http://www.ebmia.pl/elektrowrzeciona-elte-akcesoria-c-68.htmlhttp://www.ebmia.pl/mechanika-lozyska-liniowe-osprzet-c-196_30.html
http://www.ebmia.pl/narzedzia-uchwyty-tokarskie-c-1805_3970.html
Strona Główna CNC FORUM - cnc.info.pl
Amatorskie maszyny CNC

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
http://www.ebmia.pl/

Poprzedni temat «» Następny temat

Tagi tematu: maszynowa, poziomica

Poziomica maszynowa
Autor Wiadomość
pekacz1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki

Wysłany: 2009-08-22, 14:26   Poziomica maszynowa

Witam.
Mam pytanie, czy posiada ktos poziomice maszynową, najlepiej z okolic Gorzów, Skwierzyna, Mierzyrzecz, Świebodzin.
Kupiłem tokarnie i chciałbym ustawic ja jak należy.
Proszę o odp, pozdrawiam krzysiek.

dziabi3
Specjalista poziom 3 (min. 600)

Wysłany: 2009-08-22, 22:44   

kolego do tego zabiegu wystarczy ci poziomica z marketu , gdyby to była szlifierka to co innego

gelo
Gelos

Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2009-08-23, 16:45   

Raczej do tokarki zwykla poziomica nie wystarczy. W osi poprzecznej potrzeba dokladnosci conajmniej 0,02. Poziomice z marketu tego nie maja. I przez to na walku juz poleca setki. Mozna zapomniec o dokladnych pasowaniach.

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)

Wysłany: 2009-08-23, 17:28   

Moze odpowiem nieco banalnie ale poszukaj na aukcjach . Niekiedy mozna tego typu sprzet wylicytowac w fajnej cenie . Np u tego sprzedawcy pol roku temu bardzo podobna kupilem za 130 zl . Ty pewnie potrzebujesz na juz ale warto kupic sobie taki sprzet na przyszlosc .

pekacz1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki

Wysłany: 2009-08-23, 18:22   

Poziomice załatwiłem tak więc dzieki za odpowiedzi, a jeśli chodzi o dokładnosc to nie poto kupiłem tokarke aby teraz popeline robic poziomicą z marketu, oczywiscie bez obrazy, pozdrwiam krzysiek.

dziabi3

Wysłany: 2009-09-10, 17:03   

nie ważne
Ostatnio zmieniony przez dziabi3 2010-05-24, 15:42, w całości zmieniany 1 raz  

Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)

Wysłany: 2009-09-10, 18:16   

Poziomu może nie być, ważne jest posadowienie maszyny tak żeby podstawy ( nogi ) były w jednej stabilnej płaszczyźnie czyli muszą dobrze przylegać do posadzki ( fundamentu ) i być przymocowane jeśli tak pisze w dtr

jasiu...
ELITA FORUM (min. 1000)

Wysłany: 2009-09-10, 18:48   

Mariuszczs napisał/a:
Poziomu może nie być, ważne jest posadowienie maszyny tak żeby podstawy ( nogi ) były w jednej stabilnej płaszczyźnie czyli muszą dobrze przylegać do posadzki ( fundamentu ) i być przymocowane jeśli tak pisze w dtr

A to coś nowego. Niektóre firmy zaopatrywały swoje maszyny w tzw. oczko. Służyło właśnie do wypoziomowania maszyny.

I powiem ci jeszcze dlaczego. Wyobraź sobie, ile waży coś, co się porusza po prowadnicach łoża (suport, albo stół). I teraz wyobraź sobie, że maszyna nie jest wypoziomowana. Niech to będzie ciężki suport. Pomiędzy nim i łożem prowadnica ma luz, w któym jest film olejowy, bo na sztywno nie mogła by się poruszać. I teraz maszyna jest nie wypoziomowana. Siła ciężkości powoduje, że zamiast leżeć równo, cały czas jest dociskana jedna strona prowadnicy do łoża. Suport po prostu wisi na łożu! Pomijam, że w tych warunkach smar z tej obciążonej strony się wytrze szybciej, niż z tej luźnej i suport będzie chodził ciężej. Ważne, że przy okazji te miejsca będą minimalnie hamować przesuw, a co się z tym wiąże suport będzie miał tendencje do skręcania, luzy się powiększą, zużycie prowadnic będzie nierównomierne i szybsze.

