Tokarka CNC do drewna i tworzyw

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
ar_gon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 13
Posty: 49
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: ar_gon » 23 sty 2014, 23:43

No załóżmy, że tak jest, to czy otwierając ten port, muszę wysłać do niego taki ciąg bajtów. Bo coś tam na drugim końcu kabla jest i musi wiedzieć, że chcemy odczytywać dane. I chyba jest to raz wysyłane przy otwieraniu portu, a touch panel potem już wysyła dane, w paczkach z bitami stopu i startu.

[ Dodano: 2014-01-24, 01:46 ]
Z rzeczy, które znalazłem:
pdf opisujący, programowanie, odczytywanie, kompletna dokumentacja: http://media.elotouch.com/pdfs/manuals/program.pdf

to również ciekawe: http://www.maximumpc.com/article/featur ... r?page=3,0

i tu ciekawie: http://www.sunrom.com/254


Frezarka kolumnowa CNC - 300x200x250

Tagi:


Autor tematu
ar_gon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 13
Posty: 49
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: ar_gon » 25 sty 2014, 17:40

No i dzisiaj dzięki córce zgłupiałem już totalnie. Włączyłem komputer. Uruchomiłem terminal windowsowy, połączyłem się z portem COM, 9600, N,8,1
Klikam w klawiaturę, ładnie na wyświetlaczu pojawiają się dane, okno terminala wyświetla wciąż dwa symbole "@". W tym momencie córka przyszła zobaczyć co robię, przejechała palcem po ekranie i "at" zmieniły się w co innego. Jak jedzie się palcem w dół zmienia się pierwsza, jak w bok druga. Wyświetla znaki Ascii, więc trzeba by to zmienić.
Spróbowałem z tymi samymi ustawieniami w innym programie Terminal.exe, bardziej rozbudowanym - i o ile wysłać można na wyświetlacz, o tyle nic nie odczytuje z portu.
W każdym razie najważniejsze, że działa i coś wysyła, teraz tylko napisać jakiś mikroprogramik, który nie gryząc się z machem, odczyta dane z portu COM2, zmieni ASCII na współrzędne. Jadąc w bok wyświetla od A - h. Czyli ASCII o kodach 65 - 104. Co daje 39 odczytywanych pozycji w poziomie, czyli co 20 pikseli. I w dół od A-^ czyli 29, odczytanych pozycji - również co 20 pikseli. Myślę, że żeby to miało sens, to trzeba by te dane odczytane zmienić na środek tej kolumny, czy rzędu - znaczy pierwsza kolumna od 0 do 20 pikseli, musiała by zwracać wartość 10. Podobnie z wierszami.
Czyli starczyło by, odczytywać port, sprawdzać czy:
X$=64 i Y$=64, jeśli nie to
X$=((X$-104)*-1)
X=(790-(20*x))
Y$=((Y$-94)*-1)
Y=(590-(20*Y))
SetCursorPos (X,Y)
;mamy ustawioną współrzędną, teraz trzeba by kliknąć czyli wywołujemy mouse event
mouse_event (mouseclicdown, 0, 0, 0, 0)
itd.

Teraz druga sprawa, po pierwsze w czym to napisać by zżerało minimalną ilość zasobów, pewnie dałoby się to zrobić w formie sterownika, ale mnie to przerasta.
Po trzecie i najważniejsze trzeba by stworzyć ekran Macha lub Linuxa w odpowiedniej podziałce, żeby nie było, że dwa klawisze na jednych współrzędnych. Czyli najlepiej jak było w oryginalnym oprogramowaniu niewiele i spore. Nie wiem czy gra warta świeczki, ale jak już gada ze mną, to szkoda by było nie spróbować.


