:Mam kolejne pytanko. Czy ktoś Was widział stół wodny przecinarką Powermax? Pytanie moje jest takie czy Powermaxem można ciąć w lustrze wody czy tylko nad lustrem. Urządzenie to nie ma przedmuchu wstępnego i producent nie zezwala na takie cięcie.
PowerMax nie nadaje się do takiego cięcia. Ale widziałem w chyba Holandii jak cieli pod lustrem wody ale w taki sposób że zaczynał ciąć i podnosił lustro wody.
Tyle że tam cieli duże elementy.
Woda poza tym była ledwie , ledwie nad materiałem.
Urządzenie startuje najpierw powietrzem , ale czas jest zbyt krótki by usunął np. Wodę i oczyścił palnik z wilgoci.

Osobiście bym nie próbował. To nie jest szczelny palnik i zawilgocenie może albo uszkodzić głowicę albo po prostu nie zapalić.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#10

Post napisał: jacek-1210 » 07 gru 2011, 08:54

Możnaby spróbować zrobić jakiś bypass powietrza - tak żeby nawet bez cięcia, cały czas był lekki przedmuch palnika (?). Oczywiście nie tak duży jak przepływ roboczy, ale wystarczający żeby woda nie weszła do palnika
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”