Wykonanie tarczy zabierakowej do nietypowego wału tokarki

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
konczer
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 maja 2011, 10:04
Lokalizacja: podlasie

Wykonanie tarczy zabierakowej do nietypowego wału tokarki

#1

Post napisał: konczer » 13 wrz 2011, 19:08

Witam Szanownych kolegów, potrzebuje pomocy w kwestii wykonania zabieraka na normalny uchwyt trzyszczekowydo tokarki jak na zdjęciach,
Obecny uchwyt ma średnice zewnętrzna 10cm ścianka (tył uchwytu) od strony skrzyni ma ok 18mm otwór w wale ma 40mm, czy uchwyt 160 nie będzie zbyt duży?



Spotkał ktoś się z czymś takim? czy na tej maszynie możliwe jest wytoczenie zabieraka? materiał na zabierak po stoczeniu obecnego uchwytu, spawać czy starac się przykręcać (jeśli wystarczy materiału )


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obecny uchwyt pozwala na toczenie walców i rurek montując je w takich tulejach, aczkolwiek nie daje to dużego pola manewru, stąd moja chec zamontowania uchwytu.




Obrazek



Podbarwiam



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 13 wrz 2011, 19:44

Jeżeli przelot wału masz 40 mm, to uchwyt 160 będzie akurat. Ja bym dokręcił flanszę na zabierak do tej kontry od tulejek, przetoczył, przykręcił uchwyt i gotowe. Nie tracisz możliwości korzystania z tulejek, i zawsze możesz przekonfigurować pod swoje potrzeby.

Albo idź z tą kontrą do tokarza, niech ci zrobi na jej podstawie zabierak wkręcany w to, co zostaje na wale.


mrozanski
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 807
Rejestracja: 06 lis 2006, 19:05
Lokalizacja: wlkp.

#3

Post napisał: mrozanski » 13 wrz 2011, 21:06

a nie da sie jeszcze tego zdjac co zostalo na koncu wrzeciona? wydaje sie ze nie jest to jednolity material i jest laczenie.


Autor tematu
konczer
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 29 maja 2011, 10:04
Lokalizacja: podlasie

#4

Post napisał: konczer » 13 wrz 2011, 23:09

Zabierałem się za ten uchwyt z rożnej strony wygląda jak jednolity materiał chociażby z tego względu ze wał wychodzi w stronę uchwytu, sprawa wyjaśni się po wyjęciu wału, dokręcenie do tego co jest tez mi przyszło do głowy aczkolwiek obawiam się ze będzie zbyt duża siła oddziaływała na tuleje mosiężna co spowoduje jej szybsze zużycie.


Wymyśliłem sobie tak ze stoczę ten uchwyt nie wyjmując wału z tokarki pozostawiając załóżmy 22mm szerokości z czego 8 szło by na kołnierz reszta o kilka mm mniejszej średnicy . Tokarzowi zlecił bym wytoczenie kola na zabierak z blachy 16mm o zewnętrznej średnicy jak uchwyt, a wewnętrznej jak przygotowany wał, następnie już na mojej tokarce spasował bym to przyspawał kilkoma punktami i dokładnie obtoczył.


Czy to ma racje bytu?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”