TSB20 - modernizacja na CNC

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
mirdyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 24 sie 2008, 13:36
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

TSB20 - modernizacja na CNC

#1

Post napisał: mirdyr » 25 lis 2010, 08:24

Chcę zmodernizować tokarkę TSB20 na CNC (zdjęcie).
Obrazek
Jestem tu początkujący (mechanik, obróbka skrawaniem, otarłem się o maszyny CNC na Sinumeriku 810T; lecz mało pojęcia mam o elektronice).
Kieruję do Was prośbę o pomoc w doborze silnika do posuwów, sterowników, zasilaczy, falowników, itp. elektroniki.

Założenia:

1. Na maszynie chcę obrabiać proste, średniodokładne, elementy stalowe, z przewagą typu wały:
- stożki (czasem może być mały posuw X lub Z)
- gwinty (synchronizacja obrotów i posuwu).
2. Sterowanie z komputera PC.
3. Podzespoły nowe: napędy X i Z (silnik-sprzęgło-przekładnia śrubowa toczna-suport/imak, bez przekładni pasowej), prowadzenie suportu i sań narz. na razie bez zmian.
4. Podzespoły tradycyjne: imak narzędziowy ten sam; uchwyt samocentrujący z mocowaniem ręcznym (na razie to samo).

Dane maszyny:
1. Silnik do napędu wrzeciona pozostaje ten sam: AC 380V 3-fazowy 0,75/1,1 kW (tabliczka na zdjęciu).
2. Przekładnia pasowa (pas klinowy) silnik-wrzeciono 0,14 - 2,2; teraz mam przełożenie i=2,2.
3. Obecne sterowanie ma gdzieś zwarcie i wypala korki, chcę je wypiąć; silnik sprawdziłem podpinając oddzielnie i działa.
Obrazek
Obliczenia wstępne napędów X Z:
Z mocy silnika 0,8 kW (zakładam niższą), wychodzi, że główna siła skrawania dla stali będzie Fc=500N (przy szybkości skr. V=100 m/min), co daje mi przekrój wióra Ap=0,2 mm2 (niewiele).
Zatem:
Pozostałe siły składowe zakładam: siła odporowa i posuwowa będa po około F=200N, co dla podziałki śruby tocznej p=5mm daje mi moment na śrubie M=0,4Nm, plus tarcia, opory itp. załóżmy, że silnik z momentem 1,0 Nm powinien wystarczyć.
Zastosuję śrubę kulową ds=20mm dla Z i ds=16mm z podziałkami p=5mm.

Mam pytania/prośby o radę:
1. Który z programów sterujących byłby najbardziej odpowiedni (toczenie gwintów, regulacja n wrzeciona), przy czym pochwalę się, że nienawidze myszki.
2. Jaki falownik?, ktoś podpowiadał, że większej mocy niż silnik, tj. 1,5 kW, ale jaki typ?
3. Najłatwiej byłoby zastosować silniki krokowe, ale czy opcja z serwosilnikami nie byłaby dużo droższa?

Wiem, że cała elektronika włącznie z programem musi współgrać, dlatego liczę na Wasze propozycje doboru elektroniki.

PS: w lutowanie nie powinienem się bawić, pod względem mechanicznym raczej poradzę sobie.

Czytałem wątek modernizacji kolegi "bartuss1"
https://www.cnc.info.pl/topics56/tsb20- ... hlight=tsb
ale wątek jakoś zamarł.

Jak coś z tego wyjdzie ... to będę ją ciągle unowocześniać ...



