DTR palnika TRAFIMET A 141

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
marekms
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2007, 16:44
Lokalizacja: Grójec

DTR palnika TRAFIMET A 141

#1

Post napisał: marekms » 12 lip 2012, 19:31

Witam

Poszukuję dtr do palnika jw. A może któryś z kolegów ma informacje jak w tym palniku dobiera się dysze i elektrody. Problem mam taki że blachę 10 mm pali lepiej (dokładniej ) niż 1mm, zmieniałem prędkość i prąd ale bez rezultatów. Od czego zależy lub jak dobiera się parametr : wysokość palnika nad materiałem.


Pozdrawiam
Marek



Tagi:


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: chlop83 » 12 lip 2012, 20:04

podbijam.... u mnie z tym palnikiem też różnie :( mam dwa zakresy ok 25A i 50A nertazip525 ... podają że na dolnym dysza 1,1mm i max 5mm a dla 50A dysza 1,7 i do 25mm........ jak to się ma do rzeczywistości ???

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#3

Post napisał: cnccad » 12 lip 2012, 21:36

im cieńsza blacha , tym ciśnienie w górę. To podstawa cięcia plazmowego.
nertazip 525 nie nadaje sie do ciecia tym palnikiem ze względu na germanowy prostownik oraz stosunkowo wysokie napięcie jałowe w porównaniu z palnikiem CPM15.

szybkość cięcia , jest uzależniona głównie od palnika.
Minus A141 jest taki że dyfuzor gazu ma źle dobrany kąt wirowania , czego rezultatem jest to że trzeba bardzo precyzyjnie dobierać szybkość , ciśnienie ... żeby osiągnąć zadowalający efekt.
wynik końcowy jest taki że skos jest jeszcze do przyjęcia ale stopiona stal "kropelkuje" podczas wydmuchu niż być wydmuchana. Dlatego tak sie dzieje bo gaz plazmowy zamiast sie ładnie kręcić w dyszy , to owszem , kręci się ale tylko w środku a w otworze już prawie w cale.
po prostu dmucha.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#4

Post napisał: jarenio » 13 lip 2012, 12:05

cnccad, a da się jakoś "poprawić" ten dyfuzor ??
Pozdrawiam; Jarek


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: chlop83 » 13 lip 2012, 16:10

cnccad pisze:im cieńsza blacha , tym ciśnienie w górę. To podstawa cięcia plazmowego.
nertazip 525 nie nadaje sie do ciecia tym palnikiem ze względu na germanowy prostownik oraz stosunkowo wysokie napięcie jałowe w porównaniu z palnikiem CPM15.

szybkość cięcia , jest uzależniona głównie od palnika.
Minus A141 jest taki że dyfuzor gazu ma źle dobrany kąt wirowania , czego rezultatem jest to że trzeba bardzo precyzyjnie dobierać szybkość , ciśnienie ... żeby osiągnąć zadowalający efekt.
wynik końcowy jest taki że skos jest jeszcze do przyjęcia ale stopiona stal "kropelkuje" podczas wydmuchu niż być wydmuchana. Dlatego tak sie dzieje bo gaz plazmowy zamiast sie ładnie kręcić w dyszy , to owszem , kręci się ale tylko w środku a w otworze już prawie w cale.
po prostu dmucha.
Po dzisiajszych próbach .... potwierdzam co do słowa to co napisałeś.... brakowało mi tylko wyjaśnienia dlaczego tak się dzieje... ale dokładnie tak jest....
dodałbym jeszcze tak po chłopsku... jak za szybko to gaśnie, jak zawolno to wypala duużą dziurę i też gaśnie... bardzo trudno trafić w prędkość...

prostownik mam na diodach... nawet jedną z nich niedawno wymieniałem, napięcie jałowe ok 260-265V..... czyli maszyna dobra tylko palnik nie taki ??? czy tylko CPM15 będzie ok ?? prąd 50A.... moje odczucia jako laika w sprawie plazmy były takie że palnik A141 jest za duży....