Tak w ogóle w ramach dobrze przyjętej kryptoreklamy zapraszam wszystkich mających ogródki do czytania "Przepis na Ogród" wydawanego przez Burda Media - mam tam swoją rubryczkę. Kosztuje całe 1,99.
Frezarka kolumnowa CNC - 300x200x250


Autor tematu
ar_gon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 13
Posty: 49
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: ar_gon » 26 sty 2014, 18:49

Po dłuższej walce z kilkoma programami, nie udało mi się oprócz terminala windowsowego, w niczym odczytać czy zapisać danych do portu COM2, ani jakaś procedurka w delphi, ani pomoc kolegi w C+.
Już miałem się poddać, jak znalazłem qbasic na dysku. Śmieszne, ale szybko napisałem programik i działa od strzału. Więc już nie wiem co jest z innymi, może nie tak otwierają porty, może Qbasic w swoim zacofaniu do tego jest dobry.
Programik kilkulinijkowy:

Kod: Zaznacz cały

OPEN "com2:9600,n,8,1,ds," FOR RANDOM AS #1
CLS
FOR a = 1 TO 500
skok:
i$ = INPUT$(3, #1)
x$ = LEFT$(i$, 1)
y$ = MID$(i$, 2, 1)
z$ = RIGHT$(i$, 1)
x = ASC(x$)
y = ASC(y$)
z = ASC(z$)
IF z <> 13 THEN GOTO skok:
LOCATE 10, 10
PRINT x$, y$
LOCATE 11, 10
PRINT x, y, z
x1 = ((x - 104) * -1)
y1 = ((y - 94) * -1)
x2 = (790 - (20 * x1))
y2 = (590 - (20 * y1))
LOCATE 12, 10
PRINT x2, y2
PRINT #1, x2, y2
NEXT a
CLOSE #1
Wyświetla odpowiadającą literę, zmienia ją na kod, który wyświetla i oblicz współrzędne, które wysyła na ekran i na wyświetlacz VFD (klienta).
Zadziałało, więc jutro powalczę z wysłaniem kliknięcia z poziomu Basica, tylko jak na razie nie znalazłem w jakich komórkach siedzą kliknięcia myszą.
Załadowałem filmik:
Frezarka kolumnowa CNC - 300x200x250


Autor tematu
ar_gon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 13
Posty: 49
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: Polska

#14

Post napisał: ar_gon » 04 lut 2014, 19:38

W związku z kilkoma innymi zajęciami, trochę hobby zostało zepchnięte na bok. Jednak niedziela i dzisiejsze popołudnie posunęły nieco prace do przodu.
Przede wszystkim stoi stolik, pospawany z profili 30x30x5 i 50x50x5, dół chciałbym obłożyć blachami i obciążyć, ale to potem. Na razie tokarynka "stoi" na stoliku. A w zasadzie jest do niego klejem do granitu przytwierdzona.
Silnik wyczyszczony, odmalowany i na sam koniec rozkręciłem puszkę elektryczną i szlag jasny - silnik jednofazowy 1.1kW z kondensatorem. Nie wiem czy go w tej chwili zamocować do testów, czy lepiej od razu szukać 3x220 pod falownik. A miało być tak pięknie...
Obrazek
Frezarka kolumnowa CNC - 300x200x250


jaccoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2011, 23:15
Lokalizacja: 51°43'N 17°44'E

