Po co kupowac frezarkę gdy mamy tokarkę :)

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 11 wrz 2009, 01:03

Kiedyś myślałem o takiej przeróbce mojej małej chinki, ale jej sztywność pozostawia wiele do życzenia. Może te modele pow. 100kg jeszcze się nadają, ale te małe 45-kilowe nie bardzo. Takie jest moje zdanie.

Można odwrócić hasło: po co kupować tokarkę, jak mamy frezarkę. W zasadzie to przeróbki nawet nie potrzeba. Ktoś już tu nawet zamieszczał linki z yotube do takich rozwiązań.

Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#3

Post napisał: rudzik6 » 11 wrz 2009, 07:57

ezbig pisze: Można odwrócić hasło: po co kupować tokarkę, jak mamy frezarkę. W zasadzie to przeróbki nawet nie potrzeba. Ktoś już tu nawet zamieszczał linki z yotube do takich rozwiązań.
Tak masz racje, ale amatorzy zwykle zaczynają od tokarki. Sam się zastanawiałem nad kupnem frezarki X3, ale jednak przy moich amatorskich zabawach, chyba tokarka wystarczy. Taki X3 ma obroty wrzeciona max 3000rpm, to tyle co w tokarce, a drobne elementy, takie jak rowki, jakieś podfrezowania itp. można sobie zrobic na tokarce.
Troche to nie wygodne, trzeba przechylac głowę;)) Można też dorobić sobie posuwy na cnc, do aluminium, drewna i tworzyw sztucznych powinno ładnie pracować w małych detalach.
Co innego jak naprawdę sporo chcemy robić, to taka X3 dla amatora jest fajną sprawą..ale to kosztuje.
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#4

Post napisał: Mariuszczs » 11 wrz 2009, 08:51

Ja nawet kupiłem suport żeby go dołożyc pionowo do tokarki, porobiłem próby kilkoma frezami. Jest napewno gdzieś mój temat, jednak trafiła mi się frezarka bardzo tanio i porzuciłem projekt. Teraz widzę że taka przerobiona tokarka ma wiele do życzenia - to nie to samo - same utrudnienia.
Poza tym podliczając koszty to często niewiele brakuje do zakupu frezarki, która ma odpowiednie gniazdo do mocowania frezów, głowic itd, długi stół teowy
Nawet frezarko tokarki mają obracane wrzeciono - tak aby głowica była od góry.
Do tego dochodzi kwestia że nawet w warunkach amatorskich potrzeba dwu maszyn. Robię serię na tokarce, mam zamontowane 3 noże, wszystkie wymiary w pamięci a tu przychodzi coś wyfrezować - duża strata czasu na przestawienie maszyny dwukrotnie. Nawet dochodzi do sytuacji że przydały by się 2 frezarki ( bo na tej też wiercę inną głowicą )

Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#5

Post napisał: rudzik6 » 11 wrz 2009, 09:13

To chyba jednak robisz jakies usługi, stosujesz profesjonalnie. Cena frezarki X3 to ok 4000zł. Więc przesadzasz, że doposażenie tokarki to prawie cena frezarki. W amatorskim zastosowaniu mnie kosztowało ok 400zł. Kątownik, imadło, suport od tokarki. Fakt, to troche upierdliwe frezowanie...ale po co przepłacac dla okazjonalnych robótek...Co innego poważna robota:)

A tu różne ciekawostki:




Tutaj nawet nie zastosowano pionewej osi przesuwnej ;) :


próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#6

Post napisał: Mariuszczs » 11 wrz 2009, 11:26

rudzik - ja za frezarkę ze stołem 800x200 dałem 1500 zł i znam osoby co zapłaciły mniej i to miały od razu bardziej zadbane od mojej
mniejsze frezarki można kupić poniżej 1000 zł - jak szukałem to było tego sporo na allegro ale od razu znikały, teraz też pewnie są

ja za dodatkowy suport jak chciałem dokładać do tokarki dałem chyb 200 zł - i to raczej okazja bo duży ważący 80 kilo z imakiem, żadnego luzu - dużo w lepszym stanie niż u mnie w tokarce - jak dla mnie to szkoda czasu i pieniędzy
naprawdę za groszę można kupić frearkę poziomą do której dołożyć te 400 zł i dorobić głowicę pionową
Zresztą koszt samej maszyny to jest pikuś w porównaniu z zakupami potem frezów, trzpieni, imadła itd :cry: - przydał by się stół obrotowy, podzielnica - nieraz z braku tego odmówiłem przyjecia dobrej fuchy.

Ale rozumiem że nie o to chodzi w temacie bo przecierz nawet nie każdy ma miejsce żeby stawiać druga maszynę.

Awatar użytkownika

Autor tematu
rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 10
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#7

Post napisał: rudzik6 » 11 wrz 2009, 12:59

Mariusz, może masz rację, ale za 1000zł to nic nie widzę ciekawego i na tyle małego aby postawic w małym garażu. No i ja nie robię usług i fuch. Jak na razie mało frezowałem..może apetyt wzrośnie z czasem i też coś kupię.

Pozdrawiam

Wiesiek
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 11 wrz 2009, 18:58

sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#9

Post napisał: Mariuszczs » 11 wrz 2009, 19:24

Ja kupiłem wiele rzeczy tanio takim oto sposobem -wpisuje co chce kupić w allegro i patrze powiedzmy w ciągu ostatnich 5 godzin, za 5 godzin znowu i tak w kólko aż do bulu. Okazje jeśli są na kup teraz znikają szybko. Tak kiedyś szukałem kompresora w miarę wydajnego, ale nie patrzałem co 5 godzin tylko raz dziennie. Nagle patrze a tu aukcja na której wystawione dwie sztuki WAN AW po 950 zł. Kupiłem oba. Dzień po przywizieniu sprzedałem jeden z nich za 2800 zł. ( też niedrogo bo był świerzutko po remocie jak go przjrzałem )


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

przystawka

#10

Post napisał: wt » 12 wrz 2009, 19:38

Mam już dość długo tokarkę Hobby Mat, która fabrycznie ma przystawkę frezerską. Takie urządzenie ma jedną podstawową zaletę, jest bardzo małe. Tokarka też nieduża i nawet na stole można postawić. Posuw jest nieduży, bo taki jak ma suport. Ale małe drobiazgi można zrobić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”