OUS-1 łożyska głowicy

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
tom_tom
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 18 sie 2011, 10:30
Lokalizacja: Katowice

OUS-1 łożyska głowicy

#1

Post napisał: tom_tom » 18 sie 2011, 10:55

Witam,

Zanim mój ous wzbogaci się o trzy silniki krokowe musi najpierw toczyć jak trzeba.
W trakcie remontu - bo kupiłem w nienajlepszym stanie - stwierdziłem nieprzyjemne bicie uchwytu.
Po głębszym przyjrzeniu okazało się, że przynajmniej dwa wałki w łożysku za uchwytem nie
są już wałkami a czymś zupełnie innym. Prawdopodobnie rdza i wióry nie wpłynęły dobrze na ich stan.

Nie jestem w stanie z marszu rozebrać głowicy, a nie chcę stosować 'większego młotka'.
W jaki sposób powinno się rozłożyć ten zestaw dwóch łożysk stożkowych ?
- namoczyć i wybijać na lekką siłę w stronę uchwytu ?
- poszukać prasy i wyciskać ?
- rozcinać dremelem bieżnie ?

Na forum znalazłem "przeróbka ułożyskowania wrzeciona z łożysk stożkowych
na NN3008KP41+6007+wzdłużne52209. " ale to chyba wymaga mocnego roztaczania istniejących gniazd

Łożysko od strony koła pasowego to 30205, jakie jest od strony uchwytu ?
Przed demontażem chciałbym mieć oba nowe na stole.

Żeby nie dopuścić do ponownego zjedzenia łożysk dobrałem dwa oringi na uszczelnienia -
39,5x2,5 i 43,5x3,5 - nie zaszkodzą.

Następny etap to wymiana śrub na kulowe - strasznie nie lubię niekasowalnych luzów.
I dopiero wtedy dorobię uchwyty na silniki w/g pomysłu z Sherline Products

Wszelkie sugestie mile widziane

Tomek



Tagi:


ilove810T
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 01 lip 2011, 12:39
Lokalizacja: Kołobrzeg

#2

Post napisał: ilove810T » 18 sie 2011, 16:26

Sam bym z checia zobaczyc dokumentcje tego wrzeciona. Kiedys zrobilem skrypt do obliczen dla calej konstrukcji wrzeciona i przewaznie lozysko blizej koncowki powinno mialo srednice ok 10% wieksza. Domyslam sie, ze moze to byc Lozysko 30206, ale to tylko moje przypuszczenia


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: Andrzej 40 » 18 sie 2011, 22:32

Nie ma w DTRce OUS typu łożyska przedniego, ale w produkowanej również przez Salezjanów frezarce FYA-20 z podobnym wrzecionem (inny stożek wrzeciona - MK3) tylne jest typu 3205 a przednie 3206. Prawdopodobnie w OUSie będzie tak samo, przednie musi być większe żeby można było przesunąć przez wrzeciono. Jak piszesz, doszedłeś do wałków łożyska. Możesz zmierzyć średnice, żeby sie upewnić.
Moj sposób na ściąganie to wyrównana obustronnie tuleja (z rury) o średnicy wewnętrznej minimalnie wiekszej od średnicy łożyska, dwa grube pierścienie, jeden o średnicy większej od średnicy tyłu wrzeciona, drugi od średnicy zewnętrznej tulei, z otworami fi 10+ i długa śruba (> od długości wrzeciono + tuleja + pierścienie) z gwintem M10. Reszta chyba oczywista, no dla precyzji - 2 nakrętki M10 :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”