Tokarka TSZ 3, Universal 3

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
mlodybm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2011, 23:06
Lokalizacja: Brzozow

Tokarka TSZ 3, Universal 3

#1

Post napisał: mlodybm » 04 sty 2014, 11:52

Witam,
zakupiłem niedawno radziecką tokareczkę TSZ 3. Skusiłem się w miarę kompletnym zestawem. Brakujące drobiazgi w razie ich potrzeby będę starał się zdobywać.

Ale do rzeczy. Z większych niedomagań jakie zauważyłem są luzy na mocowaniach śrub przy korbkach dla posuwu wzdłużnego (mniejsze) i poprzecznego. Przy wzdłużnym dodatkowo mam luz na kołeczkach sprzęgła, które wygląda jak dorabiane.
Tak to wygląda.

W przypadku wzdłużnego luz powstały przez wytarcie mocowania jest jeszcze mały. Ale sprzęgiełko pewnie trzeba będzie dorobić by kołeczki ciasno pasowały.
Obrazek

Przy poprzecznym luz mam około 5 podziałek, tu nie mam koncepcji co z tym zrobić? Doraźnie mogę zamienić elementy z przystawką do frezowania, bodajże są takie same. Ale problem zostaje.
Obrazek

Jakieś podpowiedzi?

Poza tym nie zauważyłem na razie nic co by mnie niepokoiło.

Wypadałoby mi wszystko rozebrać wyczyścić i nasmarować. Trochę obawiam się rozmontowania wrzeciona, a w zasadzie jego złożenia.

Mam jakiś olej do łoży, koła przekładni też nim smarować, śruby? Czy lepiej smarem?



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 04 sty 2014, 12:31

mlodybm pisze:Ale sprzęgiełko pewnie trzeba będzie dorobić by kołeczki ciasno pasowały.
stare kołki wybić, otwory (złożone razem tulejka i wałek) przelecieć odpowiedniej średnicy rozwiertakiem stożkowym 1:50
http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... zia%C5%82y
pod kołki stożkowe

Obrazek Obrazek
http://allegro.pl/kolki-kolek-stozkowy- ... 44424.html

wbić, i po sprawie..
pozdrawiam,
Roman


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#3

Post napisał: ak47 » 04 sty 2014, 15:45

Przy poprzecznym nakrętka na tej śrubie nie ma czasem kontry do kasowania luzu ? albo jakieś śrubeczki malutkiej która powoduje zaciśnięcie się 2 połówek nakrętki i tym samym skasowanie luzu ? nawet w moim czeskim 50 letnim wynalazku są takie rzeczy więc pewnie radzieccy konstruktorzy też o tym pomyśleli.


mykeone
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 117
Rejestracja: 16 gru 2013, 18:01
Lokalizacja: wrocław

#4

Post napisał: mykeone » 05 sty 2014, 12:55

zrób zdjęcie suportu z góry i nakrętki może coś będzie widać ;]. ewentualnie można dorobić rozciętą nakrętkę z brązu, lub mosiądzu i umięśnić klina dokręcanego śrubką proste rozwiązanie i dość skuteczne do kasowania luzu ;]
;]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”