#15

Post napisał: jaccoo » 05 lut 2014, 23:32

Witam,
Kolego ar_gon, nie jesteś już osamotniony w bojach z monitorem dotykowym. Kupiłem ten sam zestaw (albo się władowałem).
Panowie z recyclingu chyba wszystkiego dokładnie nie sprawdzają bo mój ma 256MB ramu i 40GB dysk. Płyta główna i procek - VIA.
Nie wiem czy już znalazłeś, ale aby dostosować macha do tej niskiej rozdzielczości wystarczy zaznaczyć "Auto screen enlarge" w "general config".
Kolega z elektrody nie usunął pliku który zamieścił, driver jest cały czas dostępny (tylko .exe). Po odpaleniu sterownika na XP wynik jest dość ciekawy - można nawigować paluchem w górnej części monitora (w dolnej już nie) i nie działa zaznaczanie "klik". Na vfd pojawia się info o maszynie do tonerów. Coś więc działa, coraz bliżej do sukcesu.
Jakbyś mógł, to proszę przetestuj u siebie ten driver, bo nie wiem czy mam panel sprawny (u mnie nie było możliwości sprawdzenia na oryginalnym systemie - nie dało się odpalić programu do sprzedaży).
Próbowałem pobawić się samemu vfd i ustawiłem com1/9600, ale niestety nic się nie wyświetliło. Może napisze na priv co zrobiłem (jakie ustawienia) to Kolega wskaże błędy - nie chcę zaśmiecać wątku :smile:
Ostatecznie jak nie uda mi się coś sensownego wysłać, to wyświetlacz oprogramuje jakąś atmega i pójdzie tam info o prędkości wrzeciona (albo coś podobnego). Z pewnością muszę w pierwszej kolejności obrócić go o 180st, bo wkurza mnie, że jest do góry nogami :wink:


Autor tematu
ar_gon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 13
Posty: 49
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: Polska

#16

Post napisał: ar_gon » 06 lut 2014, 09:47

Ustaw com2, tam chyba idzie transmisja dwukierunkowa, w jedną stronę odczyt współrzędnych, w drugą zapis do VFD, wrzuć link do sterownika.
Frezarka kolumnowa CNC - 300x200x250


jaccoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2011, 23:15
Lokalizacja: 51°43'N 17°44'E

#17

Post napisał: jaccoo » 06 lut 2014, 23:09

Ustawiłem com2 i działa - dziękuję! Pojawił się problem - w hyperterminal widzę tylko zmiany jak poruszam się po panelu na boki, a jak góra-dół to sięgam tylko literkami od A do D - co utwardza mnie w przekonaniu, że coś nie tak z panelem.
Link do sterownika jest na elektrodzie, w poście który odświeżyłeś.
Driver - Klik Trzeba chwilę poczekać i "skip ad".
Dzięki również za cynk o stalowej klawiaturze, już kiedyś się za tym rozglądałem (ceny kosmiczne) - będzie pasowała idealnie do monitora - już do mnie jedzie :grin:


Autor tematu
ar_gon
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 13
Posty: 49
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:33
Lokalizacja: Polska

#18

Post napisał: ar_gon » 06 lut 2014, 23:24

Dzięki, ściągnąłem jutro sprawdzę. Co do panelu dotykowego, to może wewnątrz monitora jakaś tasiemka, lub drucik od diod IR. Pewnie trzeba by posprawdzać z miernikiem. Lepiej żeby nie diody, bo pewnie ciężko byłoby wymienić.
Co do klawiatury, to prezentuje się ciekawie.

Dzisiaj zamontowałem inny silnik na 230V, zamontowałem imak i po założeniu noża udało mi się przetoczyć wałeczek drewniany, niestety tak jak myślałem na stal jest zbyt delikatna. Jutro wrzucę filmik.

[ Dodano: 2014-02-07, 14:08 ]
Dzisiaj pierwsze toczenie, nie mogłem znaleźć odpowiedniej podkładki pod nóż i zamocowany był o milimetr za nisko. Jednak działa.
[youtube][/youtube]
Frezarka kolumnowa CNC - 300x200x250


jaccoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 15
Rejestracja: 25 sty 2011, 23:15
Lokalizacja: 51°43'N 17°44'E

#19

Post napisał: jaccoo » 11 lut 2014, 23:09

I jak tam ten sterownik touchscreena? Działa?


Tequilla
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2014, 21:07
Lokalizacja: Radom

#20

Post napisał: Tequilla » 11 lut 2014, 23:51

Czemu wytaczakiem? :shock: I o ile mnie oczy nie mylą to nóż jest za nisko do osi... :roll:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”