Funkcja Anty-Nurkowania w THC

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

Funkcja Anty-Nurkowania w THC

#1

Post napisał: prokopcio » 03 wrz 2014, 20:38

Witam.
Coraz częściej otrzymuję zapytania o anty-nurkowanie w THC. O ile program ma taką funkcję to ok. po prostu sygnały THC UP/Down są ignorowane podczas cięcia narożników, spowalniania / przyspieszania, cięcia małych otworków etc...
Ale co z programami bez tej funkcji - niektóre THC wyższej klasy mają funkcję anty nurkowania (niejako sprzętową) i wtedy program o nic się nie martwi ale nie mogę się dogrzebać do informacji jak to działa - skąd układ ma wiedzieć, że osie spowalniają i dlatego napięcie rożnie a nie , że ten wzrost napięcia jest spowodowany obniżeniem poziomu materiału... czy może ktoś zna ten temat ?



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 251mz » 03 wrz 2014, 20:52

prokopcio pisze:są ignorowane podczas cięcia narożników, spowalniania / przyspieszania, cięcia małych otworków etc...
To ja mam pytanie przy okazji ..
Czy mach3 ma taką funkcję?
Czy Cnconv ma taką funkcję?


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#3

Post napisał: prokopcio » 03 wrz 2014, 21:40

Tak, Mach ma taką funkcję :) ale mam pytanie do reszty - czy działa poprawnie (nie potrafię tego użyć albo nie działa) ?
Nie, CNConv niema takiej funkcji, jeszcze nie jest on dla plazm dopracowany z kilku innych powodów...


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: bubels » 03 wrz 2014, 22:52

Linuxcnc to potrafi i faktycznie jest reakcja programu. Postaram się nagrać filmik.
A jak byś zrobił wejścia na step x i step y. Zrobić pomiar częstotliwości i z tego liczyć czy przyśpiesza lub zwalnia.

Dla jednej osi jest to proste bo częstotliwość jednego sygnału oznacza prędkość ale np. gdy jedziemy po linii idealnie 45stopni do układu współrzędnych (x i y) trzeba to trochę inaczej liczyć bo prędkość wypadkowa jest zależna od dwóch współrzędnych.

Ale jak by nie spojrzeć musi zadziałać.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#5

Post napisał: prokopcio » 04 wrz 2014, 07:33

myślałem o tym ale nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie dla klienta choć wg mnie było by to skuteczne.
Ale: Układy THC wyższej klasy mają tą funkcję na podstawie analizy napięcia co znacznie ułatwia montaż, konfigurację etc... niue miałem jednak do czynienia z podobnymi układami.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 04 wrz 2014, 08:28

w skrócie ...
Układ taki ma czytać z linii kodu i ustawień maszyny.
Musi też być układ opóźnienia czasowego ale działający tylko na nurkowanie. Czyli jeżeli w ciągu np. 1s nie uzyska zadanej wartości to ma zatrzymać maszynę i wyłaczyć plazmę.
Dlaczego ??
przykład , jedzie po materiale , który się kończy więc zaczyna nurkować i pojawia się żebro stołu więc ma znów kontakt ale jak się to żebro skończy to znów zanurkuje i palnik zostaje w kolizji.

I tu musi nastąpić jego wycofanie ( jazda w górę )
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: 251mz » 04 wrz 2014, 08:44

cnccad pisze:to znów zanurkuje i palnik zostaje w kolizji.
Raczej nikt nie jest na tyle mądry aby ustawiać palenie tam gdzie nie ma materiału...


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#8

Post napisał: prokopcio » 04 wrz 2014, 08:46

cnccad pisze:przykład , jedzie po materiale , który się kończy więc zaczyna nurkować i pojawia się żebro stołu więc ma znów kontakt ale jak się to żebro skończy to znów zanurkuje i palnik zostaje w kolizji.
Po pierwsze: Staramy się nie palić poza materiałem
Po drugie: To gdzie jest stół to powinien wiedzieć program i nie pozwolić schodzić niżej (błąd programu a nie funkcji THC, bo ono jeśli nadąży to przepalając ruszt i tak "utrzyma" zadane napięcia)...

[ Dodano: 2014-09-04, 08:48 ]
cnccad pisze:Układ taki ma czytać z linii kodu i ustawień maszyny.
właśnie tutaj jest o tyle problem , że nie każdy potrafi to zrobić, nie każdy program ma taką funkcję etc... chciałbym mieć to w swoich THC.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 04 wrz 2014, 08:49

tylko teoretycznie tak jest. A ja po za tym dałem wam przykład jak to powinno działać.
Ale skoro chcecie poprawiac producentów ... to przepraszam. Już nic nie pisze. :???:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#10

Post napisał: prokopcio » 04 wrz 2014, 09:04

Ej no nie obrażamy się kolego :) pisz pisz...
Na forum należysz do najlepszych specjalistów od Cięcia Plazmowego ...
Co do cięcia poza materiałem to masz jednak rację bo często występuje na ścieżkach wyjazdowych z otworów jak już ich zawartość wypadnie - chciałbym po prostu ulepszyć THC...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”