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: 251mz » 13 lip 2012, 16:39

dodałbym jeszcze tak po chłopsku... jak za szybko to gaśnie, jak zawolno to wypala duużą dziurę i też gaśnie... bardzo trudno trafić w prędkość...
też miałem trudno wpaść w prędkość i ciśnienie....
ale powiem Ci jak ja to zrobiłem.
Najpierw przy max pradzie i posuwie 1m/min kombinowałem z ciśnieniem i wyszło mi ze najlepiej tnie przy 5,5bara.
Potem zrobiłem sobie rysunek detalu ( kwadrat a w środku koło) i to paliłem na coraz wyższych prędkościach aż w końcu przestało przepalać , i ustaliłem predkość max cięcia co mi wyszło ok 2500mm/min a jakościowo 2000mm/min.
to są moje obserwacje dla blachy 2mm lecz 08KP tłoczna


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#7

Post napisał: chlop83 » 13 lip 2012, 19:29

pewnie tak to zadziała jeśli palnik jest odpowiedni.... :( mój nie jest.... po dzisiajszym dniu jestem całkiem zrażony do mojej maszyny... jednak sprawa niedopasowania palnika wyszła w jaknajbardziej odpowiednim czasie....liczę na pomoc ekspertów w tej dziedzinie...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 13 lip 2012, 19:59

jarenio pisze:cnccad, a da się jakoś "poprawić" ten dyfuzor ??

To po prostu taka nie dopracowana konstrukcja. Można by spróbować zrobić inny i poćwiczyć parametry. Ale co z tego wyjdzie :?:
chlop83 pisze: prostownik mam na diodach... nawet jedną z nich niedawno wymieniałem, napięcie jałowe ok 260-265V..... czyli maszyna dobra tylko palnik nie taki ??? czy tylko CPM15 będzie ok ?? prąd 50A.... moje odczucia jako laika w sprawie plazmy były takie że palnik A141 jest za duży....
tak ... prostowniki są na diodach. Pierwsze te urządzenia miały diody nie krzemowe a germanowe.
Potem zmieniono je na krzemy.
CPM15 obsługuje głównie źródła ZIP5 stosowane do automatyzacji. Ale zakładałem je kiedyś do 525 i późniejszych modeli. Działał bez problemu.
CPM15 jest chłodzony wodą. Ale jak masz NERTAZIP525 produkowany przez OERLIKON lub Air Liquide Welding , to pompa jest w środku ale nie podłączona prawdopodobnie.
Jeżeli przez SAF to urządzenie masz chłodzone powietrzem. ( w przypadku startych napisów można inaczej poznać kto jest producentem.
Niebieski kolor z żółtą tablicą to SAF a jeżeli jest niebieski kolor z tablicą białą to oerlikon lub air liquide )
Do SAF-a trzeba dać zewnętrzną pompę chłodzącą palnik.
Jest jeszcze jedna bolączka …
Do któregoś roku robiono zajarzanie zwarciowe. Potem zmieniono je na HF ( SAF oznacza je jako HV )
I wówczas CPM15 do zwarciowego się nie nadaje. Potrzebny by był wówczas OCP100.
OCP100 nie wymaga chłodzenia płynem a tylko gazem.
Przejrzę może w niedzielę dokumentację i jakie były zmiany wprowadzone do konstrukcji.

palniki OCP100 oraz CPM15 są drogie. Może warto popracować nad parametami.
Do cięcia ręcznego trafimet się nadaje.
Ma przeciać i tyle. Gorzej z automatyzacją.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


chlop83
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 267
Rejestracja: 19 sty 2008, 07:54
Lokalizacja: Łódź

#9

Post napisał: chlop83 » 13 lip 2012, 20:08

moja na 90% to SAF... ma HV i używam jest od dobrych 4 lat z tym palnikiem i poza ta upaloną diodą nic się nie działo... az do czasu prób automatyzacji.... napisz mi proszę ( może na PW )jakie są oreientacyjne koszty takich palników ?? i czy może nada się coś z jakiś popularnych palników z dalekiego wschodu.... ???
te przecinarki sprzedawane były chyba z palnikiem CP40R.....


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: 251mz » 14 lip 2012, 09:56

To po prostu taka nie dopracowana konstrukcja. Można by spróbować zrobić inny i poćwiczyć parametry. Ale co z tego wyjdzie :?:
Kurcze a nastawiałem się później na zmianę w trafimeta właśnie jako niby dobry markowy palnik:( a tu skucha:(

A czy koledzy mieli doczynienia z palnikiem chińczykiem P-80?
czy jest sens go pchać?
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”