Fachowcy o tym wiedzą i pierwszą rzeczą, którą sprawdzają jest właśnie sprawdzenie poziomu prowadnic. Jakoś tak dziwnie jest, że szczególnie w wypadku maszyn na wibroizolatorach po wypoziomowaniu jakość obróbki się poprawia. Ja taki przypadek miałem, myślę, że wyjątkiem nie jestem. Dlatego ciekawi mnie, czy twoja teoria o zbędności poziomowania to twój wymysł, czy spotkałeś się z tym gdzieś np. w DTR-ce? Ja się w każdym razie nie zgadzam. Zawsze uważam że się poziomować powinno.

lukadyop
ELITA FORUM (min. 1000)

Wysłany: 2009-09-10, 20:57   

jasiu... napisał/a:

I powiem ci jeszcze dlaczego. Wyobraź sobie, ile waży coś, co się porusza po prowadnicach łoża (suport, albo stół). I teraz wyobraź sobie, że maszyna nie jest wypoziomowana. Niech to będzie ciężki suport. Pomiędzy nim i łożem prowadnica ma luz, w któym jest film olejowy, bo na sztywno nie mogła by się poruszać. I teraz maszyna jest nie wypoziomowana. Siła ciężkości powoduje, że zamiast leżeć równo, cały czas jest dociskana jedna strona prowadnicy do łoża. Suport po prostu wisi na łożu! Pomijam, że w tych warunkach smar z tej obciążonej strony się wytrze szybciej, niż z tej luźnej i suport będzie chodził ciężej.

Wiadomo że każda maszyna musi być ustawiona w poziomie, nikt nie napisał że odchyłki wynoszą 45º tak jak to opisałeś w CZRNYM scenariuszu, jak ktoś potrafi to dobrą budowlaną poziomnicą ustawi maszynę bardzo dokładnie, i jak ktoś zna się to oszczędzi tu sobie polemiki na ten temat więcej. Jasiu z całym szacunkiem ( a mam do ciebie wielki choć nie znam osobiście) każdą poziomnicą można takie łoże dość dokładnie ustawić.

Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)

Wysłany: 2009-09-10, 22:30   

Jasiu twoje wyjaśnienie jest oczywiste, ale zobacz na tokarkę i w którym miejscu jest zamontowany nóż - nad początkiem suportu - czyli przy toczeniu suport z tej strony jest dociskany, a z drugiej odrywany. A są to wielokrotnie większe siły niż jakby maszyna stała niewypoziomowana i mimo to takarka daje radę dobrze wytoczyć.
Dążąc tym tropem można by maszynę przepozimować w tą stronę aby odciążyć dociskaną normalnieprzy toczeniu stronę suportu.

Sprawdza się szczegółowo czy nie następuje skręcenie łoża - poziom na
początku i na końcu ( w poprzek łoża położona poziomica ).
A to że poziomu może nie być to oczywiście nie 45 stopni :mrgreen: .

Aha - oczko to poziomica raczej wstępna - spotykałem się z tym w teodolitach gdzie tym oczkiem ustawiało się statyw wbijając go w ziemię, potem dopiero patrzało się na libellę rurkową i okazywało się że skosy sa ogromne ( a oczko idealnie w kółeczku ) . Więc jeśli wystarczało w tych maszynach ustawienie na oczko to po to żeby konik jak poluzowany nie zjeżdzał z łoża :mrgreen: ( trochę przesadziłem )

Odpowiedz do tematu