Sprzężenie posuwu podłużnego z poprzecznym wałkiem giętkim?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
ahabich
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 332
Rejestracja: 01 maja 2006, 18:29
Lokalizacja: wawa

Sprzężenie posuwu podłużnego z poprzecznym wałkiem giętkim?

#1

Post napisał: ahabich » 17 wrz 2014, 20:30

Witajcie,
Czy sprzężenie posuwu wzdłużnego wałkiem giętkim (przeznaczonym do dremela itp) z posuwem poprzecznym ma rację bytu? Kombinuję nad automatycznym posuwem poprzecznym a taki patent byłby łatwy do wykonania i stosunkowo tani.
Nigdy nie miałem takiego wałka giętkiego w ręku i pytam o przeczucie innych forumowiczów :wink:



Tagi:


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#2

Post napisał: pabloid » 17 wrz 2014, 21:35

Ja mam złe przeczucia :mrgreen: Wałek giętki ma małą sztywność na skręcanie. Może to się to przykłądać na "narowistość" takiego rozwiązania. Na przykład puścisz taki posuw, spróbujesz toczyć, opór toczenia będzie na tyle duży, że jak nóż trafi w materiał, to wałek giętki zamiast obracać śrubę zacznie się skręcać, nóż zatrzyma się więc. Jak już się wałek skręci ile może to nagłe ruszy. Ja bym nie chciał takich nieprzewidywalnych zjawisk. Ale możesz spróbować.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#3

Post napisał: RomanJ4 » 17 wrz 2014, 22:49

jeśli to nie ma działać razem(synchronicznie), a tylko mieć napęd od śruby pociągowej (przy rozłączonym zamku suportu) dla śruby sań poprzecznych, to praktyczniejszym rozwiązaniem byłoby coś takiego. Można dać też pasek zębaty, klinowy, nawet mały łańcuch Galla, aby nie było uślizgu, choć i dobrze napięty Oring nie powinien uślizgiwać.
Obrazek
http://mikesworkshop.weebly.com/cross-slide-motor.html
Albo podobna konstrukcję.
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”