Tokarka TSB-20

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
ghul666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2014, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Tokarka TSB-20

#1

Post napisał: ghul666 » 08 sty 2017, 19:52

Witam...
Wpadła nam ostatnio w ręce TSB-20 w świetnym stanie technicznym... Tokarka była kupiona i używana nieprzerwanie przez jednego właściciela, nie jest wyeksploatowana gdyż używana była do wyrobu replik broni czarno-prochowej przez rusznikarza. Jest to wersja z 1988 roku wyprodukowana przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu. Zakup tego typu tokarki nie był nigdy naszym priorytetem/polujemy na tokarkę TUM-25B/stąd stosunkowo mało informacji jakie mamy na jej temat.

Obrazek

1.Oryginalnie kupiona tokarka miała zainstalowaną "instalację wodnego chłodzenia" - pompkę, niestety nasz rusznikarz zrezygnował z niej już przy zakupie. Tak na marginesie, sposób w jaki wtedy kupowało się tokarki nadawał by się na osobną historię, ci którzy pamiętają wiedzą o co chodzi :P :P W każdym razie obecnie pod tokarka widnieje "wielka dziura".

Obrazek

Zdajemy sobie sprawę że dokupienie oryginalnego wyposażenia jest nierealne dlatego chcielibyśmy spróbować odtworzyć stan pierwotny. Niestety żadna ze znanych nam DTR-ek nie pokazuje jak zbudowana jest w tej części ta tokarka.
- czy któryś z szanownych forumowiczów który posiada tokarkę tego typu mógł by sfotografować i z wymiarować te brakujące elementy...

2.Gdzie i jak zakłada się w tej tokarce osłonę tego typu - jest wykonana ze stali i szkła.

Obrazek

Nie znajdujemy żadnych otworów montażowych na suporcie i zaczynamy się zastanawiać czy nie jest to wyposażenie z innej wersji TSB-20. Jest to możliwe bo oprócz samej tokarki zakupiliśmy od zapobiegliwego rusznikarza „trochę części zamiennych” pochodzących z zapewne z innych TSB-20. Tak sobie też kombinujemy czy nie montuje się tego w imak..., ale to tylko spekulacje...

3.Zastanawiamy się czy jakakolwiek wersja TSB-20 miała oryginalnie zamontowaną tylną osłonę wanny. Nie spotkaliśmy się z taką informacją w DTR-kach, nie potwierdzają też tego zdjęcia w internecie - wszystkie TSB-20 jakie znaleźliśmy mają całkowicie różne te osłony.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

- czy któryś z szanownych forumowiczów który posiada taką osłonę mógł by ją sfotografować i wskazać jej sposób montażu...

4.Czym jest widoczne na zdjęciu wyposażenie/do czego służy/ i czy było to oryginalne wyposażenie w tokarkach TSB-20

Obrazek

5.Dodatkowym wyposażeniem do tej tokarki jaki zakupiliśmy jest konik z dźwigniowym napędem. Niestety brakuje do niego głowicy rewolwerowej...

- czy któryś z szanownych forumowiczów który posiada oryginalną głowicę tego typu mógł by ją sfotografować. Interesuje nas na ile narzędzi był oryginał i czy głowica ta jest identyczna z głowicą rewolwerową od tokarki TSA-16

- czy któryś z szanownych forumowiczów który posiada tokarkę z konikiem tego typu stosował do niej głowice rewolwerowe od innych producentów i jakie mają na ich temat opinie. Myślimy konkretnie o głowicach 3 i 6 narzędziowych dostępnych obecnie na rynku/a pasujących do TSB-20/



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Tokarka TSB-20

#2

Post napisał: atom1477 » 10 sty 2017, 20:41

ghul666 pisze:W2.Gdzie i jak zakłada się w tej tokarce osłonę tego typu - jest wykonana ze stali i szkła.

Gdzieś w okolicy imaka. Nawet na zdjęciu coś jakby widać otwory montażowe. Musiał byś wstawić lepsze zdjęcie.