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 25 lis 2010, 09:16

bo sprzedałem w diabły ten szmelc, o ile pamietam drażnil mnie stożek wrzeciona, wyrabany przez co wszelkie zakłądane uchwyty miały bicie i to niezłe

ogólnie przeróbka tej maszyny to nie problem, oryginalny silnik najlepiej wywalić, jest dwubiegowy, mi sie zjarał po kilku włączeniach hehe, kupiłem silnik 2 kW u Kacperka, falownik 3kW Lg, do zwykłego silnika synchronicznego jak znalazł,
sruby pociagowe trzeba wymienić i przerobić ich mocowanie, w suporcie trzeba powiekszyc miejsce na nakretkę - mowa o srubce tocznej, w posuwie podłuznym najlepiej wywalić cały zamek zaciskowy, listwe zebatą itd, zeby było miejsce.
program sterujący mach3 - kup se panel dodtykowy to myszki nie bedziesz musiał uzywac, serwa 100W kupisz na akcesoriach, elektronikę tez, i jakies przekładnie paskowe 1:2, z krokowcami mniej zabawy podczas strojenia napędów.

jesli mowa o krokowcach 1 Nm to zapomnij, będą sobie stały i pierdzialy
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
mirdyr
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 18
Rejestracja: 24 sie 2008, 13:36
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#3

Post napisał: mirdyr » 25 lis 2010, 17:47

Moja tokareczka ma niewielkie zużycie, ładnie się kręci wrzeciono przy 3 tys. obr/min., łoże też dobrze wygląda.

Silnik osi Z planowałem zmieścić w miejscu skrzynki posuwów. Na twoim zdjęciu widziałem, że ją wtedy zdemontowałeś. Udało ci się tam zmieścić silnik?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 25 lis 2010, 19:38

jest tam dośc ciasno, dalem silnik z tyłu 8,5Nm 7,8A,
kiedys przerabiałem tokarynke c6, i pracowała przez jakis czas jako cnc, potem kolega Asza z forum ode mnie odkupił
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 874
Rejestracja: 13 sie 2009, 16:15
Lokalizacja: xxx

#5

Post napisał: dziabi3 » 25 lis 2010, 23:40

ło 8,5 Nm tosz to wypas

nie dość że szybka w dojazdach to jeszcze silna

ja mam u siebie 3.1 Nm w mini tokarce einhel mtb3000 popularna klepanka z chin i mam tam na razie w z oryginalną śrubę tr 1,5 a w x dałem m16 X2

na tym zestawie wyciągam 1,2m/min ale zmniejszyłem do 0.6m/min



a panowie jaki multi krok jest sensowny dla silników które kręcą sie do ok 600onr na min bo mam obecnie 1/40

[ Dodano: 2010-11-25, 23:49 ]
Panowie jeszcze jedno pytanko bo w serwach sie nie orientuje

w temacie bartuss1 była wypowiedz o serwach krokówkach i jakie serwa i sterowniki były by lepszym odpowiednikiem zestawu silnika 3.1 Nm i M542

coś silniejszego powiedzmy 2 razy , bo interesuje mnie cena czy przy następnej maszynce warto się bawić w krokówki
Mach3 + CSMIO = :-) :-) :-)


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Andrzej 40 » 26 lis 2010, 23:00

Jeżeli ktoś podpowiadał, że moc falownika musi być większa niż moc silnika to nie wiadomo czym się kierował. Całkowicie wystarcza moc podawana na tabliczce znamionowej falownika równa mocy silnika. W tym przypadku 1,2kW (typowa). Wyboru między producentami najlepiej dokonać przeglądając instrukcje w internecie.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#7

Post napisał: kamar » 27 lis 2010, 13:59

Obrazek

TUC-50 napęd 2.2 kW + falownik
posów wzdłuzny 8Nm , poprzeczny 4Nm
3 lata chodzi bezstresowo.

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: clipper7 » 27 lis 2010, 14:04

kamar pisze:posów wzdłuzny 8Nm , poprzeczny 4Nm
Jakie są przełożenia i skoki śrub ?
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16240
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 27 lis 2010, 14:09

1;1 śruba kulowa 5mm

poprzeczny poprzez sprzeglo klowe bezpośrednio na śrube,
wzdłużny (coby nie wystawał) przez kola i pasek zebaty.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”