Maszyna oszukuje. Inny wymiar od zapisanego w programie.

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
trampex
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 32
Rejestracja: 10 paź 2009, 22:00
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

Maszyna oszukuje. Inny wymiar od zapisanego w programie.

#1

Post napisał: trampex » 25 paź 2009, 16:35

Mialem ostatnio dosyć dziwny przypadek.
Napisałem program, wypaliłem detal ale wypalone otwory były o 4cm blizej krawędzi blachy niż miało być.
Nie mam pojęcia o co chodzi. Zrobilem referencje, laser ustawiłem na samym rogu blachy ale mimo to, wypalony otwór był bliżej niż powinien.

Wymiary w programie są takie jak powinne być, sprawdzalem.

Wiecie o co chodzi? Dlaczego tak się dzieje?

Kolejne pytanko. Mam do wypalenia otwór np. 10mm ale wypala 12mm :/ O co chodzi? Złe dane w programie? Da się to jakoś ustawić, żeby wypalało właściwy wymiar?

Żeby nie zaśmiecac, to dorzucę jeszcze 2 pytania z innej beczki.
1. Od czego zależy, ze po wypaleniu, na spodzie blachy zostają "gluty"? Da się jakos ustawić żeby po wypaleniu blacha była gładka?

2. Wypalam głównie w blachach 4 i 6 mm taka też grubość blachy ustawiam w programie.
Ale po wypaleniu, w kratce, na której leży blacha są wypalone miejsca o głębokości około 1,5cm. Da się to jakoś zmniejszyc?

W programie, materiał który będzie wypalany ustawiam powiedzmy, ze "nieokreślony". W fastcamie jest to napisane po angielsku więc nie wiem jak to się pisze w oryginale. Może to mieć jakieś znaczenie?


Pozdrawiam



Tagi:


kasjo
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 323
Rejestracja: 23 lis 2005, 18:07
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: kasjo » 25 paź 2009, 17:31

Problemy z wymiarami sugerują uszkodzenie lub zabrudzenie przetwornika pomiarowego. Co tam siedzi? enkoder, liniał ?
A jeżeli tylko silniki krokowe to może mają za ciężko i gubią kroki.


Autor tematu
trampex
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 32
Rejestracja: 10 paź 2009, 22:00
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

#3

Post napisał: trampex » 25 paź 2009, 17:36

Hmmm. Nie mam zielonego pojęcia o czym mowa. Jestem dosyć świeży w tym temacie.
Pogrzebalem troche na forum i znalazlem cos takiego, że może mieć znaczenie czy przed wypaleniem wciska się "L" czy "G", że po wciśnięciu "G" nie uwzględnia odległości między laserem a palnikiem. To może być przyczyną? Bo wlasnie wciskalem "G" nie "L".


Marcin_FST
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 20 lut 2009, 19:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: Marcin_FST » 25 paź 2009, 18:34

trampex pisze:Pogrzebalem troche na forum i znalazlem cos takiego, że może mieć znaczenie czy przed wypaleniem wciska się "L" czy "G", że po wciśnięciu "G" nie uwzględnia odległości między laserem a palnikiem. To może być przyczyną? Bo wlasnie wciskalem "G" nie "L".
No o to może być to, bo przesunięcie między laserem a osią palnika wynosi właśnie ok 40mm w jednej osi i chyba 25mm w drugiej osi (nie pamiętam która x, a która y)

Jeśli ustawiasz na laser to naciska się L i wtedy licznik nie ulega wyzerowaniu tylko pokazują się wartości przesunięcia względem lasera.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#5

Post napisał: cnccad » 25 paź 2009, 19:28

albo czy w kodzie maszyny nie pojawiła sie informacja o tym że otwory ma w calach podane.
Bo skoro masz 10mm w programie to może kod jest generowany dla otworu w calach ??
To dość częsta przypadłość sterowników wykonanych na PC.
po za tym ....enkodery odpadają bo otwory są zakładam że okrągłe a nie jajowate a tylko ulokowane w innym miejscu.
Przesunięcie narzędzia między bazą tez możliwe ale kontur wychodzi tam gdzie powinien więc kieruję się na wymiarowanie.
co to za maszyna ??
czy kontur wychodzi w tym miejscu co powinien a tylko otwory sie przesuwają ??
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
trampex
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 32
Rejestracja: 10 paź 2009, 22:00
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski

#6

Post napisał: trampex » 26 paź 2009, 11:26

Otwory są podane w mm. Po napisaniu programu sprawdzam wszystko jeszcze raz i program pokazuje w mm.
Otwory są okrągłe. Maszyna jest z firmy Eckert ale nie wiem jaki dokładnie model.
Przesunięte są wszystkie ścieżki wzgledem krawędzi blachy, wszystkie o ten sam wymiar.

Jeśli faknycznie na to przesunięcie ma wpływ czy wciskam "L" czy "G" to chyba sprawa jest już jasna.

Sam tego nie sprawdzę bo jestem ponad 200km od maszyny ale postaram się dowiedzieć od operatora czy właśnie o to chodzi i napiszę.

Pozdrawiam


Marcin_FST
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 20 lut 2009, 19:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: Marcin_FST » 26 paź 2009, 15:12

Jestem niemal w 100% pewien, że tu jest właśnie pies pogrzebany.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 26 paź 2009, 15:37

jeżeli sie wszystko przesuwa a nie tylko otwory to za pewne tak jest. Wówczas jest to przesunięcie offset dla narzędzia. I to jest w tych maszynach normalne. Mają kiepskie oprogramowanie gdzie to się nie kontroluje w automacie a tylko w manualu.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

berdysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 188
Rejestracja: 01 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: Gdańsk

#9

Post napisał: berdysz » 27 paź 2009, 07:19

Marcin_FST pisze:
trampex pisze:Pogrzebalem troche na forum i znalazlem cos takiego, że może mieć znaczenie czy przed wypaleniem wciska się "L" czy "G", że po wciśnięciu "G" nie uwzględnia odległości między laserem a palnikiem. To może być przyczyną? Bo wlasnie wciskalem "G" nie "L".
No o to może być to, bo przesunięcie między laserem a osią palnika wynosi właśnie ok 40mm w jednej osi i chyba 25mm w drugiej osi (nie pamiętam która x, a która y)

Jeśli ustawiasz na laser to naciska się L i wtedy licznik nie ulega wyzerowaniu tylko pokazują się wartości przesunięcia względem lasera.
Może i tak jeśli masz idealnie ustawioną wiązkę lasera. Jak nie to kibello. U mnie osobiście to nie działa bo sprawdzałem i pocę się ustawiając palnik a nie laser. Większa pewność- jest to pracochłonne ale do zrobienia z dokładnością do 1 mm. Może sprawdź czy wiązka pada ci prostopadle na blachę- podjedź palnikiem do góry i zaznacz punkt na który pada wiązka, potem zjedź maksymalnie na doł i zobacz czy wiązka dalej będzie padać na ten sam punkt. Poza tym prosta sprawa wyznacz punkt startowy poprzez "L" i wciśnij bez włączonego agregatu START i zobaczysz czy palnik ustawi się dokładnie w miejscu w którym świeciła wiązka.


Peet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 12
Rejestracja: 22 kwie 2008, 17:48
Lokalizacja: Starachowice

#10

Post napisał: Peet » 27 paź 2009, 18:55

W żółtej tabelce z parametrami programu na maszynie ustaw sobie kompensację większą o 1mm skoro otwory wychodzą za duże o 2mm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”