Porady dot. tokarki i toczenia

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
Bartek_a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 28 wrz 2009, 13:04
Lokalizacja: Rzeszów

Porady dot. tokarki i toczenia

#1

Post napisał: Bartek_a » 28 wrz 2009, 14:18

Na samym początku zaznaczam, że jestem zdecydowanie zielony w temacie, dlatego proszę o wyrozumiałość. Pewnie wiele odpowiedzi na moje pytanie znalazło by się na forum, ale często jakaś konkretna odpowiedź na coś co mnie nurtuje(często nie wynika z tytułu) znajduję się w środku wątku, dlatego nie sposób tego wszystkiego przelecieć.



Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem zakupu małej tokarki do zastosowań amatorskich.
W tym przedziale cenowym miałem do wyboru całą pulę Chinek oraz kilka tokarek stołowych z pewnym stażem, w tym tą, na którą padł wybór - MD-65(250W, obroty ok. 400-2000, przelot wrzeciona 16mm, długość toczenia 270mm). Oto aukcja z tokarką i od razu foty: http://allegro.pl/item719396470_tokarka_stolowa.html

Po wstępnych oględzinach, sprawdzeniu co może mi w tej maszynce potencjalnie krzywdę zrobić, zabrałem się do toczenia. Użyłem do tego zakupionych na allegro noży, które raz, że były w większości ze stali szybkotnącej, a dwa, że używane, ale mimo wszystko kupiłem, bo gdzieś wychodziło 2zł za sztukę , więc nie szkoda, jak się połamie. Po kolei zacząłem odrzucać noże, które nie pozwalały uzyskać jakiejś w miarę sensownej powierzchni(detal pokrywała warstwa takiego złuszczonego, spalonego metalu), aż trafiłem na taki za pomocą którego szło to całkiem, całkiem i sobie toczyłem szczęśliwie, aż do momentu wyszczerbienia ostrza.

I teraz pytanie nr 1:

Czy ta powierzchnia metalu była efektem braku chłodzenia? Na nożach z płytką wlutowaną toczenie idzie bardzo przyjemnie, ale noże tępią się dosyć szybko, czy to też ma związek z brakiem chłodzenia, czy przyczyną jest co innego np. głębokość skrawania, szybkość posówu, przy nieodpowiednich obrotach i mocy tokarki)

Pytanie nr 2:

W koniku mam zamontowany uchwyt wiertarski na wysuwanej tulei, przez to mogę toczyć dłuższe elementy jedynie poprzez wysuwanie z uchwytu, ale to jest możliwe tylko wtedy kiedy przedmiot mieści się w przelot. Mimo wszystko mam problem ze zbieraniem jednakowego wióra na całej długości i ostatecznie kończy się to biciem przedmiotu i problemami z wykończeniem detalu - czy jest na to jakaś metoda? Czy kieł obrotowy mocuje się tak samo jak tą tuleję z uchwytem wiertarskim i wystarczy tylko dobrać odpowiedni kieł do mojego konika? Z konikiem wiąże się jeszcze jeden problem - wydaje mi się, że nie jest idealnie osiowo, bo wiertło przy wierceniu się lekko ugina na detalu, a jednak w detalu o długości ok. 3cm(zdjęcie w ostatnim pytaniu) przelot wydaje się być osiowy(na oko) i przynajmniej na moje potrzeby taka dokładność wystarcza, tylko czy po zamontowaniu kła już nawet ta drobna niewspółosiowość nie zaowocuje biciem?

Pytanie nr 3:

Moja tokarka nie posiada zabudowy przekładni i kół zębatych - w jaki sposób mogę to zakonserwować, jeśli zazwyczaj się zalewa to jakimś smarem po prostu ? No i jakiego smaru do tego użyć?

Pytanie nr 4:

Koła pasków klinowych , oraz zębate mają bicia. Próbowałem po dokręcać to co było luźne, ale po odpaleniu tokarki wraca to do swojego luzu. Czy takie zjawisko jest bardzo szkodliwe i może skończyć się trwałym uszkodzeniem?

Pytanie nr 5:

Czytałem, że przy przecinaniu kiedy występuje piszczenie, oznacza to, że nóż nie jest w osi, no i próbowałem podkładkować go i nic to nie dawało, aż zmieniłem obroty na najniższe i bez problemu przecięło. W takim razie jak dobierać obroty do danej operacji?

Pytanie nr 6:

Toczę m.in. takie detale:

Wytoczenie kilku prowadnic (tego pręta) z jednego kawałka, było by chyba lekkim nadwyrężaniem mojej tokarki(poza tym wymagało by kła), dlatego rozwiązałem to w ten sposób , że ten detal jest złożony z dwóch elementów - trzpienia i podstawy połączonych za pomocą gwintu. No i było by to dla mnie optymalne rozwiązanie, gdyby nie to, że detal zawsze wychodzi krzywy. W różnym zakresie, ale krzywy. Wydaję mi się , że może to wynikać ze złego nacinania gwintów-robię to ręcznie. Załóżmy , że chcę naciąć gwint M3x0,5 - jaka powinna być średnica otworu i średnica pręta , aby dobrze naciąć ten gwint?


Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 28 wrz 2009, 15:04

Na wstępie oczywiście polecam poradnik tokarza tam wiele dobrych rad znajdziesz.
https://www.cnc.info.pl/topics89/lekka- ... htm#119478

[ Dodano: 2009-09-28, 15:07 ]
do noży ze stali szybkotnącej chłodzenie raczej konieczne , węglikiem czasem nawet lepiej bez chłodzenia jechać - czemu się tępi prawdopodobnie nie osiowe ustawienie noża lub parametry . węglik ma raczej większą wytrzymałość na ścieranie.. fajnie się skrawa chłodząc WD-40

[ Dodano: 2009-09-28, 15:11 ]
kieł jest raczej niezbędny jeśli chcesz toczyć długie detale ... może nawet być konieczna podtrzymka jeśli średnica jest mała .... poza tym ważny jest odpowiednio ostry nóż i dobrze ustawiony żeby nie odpychał materiału
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#3

Post napisał: ARGUS » 28 wrz 2009, 15:39

Witaj :-)
ale żeś nazapytowywywał :-)
AD 1
Na szybkość tępienia się noża i na powierzchnię jak Ci "wychodzi" po przetoczeniu
Ma wpływ ustawienie noża - musi być ustawiony w osi obrabianego detalu
dalej jak zauważyłeś głębokość skrawania, szybkość posówu, no i obroty wrzeciona
Jednak ustawienie ostrza noża w osi jest podstawą
Ad 2
Kieł obrotowy do toczenia długich albo wiotkich elementów jest raczej nieodzowny
Musisz sprawdzić -ustawić osiowość konika i dopiero można coś dalej wnioskować
Detale długie i o małej średnicy dodatkowo powinno się podpierać podtrzymką
poza tym MUSISZ kupić czujnik zegarowy bo na oko to można kołki do kominka ciąć
AD 3
smarujesz koła zębate smarem stałym
W przypadku małych amatorskich tokarek jakość smaru nie jest aż tak ważna
Kup najtańszy i dbaj aby koła zawsze były nim pokryte
AD 4
Żaden obracający się wokół swojej osi przedmiot nie lubi "mieć bicia"
wraz ze wzrostem obrotów jest to coraz mniej porządane i na pewno ma wpływ na trwałość łożyski i dokładność obróbki
Ad 5
Z tego co wiem są tabele do obliczeń obrotów i prędkości skrawania danym narzędziem
ale najprościej popróbować
po jakimś czasie nabierzesz wprawy
AD 6
http://e-konstruktor.pl/index.php?optio ... 62&lang=pl
średnica pręta taka sama jak gwintu
Ręcznie nigdy gwint nie wyjdzie prosto

Popatrz i poczytaj w dziale https://www.cnc.info.pl/tokarka-nutool-550-vf89.htm

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#4

Post napisał: BYDGOST » 28 wrz 2009, 19:50

W punkcie pierwszym, oprócz tego co już wyżej napisał ARGUS, to mi to wygląda na złą geometrię ostrza noża plus niewłaściwe dobranie obrotów i ewentualnie posuwu. Domyślam się, że jeszcze nie ostrzyłeś samodzielnie noży. Chcąc toczyć samemu trzeba się tego nauczyć.

Awatar użytkownika

Arcio
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 16 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: Arcio » 28 wrz 2009, 20:38

Bartek_a,
może rozpocznij zabawy z tokarką od drobnego zakupu :smile: :
http://www.allegro.pl/item752427190_por ... karza.html
Remonty bieżące i kapitalne mini i midi koparek gąsienicowych.
601081098

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: clipper7 » 28 wrz 2009, 22:12

Arcio pisze:może rozpocznij zabawy z tokarką od drobnego zakupu :smile: :
O YES, to jest TO, warto mieć pod ręką !
U mnie w warsztacie powiesiłem coś takiego, może Tobie też się przyda :
Załączniki
Prędkość skrawania 50Hz.xls
(20.5 KiB) Pobrany 1133 razy
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: BYDGOST » 29 wrz 2009, 08:59

clipper7 pisze:U mnie w warsztacie powiesiłem coś takiego, może Tobie też się przyda :
A mi też się przyda i wielu innym też na pewno z tym, że ja to sobie przerobiłem na inne prędkości obrotowe tzn takie jakie występują w mojej tokarce. Miałem swoją tabelkę, ale ta bardziej mi się podoba.
W ten sposób jestem Ci winien punkcik "pomógł", ale to przy okazji.


Autor tematu
Bartek_a
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 9
Posty: 41
Rejestracja: 28 wrz 2009, 13:04
Lokalizacja: Rzeszów

#8

Post napisał: Bartek_a » 29 wrz 2009, 09:45

Poradnik tokarza miałem kupić już dawno, ale miałem dylemat, czy zainwestować w to najnowsze wydanie czy jakieś sprzed 40 lat, bo różnica jest rzędu 50zł, a jeśli nowe wydanie posiada tylko jakieś wzmianki o nowych technologiach itp., to nie wiem czy jest sens. Chyba, że są dodane jakieś cenne informacje, to powiedzcie i wezmę tą najnowszą.

Awatar użytkownika

Arcio
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 16 gru 2007, 12:13
Lokalizacja: Rybnik

#9

Post napisał: Arcio » 29 wrz 2009, 10:32

Ja mam ten poradnik z końca lat dziewięcdziesiątych i mi wystarcza więc przypuszczam, że jeżeli kupisz używkę to też będziesz zadowolony.
Remonty bieżące i kapitalne mini i midi koparek gąsienicowych.
601081098

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: adam Fx » 29 wrz 2009, 16:11

Dokładnie.. Ja też mam starocia i jestem zadowolony a oto dowód że stare technologie nadal mogą być stosowane :) http://www.wswells.com/video/index.html
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”