GABE
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 230
Rejestracja: 15 sty 2014, 18:57
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

#3

Post napisał: GABE » 10 sty 2017, 21:04

Taką przeźroczystą osłonę to widziałem przy TUM-25

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 11 sty 2017, 11:20

Myślę, że to nie jest oryginalna osłona od TSB20, ale można po małej przeróbce ją wykorzystać do osłony pola imaka jak np tu
Obrazek Obrazek Obrazek
bądź
Obrazek Obrazek Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
ghul666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2014, 15:21
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: ghul666 » 11 sty 2017, 17:41

do atom1477
Wstawiam kilka wyraźniejszych zdjęć suportu i imaka. Nie znalazłem tam otworów montażowych. Więcej zdjęć
- http://sy-demon.blogspot.com/2017/01/to ... 20_11.html

Obrazek
Obrazek
Obrazek


do RomanJ4
Dzwoniłem dzisiaj do poprzedniego właściciela i ten upiera się że to oryginalna osłona od TSB-20. Szukałem w necie jakiś informacji albo zdjęć ale nic nie znalazłem :( :(

Nie ukrawam że mam dylemat czy tokarka ma być jak najbardziej oryginalna czy jak najbardziej użyteczna/wypasiona/ Jeśli to drugie to będę miał dowolność montażu tej osłony a wtedy faktycznie jest w czym wybierać przy wyborze sposobu zamocowania....


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2796
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#6

Post napisał: atom1477 » 11 sty 2017, 18:47

Jednak nie ma otworów. Poprzednie zdjęcie było o zbyt małej rozdzielczości i mi się zdawało że jakieś widzę.


Skomar
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 19 maja 2014, 00:15
Lokalizacja: Podkarpacie

#7

Post napisał: Skomar » 11 sty 2017, 18:58

Osłonka ze zdjęcia jest raczej oryginalna (przynajmniej ja mam identyczną), przykręca się ją pod imakiem z lewej strony do sanek narzędziowych, u Ciebie na zdjęciach nie ma tych otworów. Generalnie nie ma co zawracać sobie nią głowy, bo jest to beznadziejnie rozwiązane i przeszkadza w pracy.


ADRIAN949
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 16 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Radom

#8

Post napisał: ADRIAN949 » 11 sty 2017, 19:59

Piękną tokarkę kupiliście :grin:


Autor tematu
ghul666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 11
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2014, 15:21
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: ghul666 » 11 sty 2017, 20:37

Jeśli idzie o tą osłonę to wydaję się to częścią większego "problemu". Części są "zachomikowane" z innej wersji tokarki. Ta którą kupiliśmy nie posiadała zapewne oryginalnie tak bogatego wyposażenia. Zwróciliśmy na to uwagę gdy wczoraj rozważaliśmy sens zakupu podtrzymki stałej do tej tokarki - też nie znaleźliśmy na suporcie otworów montażowych. W nocy za to znaleźliśmy na tym forum wątek pokazujące dokładnie taką samą sytuację.
- https://www.cnc.info.pl/topics56/tsb-20 ... t40333.htm

do atom1477
Faktycznie wstawione zdjęcia były nie najlepsze - nie postarałem się...

do Skomar
Czy mógł bym prosić o zdjęcie pokazujące umiejscowienie i rozmieszenie tych brakujących otworów montażowych... Może trzeba będzie pomyśleć o ich dowierceniu...

do ADRIAN949
dzięki za uznanie..., ale przyzwyczailiśmy się już że wszystko co wchodzi na warsztat wymaga trochę "roboty". Teraz to człowiekowi żal robić na takiej maszynie - żeby coś nie zepsuć lub lakieru nie odrapać :( :(


piotrfire
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 344
Rejestracja: 01 lis 2012, 14:20
Lokalizacja: prawie wrocław

#10

Post napisał: piotrfire » 11 sty 2017, 20:42

Zwróciliśmy na to uwagę gdy wczoraj rozważaliśmy sens zakupu podtrzymki stałej do tej tokarki - też nie znaleźliśmy na suporcie otworów montażowych
O ile się nie mylę to podtrzymka stała nie wymaga otworów montażowych , chyba że miałeś na myśli ruchomą

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”